Merge کردن دیتا بیس و تاثیر آن روی اس ای او - SEO

wordpress
database

سلام،
یک سوالی دارم

آیا Merge کردن دیتابیس یک سایت که در subdirectory نصبه(mysite.com/blog) با دیتابیسه سایتی که روی دامنه اصلی نصبه(mysite.com) باعث ضربه به سئو سایت میشه؟(سایتا هردو وردپرسی هستن)

درود خدمت شما.

اگر لینک دو سایت شما مجزا هستند
اگر محتوای دو سایت شما مجزا هستند
اگر داپلیکیت کانتنت ندارید
اگر لینک های شما عوض نمی شوند

خیر مشکلی نداره البته اگر بتونید انجام بدید. لازم به ذکر هست اگر دارید تغییراتی رو انجام می دید که سایت در یک جا قرار بگیره و لینک ها تغییر می کنه حتما باید ریدایرکت بنویسید .

گفتم دو سایت چون هر ساب یک سایت حساب می شود تقریبا و نقشه سایت خودشو داره که اینم باز به کار هایی که شما کردید روی گوگل وب مسترتون ربط داره با اطلاعات محدود خدمت شما گفتم

درود خدمت آقا شهریار.
بذارید یکم از ابتدا خدمتتون موضوع رو توضیح بدم شاید بهتر موضوع رو برای شما باز کنه :slight_smile:

من یه سایتی رو تازه حدود دوماه هست روی دامنه مثلا mysite.com راه انداختم به کمک وردپرس و محتوایی هم چندان نداره و الان قصد دارم بخشی از سایت که قراره توش تولید محتوا کنم و نوشته هام رو منتشر کنم، از نظر ظاهری عوضش کنم و تصمیم گرفتم در مسیر mysite.com/blog کلا یک قالب وردپرس جدید نصب کنم(مثل کاری که دیجی کالا برای بخش مجله خودش کرده) و تمام تولید محتوای خودم رو در این مسیر از سایت انجام بدم(هنوز این مسیر در سایتم ایجاد نشده و قراره که ایجادش کنم و قالب مورد نظر رو روش نصب کنم).

تا اینجا مشکلی وجود نداره.

اما چون بنا به کارهایی که رو قالب اصلی انجام دادم و براش قالب چایلد دادم طراحی کردن نیاز دارم که در قالب اصلی خودم در برخی صفحاتش نوشته هایی که به صورت تولید محتوا میسازم - با توجه به دسته بندی هاشون - به صورت خودکار به شکل grid قرار بدم و برای این کار از قبل افزونه The grid رو نصب کردم رو قالب اصلیم. در افزونه The Grid باید بیام در بخش مشخص کردن سورس، اینکه منبع هر گرید در صفحه مورد نظر چی هست، دسته بندی های مورد نظر برای اون گرید رو بهش بدم تا نهایتا وقتی شورت کد اون گرید رو در هر صفحه ای که گذاشتم نوشته های اون دسته بندی به صورت خودکار - عکسش و عنوانش به شکلی زیبا- نشون داده بشن.

الان مشکل اینه که چون من قراره تولید محتوا و نوشته ها رو تو قالب جدیدی در مسیر mysite.com/blog انجام بدم و خود افزونه گرید تو قالب اصلی نصبه در نتیجه به دسته بندی ها و نوشته ها تو قالب اصلی خودم دسترسی ندارم و میخوام با Merge کردن دیتا بیسها بتونم دسته بندی ها و نوشته هایی که توی ساب دایرکتوری تولید میشه رو تو قالب اصلی بیارم تا بتونم انتخابشون کنم.

اصلا نمیخوام URL ها عوض بشه مثلا برای نوشته x که آدرسش میشه mysite.com/blog/x فقط میخوام بتونم از قالب اصلی هم این رو انتخاب کنم - خود نوشته و دسته بندی های قالب دوم رو-

الان نظرتون چیه؟
به نظرتون لینک ها عوض میشه آدرسشون؟
یا داپلیکیت کاتنت به وجود میاد - من نمیخوام محتوا به قالب اصلی منتقل بشه فقط میخوام دسته بندی ها رو بتونم تو قالب اصلیم انتخاب کنم و نوشته ها رو هم همینطور-

