نقشه راه برنامه نویس Python

سلام خدمت همه عزیزان
بعد از دیدن پست دوستمون (معرفی کتاب های پایتونی و تبادل نظر) جرقه ای به ذهنم زد که این تاپیک رو ایجاد کنم.
من تجربه خوبی با جاوا اسکریپت دارم (VanillaJS) ولی بعد از آشنایی با این انجمن که دوستان با Elixir, Clojure, Ruby, Rust و این چیزای باحال کار می کنند تصمیم گرفتم یکبار برای همیشه کنارش بگذارم این لعنتی رو و خودم رو از این عذاب راحت کنم!
نه تنها در این انجمن بلکه در دورهمی های دوستان برنامه نویس خیلی به زبان هایی مثل Javascript و PHP توهین میشه مثلا یه مورد php:
((این روزها همه PHP کار می کنند شما چطور :hugs:))
دیگه می خوام جناب JS رو ببوسم و برای همیشه بزارم کنار…
خب حالا من می خوام Python رو فقط در وب کار کنم و کاری با فریم ورک های GUI و مسائل دیگه ندارم…
به نظرتون این مسیر برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس پایتون خوبه؟

Python - Django - MariaDB

همین ها کافیه یا باید Flask و CherryPy یا MySQL رو هم بلد باشم؟
پس ممنون میشم اگه یه RoadMap برای تبدیل شدن به برنامه نویس Python رو بنویسید. چند تا و کدوم فریم ورکش رو یاد بگیرم چه مفاهیمی رو بلد باشم؟
نمی خوام توی زبان های مختلف این شاخه و اون شاخه بپرم چون همه جوره گروه خونیم به پایتون میخوره :yum:
خیلی خیلی ممنون :rose:

2 پسندیده

به نظر من اگر فقط واسه وب می خوای کار کنی برو سراغ روبی و ریلز

5 پسندیده

جناب @lxsameer عزیز مطمئنم زبان هایی که شما معرفی کردید و باهاشون کار می کنید فوق العاده خوب هستند ولی خودم پایتون رو خیلی دوست دارم حتی اگه از نظر فنی ضعیف تر هم باشه باز هم ترجیح میدم با پایتون کار کنم.
فرصت های شغلی پایتون در ایران یا خارج از کشور چطوره؟ چون می دونم سایت های خوبی با پایتون درست شده… پایتون برای وب چه کاستی هایی داره؟ ممنون میشم اگه اطلاعات بیشتری بدید : )

1 پسندیده

برای من همیشه سواله که بازار خوب یعنی چی ؟

۱. یعنی می خواهید برید در شرکتی کار کنید
۲. می خواهید برای خودتون کار کنید فری لنسری
۳.یا می خواهید استارت آپ خودتون بیارید بالا

این موارد خیلی سلیقه ای هست به عنوان مثال خودم زیاد دوست ندارم شرکتی کار کنم ولی خیلی دوست دارم هزارتا کار رو انجام بدم شکست بخوره یکیش خوب جواب بده

1 پسندیده

خیلی ممنون از پیامتون…
گزینه ۱ من فقط می خوام یه کارمند خیلی خوب باشم هیچ وقت دنبال استارتاپ نیستم و با کارهای فریلنسری هم رابطه خوبی ندارم : )

اگر علاقتون هست که هیچی :slight_smile:

برای هر دو چه داخل و چه خارج کار زیاد هست. با هر دو هم اپلیکیشن های فوق العاده ای ساخته شده. اما ریلز به مرابت از Django بهتر هست در کل. و ابزار های دنیای روبی در کل می چربن به پایتونی ها.

1 پسندیده

شرمنده باز پیام میدم… جناب سمیر می شه موازی با هم هم پایتون و هم روبی و ریلز رو پیش برد؟ پیشنهادتون در این زمینه چیه؟ یادگیری دو زبان همزمان با هم؟

والا همزمان رو نمی دونم چه جور می شه اما شباهت های زیادی بهم دارند و یکی رو یاد بگیری اون یکی رو هم اسون تر یاد می گیری.

2 پسندیده

اگر به سمت روبی رفتی و سعی داشتی ریلز یاد بگیری پیشنهاد میکنم از کتاب زیر شروع کنی و حتی یک خطش رو هم جا نندازی، از همون لینک بخون لازم نیست بخری :slight_smile:
ویدیوی کامل این کتاب در اینترنت وجود داره.

