OTP ,Actor,Immutable,Distributed

سلام
دوستان اوایل که من با الکسیر و فانکشنال آشنا شدم هیچ درک درست و حسابی از برنامه نویسی فانکشنال , OTP,ACTOR نداشتم ، کلی کتاب خوندم مطالب وب سایت ها رو زیر و رو کردم و خلاصه شده مطلبشون این بود که مثلاً Immutable تغییر ناپذیره و … ، هرچقدر میخوندم بازم نمیتونستم خوب درک کنم ، تو اکثر مطالب چه کتاب چه وبسایت چندتا Node رو با دوسه تا دستور داده بهم وصل میکنن و بعد میگن اینطوری میتونید سیستم توزیعی بنویسید و … عملا مطالبشون فاقد قدرت این هست که بتونه کاری کنه خوب درک کنید ، بفهمید که Actor چیه اصلا به چه دردی میخوره ؟ چرا باید کانکارنسی وجود داشته باشه ؟ چرا نوع immutable تو کانکارنسی به درد میخوره ؟
خب من سختی زیادی کشیدم تا این ها رو درک کنم تا حدی که چندتا کامیپوتر قراضه خریدم و یه شبکه خونگی درست کردم یه وب سرور ساده نوشتم و انقدر انگولک کردم و خوندم تا آخرش به خوبی درک کردم ، مثلا میدونستم نود ها بهم راحت وصل میشن اما دوست داشتم تو چندتا کامپیوتر مجزا این کار رو بکنم تا برای خودم ثابت بشه و مثال واقعی باشه
متاسفانه بعد از همه این کنجکاوی ها و دردسرها با یه آموزشی روبه رو شدم که واقعا بی نظیره و همه اینها رو خیلی خیلی خلاصه به نحو احسنت با مثال واقعی توضیح داده و افسوس خوردم که چرا انقدر وقتم تلف شده ، شما اگر دوست ندارید مثل من وقتتون کلی هدر بشه و از طرفی هر چیزی رو فقط با مثال واقعی میتونید درک کنید توصیه میکنم حتما حتما حتما این آموزش رو از دست ندید :

https://pragmaticstudio.com/courses/elixir

اگر بخاطر افزایش نرخ ارز توان خریدشو ندارید یه وبسایت ایرانی دیگه این آموزش رو به قیمت اشتباه نکنم 6 هزار تومن گذاشته که بخاطر اینکه مدیرای سایت ناراحت نشن اینجا لینکشو نمیزارم و خصوصی پیام بدید بفرستم

توجه داشته باشید که actor model فقط یکی از مدل های concurrency در برنامه نویسی فانکشنال هست
زبان ارلنگ اما فقط از این مدل پشتیبانی میکنه

عزیز عذر میخوام اما به یک نکته غیر مربوط به بحث اشاره کنم :
توجه داشته باشید که در برنامه نویسی فانکشنال Actore Model فقط یک مدل از چند مدل مختلف برای Concurrency هست اما زبان ارلنگ فقط از این مدل پشتیبانی میکنه !
فکر کنم جمله رو اینطوری مینوشتید بهتر بود اما مثل من گرفتار چند زبانگی شدین
فکر میکردم فقط من این مشکل رو دارم چون چند زبانه هستم و همیشه جای فعل و فاعل و … رو تو زبون ها قاطی پاتی میکنم یا جمله های خوب نمینویسم اما الان متوجه شدم تنها نیستم و ظاهرا این بلا سر شما هم اومده :wink:

یکمی اگر تیتر موضوع هدفمند باشه بهتره، اینجوری خیلی جالب نیست،‌
چرا بجای چنتا کامپیوتر از داکر یا vagrant استفاده نکردی؟

میخواستم مثال واقعی باشه و از نزدیک حسش کنم ، یجورایی احساس قدرت کردم وقتی بعد اینکه تموم شد و تجربه شد😊
راستی برای عنوان من جمله بندی خوبی ندارم شما زحمت بکش بگو چه عنوانی مناسب هست من تغییرش بدم

ممنون ویرایش شد

فکر میکنم استفاده از داکر و تکنولوژی مجازی سازی بیشتر به واقعیت نزدیک باشه،

در مورد تغییر دادن عنوان نظری ندارم فقط بنظرم یکمی گیج کننده بود

در مورد مجازی سازی دایره اطلاعات من محدود به ماشین مجازی اوراکل هست که اونم چیزی حساب نمیشه،برای همین اگر منظورتون رو از تکنولوژی مجازی سازی یکم بیشتر شرح بدید ممنون میشم،چندباری از طریق ماشین مجازی load balancer و… امتحان کردم و پترن های مختلف و کلاسترینگ و… اما باید اعتراف کنم وقتی تو کامپیوتر واقعی انجام دادم احساس قدرت بهم دست داد و خیلی لذت بردم.
راستی چرا داکر و مجازی سازی بیشتر به واقعیت نزدیک تر هست از شبکه‌ای که با کامپیوتر واقعی خودم درست کردم ؟ منظور شما میدونم واقعیت فیزیکی نیست

یکمی در مورد داکر تحقیق کنی بد نیست