در مورد نقشه سایت و … هم که چون هنوز مسیر دوم سایتش رو ایجاد نکردم لذا هنوز رو گوگل وبمستر هم تغییر ی ایجاد نکردم

ممنون میشم در صورتا امکان راهنمایی بفرمایید

توضیح دادم خدمتون از نظر فنی که می شه یا نه نمی دونم ولی اگر لینک تغییر کنه ضرر ۱۰۰ درصدی دارید بخش فنی اون دوستان باید جواب بدن که می شه ی نه لینک تغییر می کنه یا نه

مرسی.:+1:

ممنون میشم از دوستان اگه کسی اطلاع داره که لینک آیا تغییر میکنه یا نه یه راهنمایی بکنه

بستگی داره که منظور و هدف شما از SEO چی باشه, بالا بردن رنک سایت یا مجاب کردن گوگل در مورد صحت یک محتوای بخصوص.

سلام،

قطعا بالا بردن رنک سایت یکی از بخش های سئو هستش. ولی در کل منظورم علاوه بر رتبه گیری سایت که خیلی مهمه، بهینه بودن سایت هم هست

ولی متوجه این تیکه از حرفتون نشدم :

بهینه بودن یعنی چی؟

چرا سختش می کنید. ایشون باید در لوکال هاست خودشون تست کنند این کارو ببنید لینکشون تغییر می کنه . اگر تغییر می کنه پس مشکل سئو دارند بدون برگشت ولی بحث سر اینجاست

که سایت چقدر عمر داره ؟ اگر کمه پس هر تغییری می خواهید بدید بدید جلوی ضرر الان بگیرید و لینک های جدید شما با مواردی مثل فچ کردن و اشتراک در شبکه های اجتماعی و … می تونه زودتر دوباره ثبت بشه ولی تایمی که گوگل وب مستر اعلام کرده ثبت مجدد لینک ها بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز است .

ولی برخی موارد اینکه شما در ساختار لینک ها اشتباه کردید حال زمان درست کردنش هست پس راهی ندارید جز ریدایرکت و انتقال لینک قدیمی به لینک جدید

از نظر من شما الان اصلا مشکلتون سئو نیست مرج کردن دیتابیس هاست . اصلا مرج کردن دیتابس یعنی چی ؟

شما دوتا وردپرس دارید هر کدوم دارند دوتا کار مجزا می کنند و الان می خواهید یک وردپرس بیارید بالا ؟ اگر بله پس فقط باید دیتابیس قسمت مطالب رو به اون وردپرس مذکور انتقال بدید و اون یکی رو پاک کنید کلا . و اینکه وقتی شما می تونید منو بسازید و باید در هر صورت بسازید چرا دوتا وردپرس برای یک سایت کوچیک درست کردید ؟

معمولا سایت هایی که در وردپرس یا جوملا به صورت blog/x درست می شند خیلی ساده می شه دقیقا همون لینکشون درست کرد فقط کافیه اسم منو رو بگیرید blog و بعد مطالب رو انتقال بدید و دوباره همون لینک درست می شه.

من بیشتر از نظر فنی نه از نظر سئو فکر می کنم شما مشکل دارید که چطور این کار هایی که منظورتون و من کامل متوجه نشدم رو انجام بدید !! وگرنه سئو قوانینش مشخص هست و این سری قوانین مثل تغییر لینک جزو مواردی است که با هر تغییر الگوریتم یا به روز رسانیش همیشه بوده

شما باید توجه کنید گوگل یا دیگر جستجوگر ها به سایت هایی که تغییر لینک یا حذف مطالب دارند کمتر اعتماد می کنند و در صورت علاقه مندیشون نسبت به اونا کمتر می شه !! یک سوال از خودشون می پرسند این چه سایتی است یک روز این لینک وجود دارد ولی یک روز دیگه نه !! چرا باید اون سایت بیارییم بالای گوگل که فردا کاربر بره توش به صفحه ۴۰۴ بر بخوره !! و اعتبار خودشون زیر سوال بره

پس در تغیییر لینک بسیار دقت نمایید !!

ممنون بابت توضیحاتتون :bouquet: :bouquet:

از دوستان کسی اینجا تو زمینه دیتابیس تخصص نداره که آیا امکان MERGE کردن دوتا دیتابیس هست یا خیر؟

سعی میکنم به سوالاتی که پرسیدین جواب بدم و یه توضیحی هم اگه لازم بود اضافه کنم.

