نقشه راه برنامه نویس Python

جناب @salvador عزیز بی نهایت سپاس گزارم. مطمئن بودم شما هم لطف می کنید و پاسخ میدید :slight_smile:
من واقعا یه مسیر دقیق برای یادگیری تبدیل شدن به یک برنامه نویس پایتون ندارم. شما پیشنهاد می کنید که موارد Python - Django - Flask - CherryPy - web2py - MySQL - MariaDB - postgreSQL رو یاد بگیرم؟ به چه ترتیبی و چند تا از فریم ورک ها رو فعلا یاد بگیرم؟ کدوم دیتابیس ها؟ به کدوم مورد اولویت بیشتری بدم؟
اگه اطلاعات بیشتری بدید ممنون میشم.

2 پسندیده

زیاد سختش نکن یکی رو که شروع کنی بقیهشم باهاشون یاد میگیری :sweat_smile:

2 پسندیده

https://worthwhile.com/blog/2016/07/19/django-python-advantages/

1 پسندیده

نیماجان @nim4 لپ کلام رو گفتن

مسیرت تقریبا اینجور میشه
Python (OO) -> f"{webframework}" -> Postgres

اگه با جنگو شروع کنی . learning curveاش ممکنه اذیتت کنه اول کار… چون انقد فیچر داره ک … هی باید کار کنی باهاش…من بعد از ۱سال حس میکردم هیچی بلد نیستم … ک سال بعدش نشستم داک 1800صفحه ای شو خوندم … تو سال دوم و سوم تازه حس یه تسلط نسبی میکردم . .

اما اگه میخای آسون یاد بگیری … flask شروع کن … هم میفهمی دقیقا داری چیکار میکنی. …هم مفاهیم پایه وب رو یاد میگیری… هم بخاطر نبود 1 orm واحد(بهت اصلا اجبار نمیکنه با چی کار کنی) … مجبور میشی با انواع مختلفش کار کنی و حتی Query هم بزنی و با db سرو کله بزنی (برای orm هم پیشنهادم peewee هست) …

بعدش راهتو پیدا میکنی خودت … اگه وب و این دوتا فریم ورکشو درک کنی… و طراحی دیتابیس رو بفهمی … مایگریت دادن روی یه فریم ورک دیگش و یه db دیگش کاری نداره …

فلسک orm/odm/driverهای خفنی هم برای NoSQLهایی مثل مونگو داره … تحت چهارچوب flask-Eve …
پینترست بعد از بزرگ شدنش از django مهاجرت کرد روی flask و لایه django-orm رو حذف کرد …

در کل جفتشون عالین … اگه پایتون بلد باشی… این فریم ورکا میان زیر دستت و میشن عصا و اسلحه … ک تصمیم میگیری تحت هر شرایطی کدومو استفاده کنی

عجله هم نکن اصلا … مسیر طولانیه … و نادانسته ها خیلی خیلی زیاد … سعی کن از مسیرت لذت ببری…
بعد از یکی دوتا پروژه تستی و شخصی… سعی کن پروژه قبول کنی … و خودتو تو شرایط واقعی تست کنی …

2 پسندیده

خیلی مفیده این حرکت ، گرچه استرس و به چالش کشیدن خودش هیجان انگیزه ولی واقعا برای یادگیری کاربردی لازمه

2 پسندیده

خیلی کلیه، یعنی مختض پایتون نیست، بیشتر زبان های oop رو در بر میگیره🤗

2 پسندیده

کمی مختصر میشه بفرمایید ضعف در کجا نمایان میشه ؟ عملا تو مراحل ابتدایی و پروژه کوچک این ضعف دیده میشه ؟

1 پسندیده

پایتون مثل همه چیزای دیگه پر از ضعفه. oop بودن شاید ضعف یک زبان نباشه، اما دلیل بر برتری اون هم نمیشه، در ضمن روبی خیلی oop تر از پایتونه.

