شغل مربوط به ruby در ایران و انتخاب بین java و ruby

scala
java
clojure
ruby

با سلام
بازار کار ruby در ایران چطوریه؟ چون اکثر شرکتا توی ایران با php برای web و یا java کار می کنند. من بین java و ruby موندم کدوم رو انتخاب کنم؟

@husein سلام , PHP, JAVA و Dot Net بیشتر در ایران استفاده میشه. هردو زبانی که اسم بردی رو یاد بگیر تا بتونی برنامه نویس بهتری بشی و سعی کن توی هرکدوم پروژه هایی رو پیاده کنی. خیلی از شرکت های بزرگ از هر دو در پروژه هاشون استفاده می کنند.

استخدام در خارج

سراغ java نرو

دلیلشم می شه ذکر کنید و یا پیشنهاد دیگه ای دارید.

java مورد استفاده خاصی داره و دیگه یه جورایی دورش گذاشته.( برای کاربرد ها عمومی) . الان انتخاب های بیشتری وجود داره که هم راحتر هستند هم مدرن تر. برای مثال اگه اصرار به JVM دارین. Clojure, Scala و غیره. برای زبان های عمومی هم روبی انتخاب مناسبی هست

تقریبا با پاسخ @lxsameer موافقم ,البته Clojure رو به Scala ترجیح میدم. ولی با توجه به پرسش @husein , چقدر از Clojure و Scala توی ایران استفاده میشه؟ برام جالبه که بدونم :sunny:

http://clojure-android.info/

راستش یک دوستی خارج از ایران همین نظر شما رو داشت و روبی و scala رو بهم معرفی کرد و اینا زبون های بروزی هستن و برای startup ها هم مناسب هستن اما خوب قراره توی ایران کار کنم که توی ایران هم همونطور که @toomaj گفتن یا .net یا java و یا برای وب php کار می کنند. مطمئنا اگر خارج از ایران بودم روبی و scala یا clojure رو شروع می کردم ولی بعنوان مثال برای کارای تیمی توی ایران چی؟

@husein اگر بدونم که خودت بیشتر به چی علاقه داری و چقدر در برنامه نویسی تجربه داری به اضافه زبان هایی که بیشتر کار کردی، میتونم بهتر کمک کنم.
امیدوارم با سوالات زیاد شما رو آزرده نکرده باشم

نه خواهش می کنم. راستش من c# کار کردم و کارم شبکه هست . دنبال یه زبونی می گردم که سمت سرور باشه برای کار با big data و اپلیکیشن های توزیع شده مناسب باشه و همینطور برای راه اندازی startup هم مناسب باشه در حقیقت اینا علائق من هستن خوب حالا بحث کسب در امد و کار هم میاد وسط من می خوام توی این زمینه ها برم سر کار و از این طریق پول دربیارم. بطور خلاصه یک زبانی که برای اپ های سمت سرور مناسب باشه بدرد ایران هم بخوره و البته بروز و آینده دار باشه.بجز اون یه زبونی که برای راه اندازی startup ها مناسب باشه و توی ایران هم بشه باهاش رفت سر کار.با تشکر از پاسخ های با صبر و حوصله شما دوستان عزیز

من زياد نمي دونم بازار كار ايران ولي برأي big data حتما Scala و Python خوب هستند

این نکته رو اضافه کنم که غالبا برداشت ما از بیگ دیتا اشتباه هست. اما اگر هم درست باشه باید بری سراغ JVM حالا یا Clojure یا Scala اما این دلیل نمی شه که زبان های دیگه کارایی نداشته باشن

دقیقا.!
نمیتونم چون در نقطه ای از دنیا هستیم اسرار کنم که نباید هر کاریو با را ه و روش درستش انجام داد و تا ابد روی PHP و جاوا موند. هر کسی باید به سهم خودش تقییر ایجاد کنه.
بیگ دیتا در اصل مفهومی برای داده های کلان است که به دلیل پیچدگی زیاد و بزرگی داده ها نیاز به ابزار مناسب و دانش و تجربه کافی داره که بتونیم دیتا رو به شکل موثر پویش و پردازش کنیم.
زبان و تولز های برنامه نویسی خیلی مهمه اما کافی نیست. صعود پذیری پیش فرض کمک بزرگی به حساب میاد. روبی, پایتون و جاوا هیچ کدوم به صورت پیش فرض scale نمیشن و حتی اگر روی Spring, جنگو یا ریلز کار کنی مسئولیت scale با خودت هست که میتونه خیلی کار سختی باشه.
پیشنهاد دارم که حتما با برنامه نویسی فانکشنال آشنا بشی و بین Erlang, Clojure, Haskell و Scala هرکدوم رو که دوست داری یاد بگیری, هرچند Clojure و Scala بازار بزرگتری دارن. بهتره در زمینه های scalable infrastructure (زیربنای صعود پذیر)ُ, رایانش ابری و آنالیز داده هم به اندازه کافی کار بشه. من اگر جای شما باشم یکمی هم روی چیزایی مثل Elasticsearch و D3js که اولی برای کا روی دیتای زنده و دومی برای به تصویر کشیدن آماری داده ها خیلی به کار برده میشن کار می کنم.

با این حساب scala و یا clojure رو انتخاب می کنم. clojure کار برد عمومی هم داره مثل وب اپلیکیشن و یا اندروید اپ؟

سعی کن هر دو رو کار کنی.
http://clojure-android.info/

بله داره. کلا نظر شخصیم اینه که خیلی از scala بهتره. اما این رو در نظر داشته باش که کاربرد زبانی مثل روبی به مراتب بیشتر از Clojure هست. و این بر می گرده به سادگی روبی. اگه بخوام نظر بدم، پبشنهاد می کنم جفتشو یاد بگیری

وب اپلیکیشن چی؟

وب فریمورک Clojure
http://www.luminusweb.net/

پس بنظرم clojure و ruby با هم گزینه مناسبی باشن؟

بله، خیلی از کاربران روبی از Clojure هم استفاده می کنند. در کل رابطه خوبی هم باهم دارند. برای مثال یه نگاهی به Torquebox و Immutant بنداز.

عالیه. Clojure علاوه بر JVM به JS , داتنت و ART هم کمپایل میشه. روبی هم که سلطان استارتاپ