درخواست راه حل برای خواندن PDF با حداقل آسیب چشمی

سلام
چه راه حلی برای کسی که ایران هست و دسترسی به نسخه فیزیکی کتاب های برنامه نویسی نداره دارین که کور نشه؟
در حال حاظر دارم PDF کتاب Non-Linear System Identification رو میخونم و نور مانیتورم روی 0 هست ولی بازم اذیتم میکنه
جایی رو میشناسین که PDF بگیره و با یه قیمت معقول چاپ و صحافی کنه؟
برای خوندن PDF توی Linux به صورت Dark Mode چه نرم افزاری رو پیشنهاد می‌کنید؟ در حال حاظر از Ubuntu استفاده می‌کنم و Document Viewer پیش فرضش حالت Dark Mode داره ولی مشکلش اینه که پس زمینه رو صد در صد مشکی میکنه و متن رو صد در صد سفید (کانتراست بسیار بالا) و نور زیاد متن چون کاملا سفیده خیلی اذیت میکنه.
توی عکس زیر، سمت چپ Dark Mode با استفاده از افزونه Dark Reader هست که معقول به نظر می‌رسه و سمت راست هم ‌Dark Mode نرم افزار Document Viewer که واقعا چشم رو اذیت می‌کنه. مشکل اینجاست که اگه PDF رو با Firefox باز کنم Dark Reader کار نمی‌کنه، وگرنه خیلی عالی می‌شد.

http://jonls.dk/redshift/
از این برنامه یا شبیه این استفاده کن که blue light و جلو شو میگیره من روی مک با nightshift کار میکنم که از سردرد و چشم دارد نجاتم داد

4 Likes

خیلی پیشنهاد می کنم یه ebook reader بگیری

5 Likes

در میزکار گنوم قابلیت Night light با امکان تنظیم شدت نور و فیلتر آن ممکن است و اگر ردشیفت را مشاهده کردید نگاهی هم داشته باشید به justgetflux.com
برنامه Evince دارای Night mode برای خواندن pdf هست که ظاهرا چشم شما رو اذیت میکند برای مشکل کنتراست بالا هم خوبه اگر یک issue باز کنید برای همین برنامه، حتما جواب خوبی خواهید گرفت:
https://gitlab.gnome.org/GNOME/evince/-/issues/new?issue[assignee_id]=&issue[milestone_id]=

2 Likes

من با خرید Kindle موافقم.
خیلی گرون شده (حدود ۴ تا ۴.۵ملیون تومن) ولی یه کم ارزونترشم میشه گیر آورد (خرید از آمازون).
دست دومش هم هست. اگه خط‌وخش نداشته باشه فکر میکنم فرقی با نو نداشته باشه. با توجه به اینکه عمر باتریش خیلی زیاده.

فکر میکنم به صرفه‌تر از چاپ کردن pdf باشه.

2 Likes

اگه بتونید نسخه‌ی Epub یا Mobi یا Azw از اون کتاب رو پیدا کنید، فکر میکنم نرم‌افزار Calibre گزینه‌ی خیلی مناسبی برای خوندن و همچنین آرشیو کردن کتابها باشه.
توی پنجره‌ی viewer میشه استایل شخصی نوشت. (با css)

1 Like

@lxsameer @pouya-abbassi
من چند سال پیش فیدیبوک خریدم، یه eBook reader مال فیدیبو و دیجیکالا ولی فقط برای خوندن رمان و کتابایی که فقط متن هستش مناسبه!
چون به خاطر سایز کوچیکش PDF رو نمیشه راحت باهاش خوند و چون پردازندش ضعیفه اگه همش بخوای zoom in و zoom out کنی، یکمی اذیت می‌کنه. کتاب های برنامه نویسی با فرمت epub و mobi هم مشکلش اینه که خیلی بخشارو درست نشون نمی ده، مثلا اگه اون کتاب کد داشته باشه همه خط کد هارو بدون indent نمایش می‌ده
با kindle و بقیه eBook reader ها چنین مشکلی نداشتین؟

من از Kindle PaperWhite 7th gen استفاده میکنم و مشکلی از این بابت ندارم. البته شایدم کتابهایی که تا حالا باهاش خوندم فرق میکنن.
اگه اون کتابها توی Calibre خوب نشون داده میشن، پس مشکل از ایبوک‌ریدر شماست. اگه توی calibre هم خوب نشون داده نمیشن، شاید بشه ادیتشون کرد (نرم‌افزار calibre ادیتور و کانورتر داخلی داره)

1 Like

aras-book

1 Like

دوست من ی کتابخوان امازون خریده. نشونم داد خیلی خوب بود. مثل کاغذ میمونه و میتونی تنظیم کنی که backlight اش خاموش باشه.
فایل های pdf ها هم روش تست کردم مشکلی نداشتن. قاعدتا هم نباید مشکلی داشته باشن چون pdf ها vector ذخیره میشن

1 Like

من چشمام با amoled تقریبا مشکل نداره.
به نظر من با این قیمت های مسخره، ی گوشی Samsung با صفحه amoled بگیره خیلی بهتره

1 Like

هیچ مانیتوری برای مطالعه بهتر از e-ink نیست.
و به عقیده‌ی شخصی من، هیچ دیوایسی هم بهتر از Kindle نیست. مسائل زیادی توش تاثیرگذاره مثلا نگه‌داری شارژ، نداشتن بک‌لایت، پرت نشدن حواس به نوتیفیکیشنها، مات بودن و رنگ صفحه.

یه سری از این دلایل بین kindle و ساعت دیجیتال (به جای ساعت هوشمند) مشترکه.
یه وقتایی به دستگاههایی نیاز دارم که فقط یک کار انجام بدن و درست انجامش بدن.

2 Likes