2 پسندیده

جناب توماج بزرگوار خیلی ممنون…
ولی عنوان سوال بنده در مورد Python بود آیا Django انقدر بده که هم شما و هم آقای سمیر پیشنهاد کردید سمت Ruby و Rails برم؟
من یه مقایسه بین این دو در اینترنت هم انجام دادم که نظرات معمولا سلیقه ای بود یه عده گفتن پایتون و یه عده گفتن روبی…

فکر کردم جمله من با اگر شروع شده بود، و بنظر میاد سمیر هم گفتند که ریلز برای وب بهتر از جنگو هست. مورد دیگه ای نیست، سوال شما هم در تیتر میگه پایتون اما خیلی کلی تره

1 پسندیده

ریلز امکانات و کتابخونه های بیشتر و بهتری برای وب داره، نسبت به جنگو.

1 پسندیده

حالا یه سوال؟
من اگه همین پایتون رو پیش برم می تونم پیشرفت خوبی در زمینه شغلی و برنامه نویسی داشته باشم؟
آیا باید چند تا زبان رو بلد بود؟
خود شما با یک زبان کار می کنید یا چند زبان رو با هم پیش میبرید؟
میشه پایتون و روبی رو با هم پیش ببرم؟
پاسختون بی نهایت ارزشمند هست : )

راستش زبان فقط بخش کوچکی از کار بحساب میاد، یا بهتره بگم کوچکترین بخش کار. خیر فقط با یک زبان کار نمیکنم، به شما هم توصیه میکنم خودتون رو محدود نکنید اما به زبان فقط و فقط به عنوان ابزار نگاه کنید

2 پسندیده

خیلی خیلی ممنون : )
پس من در نهایت تصمیم گرفتم هم پایتون رو یاد بگیرم و هم روبی… شاید تا چند سال دیگه زبان های بیشتری رو هم یاد گرفتم…

1 پسندیده

تصمیم خیلی خوبیه، در کنار زبان ها روی مهندسی و معماری نرافزار هم کار کنید.

2 پسندیده

سوال آخرو الان دیدم، بله اتفاقا فکر خوبیه که پایتون و روبی رو در کنار هم کار کنید چون شباهتهایی دارند به هم، اما خیلی از چیزا هم هست که در روبی و پایتون شبیه هم بنظر میان اما اصلا ربطی به هم ندارند مثل yield.
ولی ممکنه چون هر دو زبان پرادایم مشابهی دارند و از نظر ظاهری هم نزدیک هستند یکمی خسته کننده بشه، من اگر جای شما بودم بجای دو زبان شبیه به هم، با دوتا پرادایم مختلف در کنار هم جلو میرفتم که هم خسته کننده نباشه و هم بهتر یاد بگیرم. مثلا پایتون و الیکسر، یا روبی و کلوژر، البته فقط مثال بود اینا.

2 پسندیده

Github => ruby
Quora => python

1 پسندیده

چند تا مزیت هایی که باعث شده من با پایتون راحت باشه خدمتتون میگم :

image

2 پسندیده

کافی نیست . پایتون بیشتر از هر دیتابیسی با postgres مچ هست و ازش حمایت مالی و تیمی میشه(بخصوص جنگو) .
اما یکیو استارت بزنی … باقیشو یواش یواش میتونی کار کنی… بخصوص فلسک رو … چون فریم ورکای دیگه پایتون از فلسک بشدت تقلید و الهام گرفتن…

من اصلا هیچ کاستی ای حس نکردم نه از نظر کتابخونه نه از نظر سرعت توسعه … و نه حتی اختلاف پرفورمنسی بین ریلز و جنگو دیده میشه …

اما ریلز انگار اتوماسیون بیشتری ارائه میده

if you know what you are doing then go with django
if you dont care then go with rails

اینو یکی تو Quora گفته بود :joy:
من انقدری اهمیت میدم به کاری ک میخام بکنم … هم از نظر توسعه پذیری و هم اینکه کامل همه چیز دستم باشه … ک پروژه آخرمو سویچ دادم رو فلسک … و پروژه حال حاضرم رو با فلسک استارت زدم

در مقابل پایتون پوان هایی داره نسبت به روبی و سایرین اونم اینه ک پلتفرمت میتونه براحتی با هوش مصنوعی و دیتاساینس( ک پایتون نامبر وان هست توش) ترکیب بشه …

1 پسندیده