آموزش روبی (Ruby)

روبی
ruby
tutorial

سلام خدمت همه عزیزان انجمن DevHeroes . از اونجایی که خودم تصمیم به یادگیری روبی کردم . خواستم همه مطالبی که در این راه یادمیگیرم رو باهاتون به اشتراک بزارم . امیدوارم براتون مفید باشه. علاوه بر این میخوام چند نکته رو باهاتون در میان بزارم:

• این آموزش از مبتدی تا نزدیک به پیشرفته خواهد بود .
  • از اونجایی که خودم اماتور هستم شدیدا خواهان همکاری شما عزیزان هستم .
  • آموزش به مرور زمان تکمیل خواهد شد .
  • پست ویکی خواهد بود . پس اصلاح غلط های املایی و نگارشی رو فراموش نکنید که بی شک زیاد خواهد بود :smile:
  • همچنین مهم هست بدونید که این مباحث نت های من از یک کتاب است . پس مطمعنا انتظار توضیح مفصل و حرفه ای نمیشه ازش داشت . ولی تا جایی که میتونم ، میخوام بهتر و کار راه انداز باشه :blush::v:
  • انتظار میره که قبلا تجربه کار با یک زبان برنامه نویسی رو داشته باشید . هر چند خییییلی کم .

قبل از شروع این نقل قول اقای رحمانی در پست اموزش روبی هستش

قبل از ادامه باید نکته مهمی را به خاطر بسپارید. شما در حال وارد شدن به دنیای پیچیده و جذاب برنامه نویسی هستید. مطمئا شما در ابتدای مسیر با مشکلات و سختی های زیادی روبه‌رو می شوید و مسیری ملال آور را در پیش روی خود خواهید دید. بخاطر داشته باشید که بعد از پشت سر گذاشتن این مسیر لذت یک برنامه نویس بودن را خواهید چشید و از دانسته های خود می توانید نهایت استفاده را ببرید. پس هیچ وقت از مسیر خود باز نگردید و به پیش رفت ادامه دهید.

لطفا در هر زمان در نظر داشته باشید که نوشتن کد به هر زبان برنامه سازی مانند نوشتن مطلبی به زبان انسان است. همانطور که برای نوشتن یک متن و یا مقاله نیاز به رعایت پاره ای از استاندارد ها و قواعد برای تولید متنی مرتب ، خوانا و زیبا دارید. برای نوشتن کدی تمیز و خوانا نیز باید از قواعدی پیروی کنید. و چه بهتر که از ابتدا با این قواعد آشنا شده و از آنها استفاده کنید…

با سپاس و تشکر از همه عزیزای این انجمن با ارزش . بیاین کم کم شروع کنیم :blush:

در مورد روبی بدونیم :slight_smile:

روبی یک زبان برنامه نویسی آزاد هستش . که به این معنیه که شما برای استفاده از اون لازم نیست پرداختی انجام بدین (که توصیه میشه بعد کسب درآمد ازش یه donate انجام بدین :smile: ) . و آزاد بودن باعث شده که بوسیله هزاران برنامه نویس , توسعه داده بشه .
خب حالا میگین روبی رو که یاد بگیریم باهاش چیکار میتونیم بکنیم؟ خب شما میتونید با این زبان دوست داشتنی و فریمورک محبوب ان یعنی ریلز . اپلیکیشن های وب بزرگ و قوی رو بسازید .

حالا این سوالم تو ذهنتون بوجود میاد که کدوم سایت ها با روبی و ریلز ساخته شده اند؟

و هزارن سایت کوچک و بزرگ دیگه .

نصب روبی

خب برای نصب روبی مرجع شما https://www.ruby-lang.org/en/ خواهد بود .
و در قسمت download ruby و ruby installer شما میتونید روبی رو دانلود و به صورت آسان نصب کنید .
و برای مطمعن بودن درستی نصب روبی با دستور

ruby --v

ورژن روبی تون رو ببینید

اونایی که مک استفاده میکنند به صورت پیشفرض روبی رو دارند.

لینوکسی ها که میدونید آسون ترین روش رو دارن

sudo apt install ruby

نصب روبی با Ruby Version Manager (RVM)

لازم به ذکر است که برای داشتن چند ورژن از روبی و فایده بردن از توسعه پذیری و انعطاف پذیری بیشتر میتونید از RVM استفاده کنید که پیکربندیش به این صورت است .

