دقیقا چه کسی را میشه یک senior developer نامید؟

با سلام خدمت دوستان عزیز
سوالی که خیلی وقت بود ذهنمو در گیر کرده بود این بود که یک senior-developer دقیقا چه مهارت هایی داره و به چه کانسپت هایی تسلط داره

خودم یک تحقیقی کردم و چند نفری شنیدم میتونیم بگیم کسی که قدرت flexibility داره یعنی به ابزار ها وابسته نیست بلکه پایه ی محکمی داره

(به عنوان مثال کسی که بیاد سالی که jQuery ترند شده بود (فکر کنم 2009) بدون داشتن اطلاعات درمورد javascript بیاد شروع به یادگرفتن jQuery کنه حتما به مشکل میخوره (این موضوع درمورد تمام فریم‌ورک ها و کتابخونه ها مثل react.js هست) )

پس اگر بر زبانی تسلط داشته باشیم (و انتخاب این زبان برا اساس پلتفرمی که داریم روش کار می‌کنیم باشه) میتونیم بگیم این قابلیت رو داریم
و میدونم که به این چیزا محدود نمیشه و فقط یک ویژگی هست

به عنوان مثال چیزی که شنیدم paradigms ها هستند… یه مقدار درموردشون تحقیق کردم ولی قادر به درکشون نیستم
میخواستم بدونم آیا پیش‌نیازی چیزی هست در این مباحث یا اسم خاصی دارند

ممنون میشم راهنمایی کنید

1 پسندیده

سلام،
لطفا برای پرسش در مورد پردایم ها موضوع جدید درست کنید

1 پسندیده

senior به عقیده من به کسی میگویند که علاوه بر فهم technical چند ویژگی داره
۱. مسولیت پذیر باشه و کل پروژه رو در دست بگیره و از آغاز تا پایان با کمترین راهنمایی سوال بپرسه و تمامه نیاز های پروژه رو درک کنه
۲. به افراد دیگه کمک کنه
۳. به خاطر تنبلی میان بر نزنه

6 پسندیده

خیلی ممنون

به غیر توان های communicational چه ویژگی های علمی باید داشته باشه در واقع به چه مباحثی آشنا باشه

با linux و networking آشنا باشه
زبان برنامه نویسی که باهاش کار می‌کنه در سطح حرفه ای بلد باشه
درمورد Distributed Systems اطلاع داشته

1 پسندیده

لینک زیر رو قشنگ برید بررسی کنید کسی که به ته هر درخت نزدیک باشه تقریبا از بعد فنی سنیور محسوب میشه ولی کلن سنیور یک کلمه بزرگی که مخصوصا تو ایران زیاد ازش استفاده میشه چه ادما رو خودشون برچسب سنیور میزنن با سابقه دو سه ساله چه شرکت ها که الکی میگن سنیور میخوان ولی هزینه اینکار رو ندارن و در بهترین حالت یه میدلول گیرشون میاد.
RoadMap

2 پسندیده

ممنون

بله اینارو خوندم و دیدم ولی اینا فقط ابزار هستند
ممکن است کل این roadMap تا چند سال آینده به کل تغییر کنه

در مرحله اول اینکه اینها فقط ابزار نیستند کلی مفهوم مانند انواع اهراز هویت و یا کانسپت های دیتابیس و … شاملش میشه. و کانسپت های خیلی دیر بدیر عرضه میشن.در مرحله دوم شما وقتی سنیور محسوب میشی که بتونی از تولز های روتین برای هر مشکل استفاده کنی.در مرحله سوم اینکه هر تولزی یه نگرش یا جهان بینی پشتش داره که باید اونو درک کنیم و در کل با استفاده از هر تولز کلی کانسپت و تجربه به ما اضافه میشه که این پخته ترمون میکنه.
نگران تغییرات هم نباشین از هر تایپ یکشو یاد بگیری بعدی ها همچین چیزی سنگینی به نظر نمیان.

2 پسندیده