درخواست مشاوره ساخت وبسرویس خوب با php

web-service

با درود خدمت دوستان گرامی و همینطور اساتید عزیز . بعد از مدت ها مجبور هستم که روی php بیام وبسرویس بزنم و همین امر باعث شد جستجو های خودم رو دوباره شروع کنم و گفتم اینجا هم این پست رو قرار بدهم تا از مشاوره شما عزیزان نیز استفاده کنم

در این بین متاسفانه مشکلاتی رو هم ار طرف هاست های اشتراکی نیز باید به دوش بکشیم . به عنوان مثال به هیچ عنوان چیزی به غیر از php روی سرور نصب نمی کنند پس عملان استفاده از فناوری های دیگه کنار php وجود ندارد

اما مشکل و کاری که می خواد انجام بشه :

من قبلا چندبار اقدام به ایجاد وبسوریس در جوملا نمودم و بخاطر اینکه داخل فریم ورک جوملا زیاد به اون اشاره ای نشده و اصلا برای این قسمت برنامه ریزی صورت نگرفته محبور بودم خیلی کد بزنم مثلا یک ارور ۴۰۰ نشون بدم ولی در صورتی که در فریم ورکی مثل phoenix واقعا برای این موارد کد نویسی شده و همینطور بخاطر ORM جوملا مشکلات چندین برابر می شه به صورت مثال داده ای بد وقتی بهش ارسال می شه ارور ۵۰۰ می ده بجای ارور ۴۰۰

نیازمندی ها

از اونجایی که من مجبورم php خام بزنم در جوملا و نمی تونم از فریم ورک های بزرگ اون مثل laravel استفاده کنم لطفا در موارد زیر اگر اطلاعاتی دارید کمک نمایید

۱. ایجاد تسک و بکگراند جاب خوب در php
۲. کتابخونه های کمک کننده در ساخت وب سرویس
۳. ORM خوب و قدرتمند که بشه کنار php استفاده کرد
۴. کتابخونه های خوب برای اعتبار سنجی پارامتر های وارد شده از طرف کاربر

نکته: این پست رو سعی می کنم به روز رسانی کنم و همینطور امید وارم دوستان در این زمینه و همینطور در شروع پروژه بهم مشاوره بدند. چون این افزونه قراره استفاده زیادی برای کاربرای ایرانی داشته باشه .

کار افزونه

همیشه مشکلات زیادی در سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس و جوملا وجود دارد مثل نبود یک افزونه جامع پرداختی برای اکثر افزونه های جوملایی و همینطور نبود هیچ اتصال مناسب که توسعه دهنده را به راحتی با چند فراخوانی به درگاه بانکی متصل کند . به همین ترتیب می خوام سعی کنم این مورد رو انجام بدم . حدود ۴۰ افزونه بانکی برای جوملا تاحالا لیست شده که کاربرا ازش استفاده می کنند .

پیوست

بنده این پست رو دیدم ولی دقیقا نمی دونم باز چه نیاز هایی وجود دارد روی سرور باشد ولی اگر راهی خوبی برای ایجاد وب سایت های ریل تایم داشتید لطفا در php بهم بگید مخصوصا در php خام نه هیچ فریم ورک دیگیری

با تشکر

Ecto چطور شروط Changeset و معرفی فیلد های دیتابیس را مدیریت می کند

در این بین متاسفانه مشکلاتی رو هم ار طرف هاست های اشتراکی نیز باید به دوش بکشیم . به عنوان مثال به هیچ عنوان چیزی به غیر از php روی سرور نصب نمی کنند پس عملان استفاده از فناوری های دیگه کنار php وجود ندارد

فکر میکنم این مشکل خیلی وقته حل شده، مگر اینکه هاستینگ خیلی قدیمی باشه و بروز رسانی نشده باشه، اما بازم با الیکسر مشکل خواهید داشت.

در مورد وبسرویس با php اصلا فکر نمیکنم مشکلی وجود داشته باشه، اگر من بخوام از php استفاده کنم حتما میرم سمت Symfony و به جرات میتونم بگم که گزینه بهتری وجود نداره.