ابتدا به سایت http://rvm.io/ بروید و بعد در زیر اون پیرمرده دو تا کامند هست به این شکل :

[Screenshot_2018-11-15_21-09-36

اونارو تو ترمینالتون بزنید و بعد نصب میتونید با دستور rvm-list لیست ورژن های روبی رو ببینید و اگر میخواید که ورژن استفاده شده رو تغییر بدید میتونید از کامند use استفاده کنید به این شکل

rvm 2.4.0

و حتی اگر نمیخواهید روبی رو تو سیستمون نصب کنید میتونید از ویرایشگر های انلاین استفاده کنید .

چند تا از اونا هستند

1. rextester
  2. repl
  3. compileonline

نصب روبی با rbenv

اگه تو لینوکس هستید خوبه که اول مخازن رو آپدیت کنید :slight_smile:

sudo apt update 

بعد نوبت به نیازمندی های rbenv میرسه که باید نصب بشند .

sudo apt-get install autoconf bison build-essential libssl-dev libyaml-dev libreadline6-dev zlib1g-dev libncurses5-dev libffi-dev libgdbm3 libgdbm-dev

حالا بیایم خود rbenv رو نصب کنیم

لازم به ذکر است این دستور که مخزن گیت رو clone میکنه روی سیستمتون . شما میتونید هر مسیر دیگه ای که میخواین رو بهش بدین .(این دستور در ریشه clone خواهد کرد )

git clone https://github.com/rbenv/rbenv.git ~/.rbenv

بعدش هم با این دو دستور شما قادر خواهید بود که از rbenv در کامند لاین خود استفاده کنید و همچنین دستور دومی که باعث خواهد شد rbenv به صورت اتوماتیک اجرا شود.

echo 'export PATH="$HOME/.rbenv/bin:$PATH"' >> ~/.bashrc
echo 'eval "$(rbenv init -)"' >> ~/.bashrc

بعد با دستور

source ~/.bashrc  

شما میتونید نصب رو به درستی به پایان برسونید .

حال برای اطمینان نصب به دور کامل میتونید از دستور

type rbenv

بهره ببرید .

که باید خروجی دستور بالایی این باشد .

rbenv is a function
rbenv ()
{
    local command;
    command="${1:-}";
    if [ "$#" -gt 0 ]; then
        shift;
    fi;
    case "$command" in
        rehash | shell)
            eval "$(rbenv "sh-$command" "$@")"
        ;;
        *)
            command rbenv "$command" "$@"
        ;;
    esac
}

پس به ترتیب برای استفاده از rbenv install که باعث آسان تر شدن پردازش ورژن های مختلف روبی میشود باید ابتدا ruby-build رو نصب کنید

git clone https://github.com/rbenv/ruby-build.git ~/.rbenv/plugins/ruby-build

که شما در این نقطه باید هر دو rbenv و ruby-build رو داشته باشید .
حالا ما میتونیم با پلاگین ruby-build rbenv روبی رو نصب کنیم .
و برای اینکه بدونیم چه ورژن هایی از روبی رو داریم و اون هارو لیست کنیم میتونیم از

rbenv install -l

استفاده کنیم.

از اون جایی که با این دستور لیست زیادی از ورژن های روبی رو خواهیم داشت . پس برای داشتن یک ورژن خاص از روبی باید به این صورت عمل کنیم

rbenv install 2.5.0

بعدش برای قرار دادن این ورژن به صورت default یا همون پیشفرض باید از دستور

rbenv global 2.5.0

بهره ببریم .

این پست حکم جدول محتوای این سری آموزش ها رو خواهد داشت. و با اضافه شدن هر مقاله لینکش رو هم اینجا میزارم.

من rbenv رو خیلی پیشنهاد می کنم به جای rvm

اقا سمیر حتما در اسرع وقت به اموزش اضافه خواهد شد .
مرسی از پیشنهادتون. :pray::blush::rose:

من هفته پیش از rbenv به rvm مهاجرت کردم :blush:

آ =/ ا

سعی کردم همه رو تصحیح کنم

spchlss

دستت درد نکنه آقا توماج
سعی میکنم رعایت کنم :joy::pray::sweat_smile:

:joy::joy::joy::joy::joy: