نصب کارت گرافیک nvidia و انتخاب آن به عنوان کارت گرافیک اصلی سیستم در debian 10

من با این لینک و روش اولش که همون استفاده از ریپوی خوده دبیان هست اقدام به نصب درایور nvidia کردم. حالا نکاتی که هست:
من چطور بدونم همه چی اوکی نصب شده ؟
چطور کارت گرافیک nvidia خودم رو به عنوان کارت گرافیک اصلی سیستم معرفی کنم.؟چون لبتاپ من یه گرافیک intel هم روش هست. که الان اونو رو به عنوان گرافیک اصلی میشناسه!

➜  ~ uname -a
Linux debian 4.19.0-6-amd64 #1 SMP Debian 4.19.67-2 (2019-08-28) x86_64 GNU/Linux

➜  ~ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v6/7th Gen Core Processor Host Bridge/DRAM Registers (rev 02)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation HD Graphics 620 (rev 02)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP USB 3.0 xHCI Controller (rev 21)
00:14.2 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Thermal subsystem (rev 21)
00:15.0 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Serial IO I2C Controller #0 (rev 21)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP CSME HECI #1 (rev 21)
00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP SATA Controller [AHCI mode] (rev 21)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port #1 (rev f1)
00:1d.0 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port #9 (rev f1)
00:1d.2 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port #11 (rev f1)
00:1d.3 PCI bridge: Intel Corporation Device 9d1b (rev f1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP LPC Controller (rev 21)
00:1f.2 Memory controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP PMC (rev 21)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Sunrise Point-LP HD Audio (rev 21)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Sunrise Point-LP SMBus (rev 21)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM107 [GeForce 940MX] (rev a2)
03:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros QCA9377 802.11ac Wireless Network Adapter (rev 31)
04:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8411B PCI Express Card Reader (rev 01)
04:00.1 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 12)

➜  ~ nvidia-detect 
Detected NVIDIA GPUs:
01:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GM107 [GeForce 940MX] [10de:179c] (rev a2)

Checking card:  NVIDIA Corporation GM107 [GeForce 940MX] (rev a2)
Your card is supported by the default drivers and legacy driver series 390.
It is recommended to install the
    nvidia-driver
package.

➜  ~ nvidia-smi           
Fri Oct 18 12:11:50 2019       
+-----------------------------------------------------------------------------+
| NVIDIA-SMI 418.74       Driver Version: 418.74       CUDA Version: N/A      |
|-------------------------------+----------------------+----------------------+
| GPU  Name        Persistence-M| Bus-Id        Disp.A | Volatile Uncorr. ECC |
| Fan  Temp  Perf  Pwr:Usage/Cap|         Memory-Usage | GPU-Util  Compute M. |
|===============================+======================+======================|
|   0  GeForce 940MX       On   | 00000000:01:00.0 Off |                  N/A |
| N/A   40C    P8    N/A /  N/A |      0MiB /  4046MiB |      0%      Default |
+-------------------------------+----------------------+----------------------+

| Processes:                                                       GPU Memory |
|  GPU       PID   Type   Process name                             Usage      |
|=============================================================================|
|  No running processes found                                                 |

شاید این تاپیک کمک کنه:

مشکلی که من داشتم این بود که درایور اشتباه نصب میکردم و اینقدر cpu درگیر میشد که کلا سیستم از کار میفتاد.

ممنون ولی مشکل من اینا نبود.همچی درست نصب شده فقط چطور کارت گرافیک nvidia خودم رو به عنوان کارت گرافیک اصلی سیستم معرفی کنم؟
الان داره از اینتل استفاده میکنه.

درایور که نصب باشه اتوماتیک موقع بوت روشن میشه.
شاید مشکل از اینه که شما نصب میکنید ولی ماژول رو راه‌اندازی نمیکنید.

چندتا راه برای راه‌اندازی ماژولی که نصب میشه (و خاموش کردن ماژول قدیمی) وجود داره. احتمالا راحتترین روش ریستارت کردن سیستم باشه.

سیستمو که تا حالا چندین بار ریست کردم.ولی نشد.
از کجا بدونم نصب هست یا نه؟

برای دیدن ماژولهای فعال از lsmod استفاده کنید.

lsmod | grep nvidia

ماژول و شناخته مشکل در nvidia-settings که لود نمیشه تا من درستش کنم. فعلا دارم باهاش کلنجار میرم.

دوتا پکیج اصلی داریم:

• xserver-xorg-video-nvidia
  • nvidia-driver

ببینید این دوتا نصب هستن یا نه. یکیشون باید کارتون رو راه بندازه (اولی اوپن سورس هست و دومی نسخه‌ی اصلیه) من روی سیستمم جفتشونو نصب دارم پس درست نمیدونم که الآن xserver-xorg-video-nvidia هم داره کار میکنه یا نه ولی مطمئنم که nvidia-driver لود شده چون میتونم توی blender با استفاده از gpu رندر بگیرم.
راستشو بخواید میترسم دست بزنم خراب بشه :sweat_smile:
ولی الآن تست میکنم. یه کم صبر کنید روی هردو سیستم (لپتاپ و pc) امتحان میکنم اطلاع میدم.

من از درایور رسمی خود انویدیا هم استفاده کردم و nouveau رو هم غیر فعال کردم و همه چی اوکی شد ولی یه ویدیو پلی کردم داشت میمرد. کلن همه nvidia رو purge کردم.به زندگی با همون Intel ادامه میدم.
مشکل اینه کلن انویدیا سر سازگاری با لینوکس نداره.

من فکر کنم فهمیدم باید چیکار کرد.
من الآن nouveau رو ندارم کلا و nvidia-driver و xserver-xorg-video-nvidia رو نصب دارم روی هردوتا سیستم (مثل اینکه dependency همدیگه هستن)
همه چیز خوب کار میکنه. البته nvidia-cuda-toolkit و nvidia-opencl-common هم نصبه برای پردازشهای سنگین و رندرینگ. (که همین نشون میده درایور official نصبه)

البته توی لپتاپ نمیتونم nvidia-settings رو باز کنم.

─$ nvidia-settings  
ERROR: Unable to load info from any available system

ولی همه‌چیز درست کار میکنه.