استفاده از ++Notepad به جای Eclipse برای Django

1. مشغول یاد گرفتن فریمورک Django هستم. توی منبعی که میخونم توضیح داده شده که باید از Eclipse و پلاگین PyDev برای ساخت وب سایت استفاده کنم. ولی این هم گفته که اینها ضروری نیستن و باعث راحت تر شدن کار میشن.
    میخواستم بدونم میشه به جای این ها صرفاً از ++Notepad برای نوشتن کد و از IDLE برای تست کردن کد استفاده کنم؟

2. فایل های urls.py و views.py رو ساختم. قراره صفحۀ وب خیلی ساده ساخته بشه که توش نوشته Hello world. چطور با استفاده از IDLE به آدرس صفحۀ وب دسترسی پیدا کنم؟

ادیتور یا ide اصلا مهم نیستن و فقط باعث راحتتر شدن کار میشن.
میشه توی notepad هم کد زد :slight_smile:

با استفاده از idle نمیشه کد رو اجرا کرد (در حقیقت میشه ولی راهش این نیست)
باید فایل main.py یا هر اسمی که داره (فایل اصلی پروژه) رو با python اجرا کنید. توی ویندوز نمیدونم چطوریه ولی تو لینوکس میریم به دایرکتوری که پروژمون توش هست و با این دستور پروژه رو اجرا میکنیم. (تو ویندوز هم باید همینطور باشه اصولا)

python main.py

دقیقا همونطوری که نرم افزارهای cli رو اجرا میکنیم. با این تفاوت که فریموورکهای تحت وب یه جور loop بینهایت دارن که وقتی اجرا میشن همیشه در حال اجرا میمونن.
بعد میتونیم بریم توی بروزر (firefox مثلا) و آدرس و پورتی که نرم افزارمون در حال listen هست رو بزنیم (مثلا http://127.0.0.1:5000) و صفحه‌ی سایت باز بشه.

اگه debug رو فعال کنیم توی پروژه، نیازی نیست که با هر بار ادیت کردن سورس، سرور رو خاموش و روشن کنیم و خودش اتوماتیک reload میکنه.

من با django زیاد کار نکردم. برای همین دقیق یادم نمیاد و مطالبی که گفتم یه کم عمومی هستن. مثلا پورت django ممکنه 5000 نباشه.

پ.ن:
نمیدونم notepad++ چه قابلیتهایی داره ولی برنامه نویسهای python از sublime-text راضی هستن. پیشنهاد میدم امتحانش کنید.
تعریف lighttable هم زیاد شنیدم. قابلیتهای خیلی خوبی داره ولی فرصت نشده امتحانش کنم.

پ.ن۲:
برنامه نویسی روی لینوکس لذت بیشتری داره. مخصوصا پایتون. (ویندوز یه مقدار سیستم آدرس دهی فایلهاش آشغاله و آدمو اذیت میکنه موقع import ماژول)

مشکلم در رابطه با پیدا کردن آدرس و پورت و دیدن صفحه وبی که ساخته بودم حل شد. ممنون.