توماج جان

در این مورد باید بگم هاستینگ های داخلی که ارزان هستند فقط خدمات php می دند

متاسفانه این پروژه من حتما باید توی جوملا انجام بشه نمی تونم از فریم ورکی استفاده کنم. یعنی باید تو خود فریم ورک جوملا نوشته بشه بعید می دونم دوتا فریم ورک برند توی یک فریم ورک

منظور منم همین بود، میتونی از کامپوننت های Symfony هرجایی استفاده کنی، در جوملا هم شدنیه. اگر من جای شما بودم یک بررسی میکردم چون واقعا ارزششو داره. خیلی ها این کارو میکنند.

نمی دونستم … حتما ممنون توماج جان

Decoupled and reusable

اینم اضافه کنم که برای استفاده از این کامپوننت های واقعا عالی و همه فن حریف، هیچ نیازی به فریمورک سمفونی نداری

جناب توماج عزیز درست ترین پیشنهاد بهتون ارائه دادند وقت خودتون صرف پیدا کردن چیز های دیگه نکنید .

مثل اینکه یک مشکلی در استفاده از کاممپوزر در جوملا وجود داره . اگر بتونم استفاده کنم حتما از این کامپوننت ها استفاده می کنم

دقیقا چه مشکلی؟
البته اگر هنوز نیاز به مشاوره هست

درود توماج جان . من هنوز شروع به کدنویسی این بخش نکردم ولی سرچ اولیه زدم
https://docs.joomla.org/J3.x:Using_Composer_with_Joomla

که متاسفانه اول به این رسیدم

Can you install any extra libraries via Composer?
Not at the moment in Joomla! 3.4. In the longer term it is the CMS's aim that you can download extra packages. 
To emphasize this, we will not yet be releasing the composer.json file within the main Joomla! download.

ولی مثل اینکه یکی اینجا یک راه حل قرار داده که هنوز تست نکردم

یک افزونه هم در گیت هاب دیدم

حالا باید تست بکنم در زمان مناسبش مشکل رو حتما ر این پست می زارم تا از کمک های شما و دیگر دوستان استفاده کنم ممنون

فکر میکنم با دقت لینک ها رو مطالعه نکردین، چون همچین چیزی نگفته. شایدم من ندیدم. بعدشم ممکنه هر کسی هرچیزی بگه اونجا.
البته الان که دوباره خوندم انگار لینکها راه حل بود نه مشکل، منطقی بنظر میاد، اشکال از من بود.

کلا شهریارجان دلیل استفاده از جوملا اصلا چیه؟ من هرچی در موردش میخونم عجیبتر بنظرم میاد، cms ش خیلی بهتر بود. چرا کلا از فریمورک سمفونی استفاده نمیکنی؟

فقط کنجکاو شدم ببخشید.

و‌ نکته دیگه اینه که cms جوملا هم از بعضی از کامپوننت های سمفونی استفاده میکنه

توماج جان درود خدمتت , واقعیت امر اینکه من از جوملا کسب درامد دارم چون مدت زمان زیادی هست در اون فعالیت دارم وچند انجمن مدیر یا مال من بوده و هنوز مشتریان قدیمی خودمو دارم و همچنین لینک هایی مثل افزونه نویسی جوملا یا پلاگین های بانکی جوملای من چندین ساله صفحه اول گوگل هست و همینطور آموزش های سئو جوملام به همین منظور خیلی بهم پروژه می خوره . من تو ایران نمی تونم با الکسیر کسب درامد کنم . پس هر چند وقت پروژه ای رو شروع می کنم برای ساخت و رایگان اون رو برای دانلود می زارم .

و به دو روش زیر پول در می یارم :

۱. افزونم مثل آسان پرداختم ۷ هزار مرتبه دانلود می شه از روش افراد بهم سفارش افزونه دیگه ای می دند
۲.یا افزونه مادر رو رایگان می زارم افزونه های جانبی کوچیکشو قیمت های پایین برای فروش

حالا من برای اولین بار می خوام یک وبسرویس داخلی پرداختی برای جوملا بزنم . دیگه برنامه نویسای جوملایی نخواند برای هر افزونشون یک درگاه بانکی بزنند بیشترشو ساپورت می کنم و اونایی هم که می خواند پرداخت برای افزونه خودشون بزنند کافیه post کنند و همینطور بخاطر اینکه روتر جوملا همیشه مشکل سازه من دارم پنل ادمینمو بیرون فایل جوملا برای این افزونم می زنم . البته با ری اکت حالا نیازمند به این شدن تا محیط خوبی برای ارتباط ری اکت با جوملا پیدا کنم . بر بد روزگار فعلنه فقط من دارم تولید می کنم بقیه در حد پلاگین های کوچیک موندند یا پروژه هاشون رو اصلا تو وب نمی زارند همین موضوع باعث شده خیلی ها به وردپرس در ایران مهاجرت کنند در صورتی که قبلا اینطور نبود بخاطر کد شدن افزونه ها یا تمام پولی شدنشون . به شدت باعث ضرر بنده شده در این یک سال اخیر مخصوصا که جوملا در نسخه های جدید این همه پیشرفت کرده و مخصوصا جوملا ۴ که به زودی می یاد

