استفاده از template engine یا خود Php?

اونو شوخی کردم

انقدر کتاب لینک می شه داخل موضوع صفحات متعدد که یکی می شنست همه رو می خوند الان خودش زیک زبان طراحی می کرد :sweat_smile:
موضوع این هست که من همیشه فکر می کنم تمپلیت انجین مثل یک کتابخونه می مونه شاید من اشتباه نی کنم و کارو راحتر می کنه همین .
وقتی یک کتابخونه خوب استفاده می شه پس نیاز هست بهش و وقتی چندین تیم پشتش هستند و شروع به نوشتن می کنند پس نیاز های زیادی رو رفع می کنند پس استفاده از اون ها می تونه باعث بهینه سازی بیشتر بشه .

حالا برخی موارد نیاز به استفاده ندارید خوب دلایل خاص خودش رو نیازمند می شه. حالا چرا بحث ام وی سی اومد این وسط منم درک نکردم . شاید هردو کمک کننده باشند ولی مثلا اگر ام وی سی نباشه دامین درایو دیزاین باشه دیگه تمپلیت انجین نمی خواد ؟ هم خودش سئواله @FarhadX

به هر صورت اگر چیزی درست شده که سرعت رو کم نمی کنه
سرعت توسعه رو کم نمی کنه
خوانایی رو کم نمی کنه

حتی ممکنه بیشتر بکنه به نظرم باید استفاده بشه . جز اینکه دلیلی خاصی داخلش باشه .

دیگه بحث های شما به سطوح پایین و ادونس رفته من دیگه نمی کشم . باعث می شه کرش کنم .
امید وارم به دلیل قانع کننده برسی دوست عزیز @mortezaKcode

راستی اگر از پلنگ مازندران اطلاعات خواستید که آبگوشت دوست داشته از من بپرسید برای این محل هستم . لطفا در این موضوع بسیار اختصاصی لطفا لطفا دخالت نکنید بزارید این پلن مازندران برای این مردم بمونه :sweat_smile::sweat_smile:

دمین دریون دیزاین و mvc رو با هم مقایسه نکنید، اینا دو مبحث کاملا متفاوت هستند نباید کنار هم‌بکار بروند

بنظر من بهترین پاسخ و قانع کننده ترین پاسخ رو در مورد اینکه چرا در php از موتور قالب استفاده میکنیم دادی و اگر به چشم یک کتابخونه نگاه نکرد باعث میشه ب تناقض برسیم چرا که php خودش میتونه به عنوان موتور قالب هم استفاده بشه

چرا توماج جان دلیل خاصی هست ؟

والا چی بگم اما فک کنم میشه حداقل هرروز ی 20 خط ی مطلب جدید بزارید بخصوص در مورد معماری ها که تخصصی هستند😢

mvc یک معماری و الگو هست اما دمین دریون دیزاین یک روش و تفکر برای اجرای پروژه به شکلی که با نیاز همخوانی داشته باشه، اصلا ربطی به هم ندارند

الان مدل چتری در فنویکس و الکسیر رو شما هنوز در الگوی mvc می بنید ؟
به این الگوی طراحی چی گند ؟

میتونید چنتا اپلیکیشن mvc یا غیر mvc رو کنار هم داشته باشید،
بهتره مقایسه های معنی دار انجام بدیم.

نه من الان برام سوال شده . شاید من اشتباه می فکر می کردم .

الگوی کدنویسی که ما الان در پروژه های الکسیر داریم دیگه خبری از مدل نیست و کارکرد کنترلر هم خیلی جاها پخش شده
و بیشتر به سمت ساخت کامپوننت به کامپوننت رفتیم و همینطور هرجا نیاز باشد یک ماژول درست می شود

به این مدلی که توش خبری از مدل نیست چی می گند در کل ؟
به غیر mvc چی می گیم ؟

بنده هم در جریانش هستم که دامین درایو یک روش فکر کردن و … هست ولی اسمی برای این مدل که فعلنه در حال نوشتن هستیم و بسیار هم راضی پیدا نکردم

تشکر توماج عزیز برای نظرت همیشه مشکلات رو تصحیح می کنید

نظر شخصی من اینه mvc یا هر روش معماری و الگویی میتونه در مورد جلو بردن ddd اجرا بشه و کاملا از هم جدا هستن و ممکنه mvc در یک پروژه زیرمجموعه ای از ddt باشه اما برعکسش صادق نیست

چرا هست اما دیگه اسمش مدل نیست . خب وقتی شما یک schema به نام User دارین شاید دیگه اسمش مدل نباشه اما عملا داره کار مدل رو انجام میده فقط دیگه داخل پوشه مدل نیست

خیر، برای شوخی دمین درایو اسم یک محلست :wink:.

باید دقیقتر توضیح‌بدی، در سیستم های ماژلار و کامپوننت محور سعی میشه بخشهای مختلف بشکل اثرگذاری از هم جدا بشن

فکر کنم منظور ایشون این هست که ما یک پروژه داریم که علاوه بر وب قراره به اندروید و… هم وصل بشه . خب اینجا بهتره که ما قسمت مدل رو در قالب یک سرویس پیاده کنیم تا قسمت های مختلف بتونن به راحتی بهش وصل بشن و از طریق بخش یخش کردن پروژه این کار انجام میشه که تو الکسیر امبرلا هست و تو جانگو هم همچین چیزی وجود داره و منظور شهریار فکر کنم اینه دقیقا اسم این روش چی هست؟مثلا از طریق امبرلا برای مدیریت کاربرا کلا یه پروژه جدا بنویسیم و تو هر پروژه دیگه ای خواستیم اجرا کنیم

قبل از هر چیزی باید دلیل وجود ابزاری که‌ ازش استفاده میکنیم رو پیدا کنیم، چرا umbrella؟ مگر چه مشکلی رو حل میکنه؟

مثلا @FarhadX مثال خوبی برای نیاز به تمپلت انجین زدند و گفتند mvc، هرچند شاید دلیل وجود تمپلت انجین این نباشه اما کاربرد مناسبی برای تمپلت انجینه.

من دیگه شارژم تمومه فعلا تا بعد :sleeping:

شهریار جان
Ecto به جای active record pattern از repository pattern استفاده میکنه و Phoenix
Mvc دقیقا نیست

Repository Pattern برخلاف active record داده رو که بهش entity گفته میشه از query ها جدا میکنه

Repository pattern یک الگو بسیار رایج هست که در کتاب ddd هم استفاده ازش تشویق شده
Umbrella apps ساختار بزرگ‌تر architecture و کمک میکنه که بعدا اگر نیاز بود بتونیم هر قسمتو جدا کنیم
این روش هم از ddd و bounded context بر گرفته شده

Hanami یک فریمورک روبی که همین کارو در روبی انجام داده و از repository استفاده میکنه
Repository pattern پست خودش و میخواد

اینم من اضافه کنم که repository جای model رو میگیره و باعث میشه براحتی business logic از لایه دیتابیس اصطلاحا decouple بشه، هر کدوم یعنی activerecord و repo نقاط ضعف و قوت خودشون رو دارند اما repository انعطاف پذیری بیشتری داره،
این همون جدا کردن اثر گذار بود که در موردش حرف زدیم