2 پسندیده

روبی شباهت کلی هم از لحاظ سادگی سینتکس داره خیلی مشتاقم بتونم با روبی ، کار های رو که با پایتون انجام میدم ، انجام بدم و درک کنم نقاط ضعف و قدرتشونو ، ولی تا امروز کاره منو راه انداخته ضعفی به پست من نخورده ، شاید من خوش شانسم و یا شایدم کارایی که انجام میدم در حد کوچکی هستن که ضعفی نشون بدن :thinking:

1 پسندیده

اصلا مساله گوچک یا بزرگی کار نیست، در ضمن من قسمت ضعف و از پستم پاک کردم اما فکر کنم متوجه نشدین. حرف من این نیست که کدوم بهتره، خودم خیلی زیاد از هر دو استفاده میکنم، اما منظور من اینه که اون موارد نقاط قوت پایتون نسبت به روبی بحساب نمیاد.
بعدشم من چون زیاد از oop خوشم نمیاد و روبی نسبت به پایتون امکانات فانکشنال بیشتری داره روبی رو بیشتر دوست دارم، روبی هم oop تره و هم فانکشالتر :innocent:

2 پسندیده

پایتون هم با توجه به سادگی تبدیل به استانداردی شد برای مدارس و رشته های دانشگاهی که مربوط به کامپیوتر و ایتی نیستند، همین باعث شده که به صورت ناگهانی تعداد دولوپر و علاقه مند به پایتون بالا بره که خیلی هم خوبه. کتابخانه های زیادی هم هم برای AI و ماشین لرنینگ داره.

3 پسندیده

در حالت کلی از کجا باید بدونیم چه زبانی مناسب چه کاریه ؟ برنامه نویسی دستوری ، تابعه ای ، رویه ای ، شی گرا و یا منطقی .

1 پسندیده

از ابزاری که برای اون کار داره

1 پسندیده

منظور از ابزار چیه آقا توماج عزیز ؟ سوالم همینه کدوم کار ؟ صرفا هر کدوم یه سری کارو هندل میکنن ؟

3 پسندیده

در مورد پایتون عرض کردم برای ماشین لرنینگ و ai کتابخانه های زیادی داره، کلا در زمینه دیتا و پژوهش های علمی خیلی مناسبه، برای وب ruby on rails تقریبا میشه گفت بزرگترین فریمورک mvc بحساب میاد، و اگر کار سیستمی دارید go, یا rust و c++بهتره، شایدم lua. اگر روی distributed اپلیکیشن کار میکنید احتمالا پرادایم فانکشنال گزینه بهتری باشه، راستش نمیتونم همه رو با دلیل بگم، شما مورد استفادتونو بگید من سعی میکنم کمک کنم.

در بیشتر مواقع این دولوپرها و امکانات فردی و تیمی هست که باعث انتخاب میشه.

2 پسندیده

بسیار ممنون این مباحث مربوط به معماری نرم افزار هم میشه و تاثیر مستقیم دارن؟

متوجه سوال نشدم

ضغفهایی که فرمودید در صورت عدم استفاده از معماری درست نرم افزاری نمایان میشن و یا شامل کل زبان برنامه نویسی میشه ؟

1 پسندیده

کدوم ضعف دقیقا؟
آهان کلی بود سوال، به هر حال راه هایی برای پوشاندن ضعف های مختلف در هر چیزی وجود داره، مشکل اینه که چقدر به دولوپر ها کمک میکنه و چقدر از نظر وقت و هزینه نسبت به نتیجه ای که حاصل میشه نتیجه بخشه

1 پسندیده

اینو میتونید با ذکر فیچرا توضیح بدید ؟ مشتاقم راجبش

و همینطور این . بجز اتوماسیون و اتو کانفیگی ک داره(ک شاید اکثر پکیجا رو یکجا جمع کرده) (در مقایسه پکیجای out of box پایتون برای وب و همه چیز شاید سر به فلک بکشه)

2 پسندیده