همه‌ی project.cljها (سال ۲۰۱۴)

clojure
github

یک انسان بیکار و باحال پیدا شده و تمام پروژه‌های گیتهابی که تونسته رو crawl کرده و فایل‌های project.clj اون پروژه‌ها رو دانلود کرده. حیف که این تاپیک برای ۲۰۱۴ هست. قدیمیه ولی به هر حال جالبه.

http://adereth.github.io/blog/2014/01/20/every-project-dot-clj/

نتایجی که به دست آورده باحالن.
توی این تاپیک، لیست کرده که چه dependencyها و چه licenseهایی بیشتر استفاده شدن.
مثلا اینکه ring حدود ۳ برابر بیشتر از aleph استفاده شده.
فکر میکردم compjure و hiccup و clj-http بالا باشن ولی نه تا این حد!
به نظرم seesaw هم جاش خوبه. نشون میده کلوژر برای ساخت نرم‌افزار دسکتاپ هم زیاد استفاده میشه.
در بین لایسنسها هم تقریبا همون چیزی دیده میشه که تصور میشد. البته فکر نمیکردم از WTFPL (لایسنس مورد علاقم!) اینقدر استفاده بشه.

خلاصه یه لیست از لایبرریهای خوبه که خوب بودنشون رو میشه از آمار استفادشون فهمید. قدیمی بودن این تاپیک، نشونه‌ی قدیمی بودن لایبرریهاست. لایبرری که ۵سال پیش پرطرفدار بوده، اگه هنوز develop میشه، به احتمال زیاد خیلی خفنه!

ای بابا…! بیا و خوبی کن :smile:

کار جالبی بود. اما خوب بنظر من اینکه خیلی ها از یه ابزار استفاده می کنن دلیل بر برتری اون نیست. مقایسه ring و aleph کار درستی نیست ولی خوب aleph به مراتب از خیلی از پیاده سازی های ring بهتر هست.

به نظر من، مقایسه‌ی ring و aleph مثل مقایسه‌ی apache و nginx هست.
یکیشون (ring/apache) زمانی که باید، جایی بود که باید میبود؛ یکی دیگه که خیلی بهتره (ngnx/aleph) دیر رسید.
ولی این drop-in replacement بودن aleph میتونه خیلی کمکش کنه.

Aleph follows the Ring spec fully, and can be a drop-in replacement for any existing Ring-compliant server.

من اگه جای توسعه‌دهندگان aleph بودم، تمپلیتهای leiningen میساختم برای جایگزینی ring. (خیلی بد نوشتم. نمیدونم چطوری توضیح بدم)
منظورم اینه که مثلا یه template باشه به نام aleph-compojure که بشه به جای تمپلیت اصلی compojure ازش اسفتاده کرد (lein new aleph-compojure my-website به جای 'lein new compojure my-website`)

ring مثل wsgi واسه پایتون و یا rack واسه روبی. یه استاندارد بیشتر که از روش کتابخونه هم ساختن. برای aleph پیشنهاد می کنم yada رو یه نگاه بندازی. بد نیست.

زیاد طرف compojure نرو یه سری مشکلات داره که با بزرگ شدن پروژه اذیتت می کنه. من به شدت بهت Pedestal router رو پیشنهاد می کنم. خیلی کامل تر و راحتره.

دارم امتحان میکنم.
اول خواستم با خود aleph کار کنم دیدم خیلی کارم سخت میشه (هنوز اونقدر حرفه‌ای نشدم تو کلوزر) بعد رفتم یه کم سرچ کردم دیدم compojure سادست. الآن دارم تست میکنم.

بله yada رو قبلا پیشنهاد داده بودید. برای pedestal router هم متشکرم.