زبان objective caml

با سلا م خدمت اساتید و دوستان
میخواستم نظرتونو راجب این زبان بدونم .مدتیه قصد شروع یادگیری Ocaml دارم و مثل اینکه فیس بوک هم در پروژه هاش از اون استفاده کرده.
اساسا کاربرد اصلیش چیه؟
زبان سطح سیستم تلقی میشه؟
میتونه به جای c تو برنامه نویسی سیستم های بر پایه یونیکس استفاده بشه؟
زبان فانکشنال و oo با سبک ML که خیلی پیشینه داره سینتکس ml کلا خیلی خوبه reasonml fsharp همه بر این اساس هستند
خیلی low level مثل c نیست ولی کامپایل میشه
با ocaml کار کنید برنامه نویس بهتری میشوید ولی از نظر بازار کار من جایی تاحالا برایش کار ندیدم

2 Likes

آقا خیلی تشکر
یعنی انقد داغون بازار کار !!!:grinning:
خودم گشتم از سراسر دنیا دو سه تا آگهی پیدا کردم

1 Like

خوب خیلی از زبونها تقریبا منقرض شدن. خیلیها هم که اصلا هیچوقت به اوج نرسیدن. ما حدود ۸۰۰تا زبون برنامه نویسی داریم که خیلیاش برای یک منظور خاص ساخته شدن و یه سریاش برای فان ساخته شدن و یه سریاش برای کارهای سازمانهای امنیتی (سازمانهای جاسوسی).

حالا از بین این زبونهای کم طرفدار یا زبونهایی که بعد از گذشت زمان طرفدارشونو از دست دادن، یه سریا هستن که یه ویژگی خاص داشتن و اسمشون موندگار شده (و خیلی خیلی کم ازشون استفاده میشه هنوز)
یکیش همین ocamel هست. یکی دیگه prolog و شاید بشه گفت یکی دیگش lisp هست.
از بین اینا lisp از همه زنده‌تره و البته به لطف زبونهای دیگه‌ای که از اون خانواده هستن (racket و clojure و elisp) بیشتر از بقیه شناخته شده.

درمورد ocamel اطلاعاتی ندارم. فقط اسمشو زیاد شنیدم. ولی پرولوگ و لیسپ (که بنا به دلایلی خودم خیلی دوسشون دارم) زبونهایی هستن که دونستنشون زندگی کاری یه برنامه نویس رو میتونه عوض کنه. حتی اگه واقعا ازشون استفاده نکنه. (درمورد لیسپ، یاد گرفتن کلوژر خیلی بهتره و البته بازارکار هم داره)

درضمن از بین زبونهای به‌درد‌نخور، دوست دارم به brainf*ck و piet اشاره کنم.

1 Like