خواهش می کنم من ممنونم که وقت می زارید . به همین منظور از سمفونی یا لاراول که جدیدا خیلی خوب داره توسعه پیدا می کنه , نمی تونم استفاده بکنم .

توماج جان من قبلا این افزونه رو زدم که بازدید و دانلود زیادی رفته

https://trangell.com/fa/blog/90-کامپوننت-آسان-پرداخت-جامع-جوملا

در اون تونستم فید بک های خوبی بگیرم با اینکه خیلی ساده بود ولی برای کاربران جوملایی این افزونه جالب بود بخاطر کمبود افزونه های بومی حالا در حال ساخت یا تحقیق نسخه ای کامل و با فلسفه بزرگترم نه چند فیلد ساده و یک پلن ادمین

بسیار خوب

فکر کنم شما هم باید یواش یواش جوملا رو بزاری کنار و به سمت چیزای بهتر بری که کلا از این مشکلات نجات پیدا کنی، البته منظورم الیکسر نیست، drupal و وردپرس گزینه های بهتری هستند، جوملا دیگه خیلی از مد افتاده! نظرت چیه؟
من یه عمر جوملا کار کردم، سیستم فروشگاهی، crm و سیستم مدیریت دانشگاه توش پیاده کردم اما هیچوقت از کار باهاش لذت نبردم. همیشه یه جا گیر میکنه آدم، دیگه از یه جایی گفتم بای بای جوملا :face_with_thermometer:

اصلا خودت یه cms بساز، خیلی کار سختی نیست، پول خوبی هم ازش در میاد.

به نظرم جوملا الان در این نسخه های جدیدش خیلی بهتر از وردپرسه از نظر ساختار برنامه نویسیش . ولی از نظر مشتری متاسفانه خیر . مدتی هست دارم به وردپرس هم فکر می کنم ولی هزار تا کار بر داشتم تو دستم یکمی طول می کشه ولی می خوام همین افزونه رو برای اونم بزنم

در مورد صحبتی که از شما نقل و قول کردم باید بگم که این سیستم مدیریت محتوایی که الان برای خودم زدم که خیلی ساده هست واقعا منو از داخل نابود کرد :grin: خیلی کار سختی هست واقعا مخصوصا باید حواس آدم به همه جا باشه .

یک مشکل در داخل است

۱. من مدیر سرور نیستم و دانش زیادی در مورد امنیت سرور و کانفیگ سرور ندارم
۲. اکثر مشتریان از قبل یک cms دارند و سخت می شود آن هارا انتقال داد
۳. موارد به غیر از php مجبور به خرید vps هست که با وضعیت فعلی قیمت که روزانه ۱۰۰۰ تومان می ره بالا بعید می دونم مشترک بخواد بخره

مشتری های ما فعلا فقط آدم های عادی هستند که فکر می کنند سایت برای کلاس کاری هست نه کسب درامد . خیلی کم در سال پیش می خوره طرف واقعا بخواد چیزی بزنه که ازش کسب درامد کنه .

پس مبتلا به جوملا هستی که به این سادگی هم خوب نمیشی :snake:

از این نظر که متخصص توی این مورد هستی و بقولی حرف زیادی برای گفتن داری . واقعا تحسینت میکنم شهریار جان

و از این نظر که شاید از اول یه چیز دیگه کار میکردی بهتر بود … چیزی نمیشه گفت چون زمان سپری شده . …

من اگه cms/phpکار میشدم حتما مسیرم سمت drupal میبود : ))))
ولی زود به خودم اومدم :smile: و بیشتر از یکی دو ماه با php/cms سرو کله نزدم … و سو هاضمه پیدا کردم

زیاد برای سلامتی مناسب نیست :joy:، اما کارهای بزرگی در php انجام شده