فریم ورک Play

سلام خدمت دوستان
دوستانی که تجربه کار با فریم ورک Play رو دارند خواهشا یه ارزیابی بکنند و از مزایا معایایب و تجربیات خودشون بگن

روش درست مدیریت و کار کرد با Big data یک شبکه اجتماعی به چه صورت می باشد؟

ما با scala ازش استفاده می کنیم تو محل کار. در کل اصلا ازش راضی نیستم. بزرگ و پیچیده. کار های ساده رو به سختی پیچونده جوری که سودی توش نیست.

خیلی تشکر و ممنون ، بنظر شما الان کدوم فریم ورک برای اسکالا مناسبه ؟ کدوم فریم ورک رو شما پسند میکنی یا باهاش کار کردی و راضی هستی ؟

والا من زیاد scala کار نمی کنم. فقط تو محل کار ( اونم مجبورم ) ولی در کل اسکالا بخودیه خود پیچیدگی زیادی داره و ساده نیست. واسه همین ترجیه من استفاده از کتابخانه های مینیمالیستی هست.

آقا سمیر دلیل اینکه شرکت شما(که فکر کنم یه شرکت نمایش دهنده ی تبلیغه) برای استفاده از Scala چیه؟(البته اگه فضولی نباشه)

حقیقتش رو بخوای باید بگم که الان کامل پشیمون هستند. اینا یه سری سرویس دارن که قبلا با Nodejs بوده بعد بخاطر پرفرمنس رفتن سمت اسکالا (‌گویا قبلا یکی اینجا کار می کرده که عشق اسکالا بوده و ندید همه رو مجبور کرده اسکالا استفاده کنن. ) الان Akka و play استفاده می کنیم. خیلی سرویس ها الکی پیجیده شده و بیشتر زمانمون صرف نگه داری کد می شه تا توسعه.

برعکس کار کردن با play خیلی هم سادست کافی عادت کنید که مثل عکس زیر عمل کنید

image

تشکر سمیر جان ، برای بیگ دیتا پیشنهاد شما چی هست ؟

:):joy: یعنی در این حد بده ؟

نه به اون بدی اما خب ابزاربهتر زیاد هست و پیچیدگی بیخودی داره

والا داستان big data خیلی بزرگتر از اونه که به یه فریم ورک ختم شه. شما بیشتر باید رو سیستم کلی و جریان دیتا کار کنی. فریم ورک هر چیزی می تونه باشه.

خیلی عذر میخوام اما متوجه نشدم اگر ممکن باشه یکم کاملتر بگین ، سیستم کلی و جریان دیتا که گفتین منظورتون چیه ؟
بزارین کامل بگم اگر ممکن باشه راهنمایی کنید ، الان من حدود 8 ترابایت داده دارم که متعلق به یک وب سایت اجتماعیه
الان بخوام روی اینا کار کنم مثلا شبیه بقیه شبکه های اجتماعی بشه و یک سری قابیلت ها بر اساس این داده ها اضافه بشه باید از کجا شروع کنم و چیکار کنم ؟

پیچیدگی دیتا نسبت به اطلاعات مورد نیاز هم مهمه، از حجم دیتا مهمتره

فریمورک play فریمورک بزرگی و شاید اگه با ریلز کار کرده باشی و تازه بخواهی سکالا کار کنی بد نباشه ولی من کلا سعی میکنم برنامه اصلی فریمورک دیکته نکنه و برنامه از لایه http جدا باشه
Http4s یا finatra یا finch خیلی بهترند

اگر لطف کنید زیر دیپلم حرف بزنید ممنون میشم ، عزیز من اطلاعاتم در این مورد تقریبا نزدیکه صفره ، از کجا شروع کنم با چی شروع کنم ؟ ابزار چی ؟ و …

روش درست مدیریت و کار کرد با Big data یک شبکه اجتماعی به چه صورت می باشد؟

سم عزیز تشکر ، این finatra که گفتین میشه باهاش یک شبکه اجتماعی نسبتاً بزرگ طراحی کرد ؟ حدود 8 ترابایت هم از داده قبل هست که باید انتقالش بدیم ، واقعتیش نمیدونم چیکار کنم فقط اینو میدونم اسکالا تو بیگ دیتا و داده کاوی قوی تره
اگر راه دیگه ای هست یا ابزار و زبان و … ممنون میشم توضیح بدین

Finatra هم scala ا

بله شما با هر زبان دیگری هم میتونید این کار انجام بدید scaling بیشتر مساله architecture تا زبان

ببین شما با هر زبان و ابزاری کاری که می خوای رو می تونی انجام بدی اما همون جور که می دونی هر کدوم یه سری قابلیت ها و مشکلاتی دارن. اما تو Big data مهمترین چیز ساختار سیستم کلی هست و جریان دیتا تو این سیستم. مثلا ورودیت کجاست؟‌چه کارایی رو دیتا انجام می شه ؟ storage هایی که داری چی هستند و کجان ؟ چه سرویس ها و کامپوننت هایی داری ؟‌ روش ارتباطی اینها با هم چی ؟‌

کلا سیستم های بزرگ یه یه ابزار و کامپوننت خلاصه نمی شن.

من با بخشش فراوان نسبت به اساتید خودم همچون @samdvr @lxsameer @toomaj عزیز ./ باید این مورد بگم چنین بحث هایی برای افرادی مثل من هم بسیار کاربردی هست ولی واقعیت من در صحبت های کلی شما عزیزان تقریبا زیر سیکل می فهمم :grin:

اگر منابعی برای شروع کنترل چنین موردی در نظر دارید لطفا معرفی فرمایید

مطمئنن هر صحبت شما برای بنده به شخصه درس هست و بر اساس همین راهنمایی ها کل دیدم نسبت به سیستم تغییر کرده

البته بحث من اسکالا نیست ولی کنترل دیتابیس چنین بزرگ با دادا های زیاد مخصوصا اگر زیاد داده های قدیمی درخواست شود و همینطور بسیار قابل درک هست و نمی شه این بحث ها رو مطرح کرد بخاطر توسعه ولی امید وارم بحث هاش شکل بگیره نمونه های عملی به صورت تئوری مثال زده بشه که درس بگیریم مثل یک تمرین خوب باشه قبل از انجام پروژه های اصلی . ممنون و بازم تشکر بخاطر زحماتت دوستان

اگر نیاز هست یک پست دیگری بزنم