حدود دو ماه و هنوز مطلب خاصی هم در اون ایجاد نکردم در حد 5 تا مقاله.

خیر چنین موردی خدای شکر وجود نداره.

خیر من الان دوتا وردپرس ندارم. یک وردپرس دارم که روی دامنه mysite.com نصب هستش و مطابق نیازی که داشتم دادم یک برنامه نویس تغییراتی در اون برام ایجاد کرده و یک تم چایلد برام ساخته. اما کلا از قابلیت های بخش وبلاگ این قالب راضی نیسم و برای همین در همین شروع کار تصمیم گرفتم کل تولید محتوام رو که قراره در بخش blog باشه بیام یک قالب جدیدی در مسیر mysite.com/blog نصب کنم و تو این قالب انجام بدم. (مثل کاری که سایت دیجی کالا یا میزبانفا دارن انجام میدم و تا اینجا اصلا نیازی هم به مرج کردن دیتا بیس ها نیس و کاملا اوکیه و هیچ مشکل سئویی هم پیش نخواهد آمد چون 5 تا مقاله قبلی تو همون قالب اولی و همون آدرس URL خودشون هستن. و از این به بعد هر مطلبی که در قالب جدید بنویسم مثلا با عنوان x با url به این شکل mysite.com/blog/x منتشر میشه.

مشکل اصلی من الان اینه که من باید به خاطر تغییراتی که در قالب اصلی سایت ایجاد کردم و نیازشون داشتم این نوشته های قالب جدید رو تو قالب اصلی هم بتونم انتخاب کنم ( فقط لینکشون نه اگه این بود که مشکلی اصلا وجود نداشت بلکه باید دسته بندیشو بیارم تو قالب اصلی و اون دسته بندی رو در افزونه گرید انتخاب کنم تا در برگه های خاصی نوشته های اون دسته بندی نمایش داده بشن)

بله دقیقا. یک نفری بهم گفت که یک developer میتونه خیلی راحت برات یه برنامه بنویسه که دسته بندی ها و نوشته های قالبی که در مسیر blog نصب کردی رو تو قالب اصلی خورت بتونی ببینی و انتخاب کنی . منتها من نگران اینم که آیا میشه واقعا یا نه و در نهایت اینکه سئو سایت به خاطر این تغییر در دیتابیس ضربه نخوره

امیدوارم توضیحاتم رو بخونید کامل و متوجه منظورم بشید. :blush::blush:

۱. ببیند من فکر می کنم وردپرس این قابلیت داشته باشه که برای هر منو یک قالب فعال کنه در جوملا که چنین خاصیتی وجود دارد پس وقتی اینطور باشه نیاز نیست در ساب دامین اصلا یک وردپرس دیگه نصب کنید

۲. اصلا مرج کردن و غیر کلا تو فکر شما بد جا افتاده شما اصلا چیزی به نام سئو پایدار در سایت ندارید هر کار می خواهید بکنید می تونید بیایید دستی اینا رو انتقال بدید حتی و هیچ مشکلی بر اساس عمر سایت و تعداد مطالب سایت شما پیش نمی یاد پس در اینجا مشکل سئو اصلا وجود نداره

۳.اگر می خواهید دو وردپرس بشه با یک دیتابیس و محتوا بزارید به نظرم یک اشتباه کامل هست و نباید انجام بشه شما فقط باید بگید یکی از سی اس اس و html کارا برای شما قالب فعلی رو توسعه بده تا برای بخش محتوا هم اوکی بشه یا قالبی که دوست دارید رو فقط برای منویی خاصی فعال کنید که نیاز دارید اینجوری دیگه مرج و … که بد به شما انتقال داده شند نیز استفاده نمی شه

اصلا اینجا نه بحث سئو است نه بحث دیتابیس پس کلا فکرتون ازش دور کنید . اینجا شما فقط نیاز دارید یکی براتون در سمیر بلاگ یعنی منوی blog یک قالب زیبا و کارامد نصب کنه همین شما باید این مورد آخر خدمتتون عرض کردم رو دنبال کنید همین !!! یعنی کل صحبت های بالای بنده و خودتون رو فراموش کنید مشکل شما فقط همین آخرین مطلبی هست که گفتم.

