تغییر مسیر برنامه نویسی از PHP Backend به Mobile (Swift)

با سلام و احترام
من یه برنامه نویس PHP Backend هستم که البته فرانت اند هم کار کردم و اما اخیرا حس میکنم شاید وقت اینه که کلا مسیر برنامه نویسیم رو آهسته آهسته به سمت برنامه نویسی موبایل خصوصا Swift و iOS تغییر بدم.
دلایلی که به نظرم رسیده ایناست:

• حقوق: با توجه به آگهی ها و نظرات چند تا برنامه نویس موبایل متوجه شدم میزان حقوق یه برنامه نویس بکند با سابقه مشابه یه برنامه نویس موبایل سوئیفت کمتره
  • گستردگی تکنولوژی ها: الان یه برنامه نویسی مثل من سالها وقت گذاشته روی انواع فریمورک php مثل لاراول و کدایگنایتر و سی ام اس هایی مثل وردپرس و جوملا و در بخش فرانت اند هم با طراحی ریسپانسیو و بوت استرپ و جی کوئری و گالپ و فریمورکی مثل انگولار کار کردم و مسائل مربوط به سئو و حتی برنامه نویسی موبایل هایبرید مثل ionic, nativescript and flutter هم انجام دادم و با لینوکس و ابزارهایی مثل داکر هم کار کردم و حتی یه مدت نود جی اس هم شروع کردم در صورتی که شاید اگر به جای این همه روی برنامه نویسی موبایل تمرکز کرده بودم بهتر بود.

البته از بین دو مورد بالا مورد دوم خیلی بیشتر برام مهم تره.

چالشی که اخیرا باهاش مواجهم اینه که باید به صورت حرفه ای تر با لینوکس و داکر و نود جی اس کار کنم که البته همه رو هم دوست دارم ادامه بدم اما وقتی میبینم یه برنامه نویسی مثل من این همه چیزهای مختلف باید یاد بگیره اما یه برنامه نویس موبایل دقیقا با همین سابقه من به جای یاد گرفتن این همه تکنولوژی نشستند چند تا چیز رو حرفه ای تر یاد گرفتند و تقریبا دو برابر هم حقوق میگیرند آدم انگیزه ش رو از دست میده و میگم آیا بهتر نیست به جای گرفتن این همه گستردگی بیام تمرکز کنم روی چند تا چیز ثابت و مشخص؟ :thinking:

ممنون میشم دوستان نظرشون رو بگند.

خب، php از زبونهای پرطرفداره. یعنی برنامه نویس براش زیاد هست. پس حقوقش کمه. از طرف دیگه، js لایبرری و فریمورک زیاد داره و کلا اکوسیستم شلوغی داره.
در این مورد حق با شماست. ولی مساله ربطی به «وب» نداره. مربوط به «PHP» میشه. برنامه نویسهای (مثلا) ruby حقوق خیلی بالاتری دریافت میکنن.

نمیتونم به صورت مقایسه‌ای بگم که بین php و android کدومشون موقعیت شغلی بهتری دارن ولی بین android و ios ، اندروید موقعیت شغلی بالاتری داره در عوض حقوقش پایینتره.
برای شروع برنامه نویسی موبایل میتونید با react native شروع کنید که js هست و نزدیک به چیزیه که تا الآن کار میکردید.

قطعا بهتره به جای تمرکز روی php و js برید به سراغ تکنولوژیهای بهتر.
این دو زبان، نه تنها «بد»‌ هستن. بلکه «اشتباه» هم هستن. یعنی تصمیمات اشتباهی توی طراحیشون گرفته شده و از طرف دیگه سبک برنامه نویسیشون اشتباهه.

اینها از دست کسایی اومده بیرون که چه سنی چه از لحاظ دانش و سواد از ما بزرگترند و فکر کنم خوب نیست حالا بد بکنار بگیم اشتباهه ! ابزار وجود داره استفاده کنی ولی اگر بخوایی برای میخ کوبیدن بجای چکش از ابر اسفنجی استفاده کنی باید بگی وجود یا اختراع ابر اسفنجی اشتباهه ؟

اگر بخواییم اکثریت رو حساب کنیم بله گفته های شما در کشور ما تا حدودی صحیحه و شامل اکثریت میشه اما خب استثناهایی هم هستند که دستمزدشون حداقل چند برابره یک برنامه نویس فرضا ios هست .

وردپرس تا جایی که من میدونم اگر بهش خوب مسلط باشی درآمد ساخت افزونه و تم که از درآمد برنامه نویس موبایل خیلی بیشتره . اگر ابزارهایی که کامل شمردید رو خوب بلدید و به معنای واقعی کلمه مسلطید در حقتون کوتاهی شده و نمیشه چیزی گفت اما من خودم بر اساس یه نصحیت خردمند چینی میرم جلو که میگه سعی کن بجای یاد گرفتن چیزهای مختلف فقط یک چیز رو خیلی خوب یاد بگیری .

متاسفانه تا حدودی گفته هاتون حقیقت داره و خود من به کرات مشاهده کردم و برنامه نویسی موبایل علاوه بر دردسر کمتر درآمد خوبی هم داره و اگر جای شما باشم و درآمد برام از علاقه مهم تر باشه صد البته به طرف موبایل میرم

وقتی یه چیزی مضخرفه، مضخرفه.
شاید کسی که php و js رو ساخته از من خفنتر باشه ولی مطمئنا از کسی که زبانهای دیگه رو ساختن بهتر نیست. به هر حال اگه سوادشو نداشت، نباید سراغ ساختن یه زبان برنامه نویسی میرفت، احتمالا به همین خاطره که من تا حالا زبان برنامه نویسی نساختم!

بله. Php هم احتمالا برای جای خودش مناسبه و فکر میکنم جایگاهش از روی اسمش مشخصه: Personal Home Page
اگه بخوام یه لندینگ پیج یا صفحه ی ریدایرکت درست کنم و نخوام دیمن ران کنم، احتمالا از php استفاده کنم وگرنه اخیرا ضربه مغزی نشدم.
با اسفنج باید ظرف شست، میخ نیاز به چکش داره. البته چکش هم اگه دست کسی باشه که ابزار دیگه ای نداره، همه ی مشکلات رو میخ میبینه.

صد البته شما راست میگید !!

شاید ؟ صد البته که شما خفنترید !!