من این مطلب رو فقط تیترشو خوندم شاید مشکل شما حل کنه

ممنون از توضیحاتتون. کامل و خوب بود.

فکر میکنم منظور شما در واقع مطلبی هست که در این مقاله توضیح داده شده

https://mihanwp.com/templates-for-different-categories/

و این

منم دقیقا همینو میخوام مخصوصا مواردی که در مقاله دوم توضیح داده برای دسته بندی ها به خواسته من شبیه هست. اما من وقتی این دوتا مقاله بالا رو خوندم متوجه یک موضوعی شدم و اون اینکه گویا از قالب های آماده نمیشه برای این کار استفاده کرد و باید خودت یا شخص طراح وب، قالب سفارشی blog.php رو طراحی کنی و جایگزین کنه درسته؟ یا من اشتباه متوجه شدم و از قالب های آماده موجود هم میشه استفاده کرد؟ مثلا قالب JNEWS و …

پیشاپیش بابت وقتی که گذاشتید و میذارید ممنونم

چون اگه قرار باشه طراح بیاد و قالب blog.php رو برام طراحی کنه که مثلا صفحات نوشته ها این ویژگی های مشخص رو داشته باشه و … خودش کلی هزینه داره و علت اینکه میخوام قالب آماده(که امکانات خیلی زیادیم داره) نصب کنم هزینه نکردن زیاد تو شروع کار هستش.

یک راه حل دیگه که البته یکم در تولید محتوا دردسر داره هم به ذهنم رسیده و اون اینه که:

فرض کنید من نوشته تحت عنوان x رو میخوام بنویسم.

بیام این نوشته رو به صورت کامل در مسیر mysite.com/blog/x بنویسم و منتشرش کنم و بعد بیام در قالب اصلی هم نوشته ای (البته بدون محتوا و فقط با عنوان و عکس شاخص و چکیده) با عنوان x و در مسیر mysite.com/x بنویسم.

بعد بیام این نوشته دوم رو ریدایرکت 301 کنم به نوشته mysite.com/blog/x در این حالت دیگه نه مشکل سئو ایجاد میشه و من هم به این نوشته از داخل قالب اصلی دسترسی خواهم داست و میتونم تو افزونه گرید قرارش بدم .

و کاربرها هم وقتی رو لینک تصویر این نوشته که تو یک صفحه قالب اصلی هست کلیک کنن مستقیم ریدایرکت میشن به آدرسه

mysite.com/blog/x

نظرتون چیه؟

الان مثلا یه سایتی مثل دیجی کالا وقتی چن سال پیش بخش mag خودش رو که راه انداخت تا همین 3-4 ماه پیش روی ساب دامین mag.digikala.com بود .

اما الان اونو آورده رو ساب دایرکت به آدرس digikala.com/mag و تمام کطالب قبلیش رو ریدایرکت کرده رو این مسیر جدید.

به نظرتون این کار رو بکنم بهتر نیس؟ البته خوب یکم سخته دیگه. هر مطلبی بخوای بنویسی باید یجای دیگه هم عکسش و چکیدش و عنوانشو بنویسی و ریدایرکت کنی رو متن اصلی :yum:

البته این کار در اصل مورد فنی دیجی کالا فرق نکرده

فرض کنید ایشون یک سایت داشته مربوط به فروشش می شود و برای بلاگ که همون ساب دامینش هست یعنی name.com/mag اومده یک وردپرس نصب کرده و شروع محتوا قرار دادن !!!

شام هم الان بیایید ساب دامین درست کنید مثل ایشون دقیقا همین آدرس می شه می تونید با کد های اچ تی اکسز روی هاست فکر کنم جلوی مثلا mag.name.com رو بگیرید و هرکی زد ریدایرکت بشه به name.com/mag

و می تونید آخرین مطالب این ساب دامین خودتون رو در سایت اصلیتون نشون بدید به این صورت
47%20pm

مثلا فکر کنید فرصت شغلی رو کسی زد بره تو مطلب name.com/mag/فرصت-شغلی

به همین راحتی !!

ولی یک مشکل در این مورد وجود داره . اینکه فکر کنید چون دوتا وردپرس دارید اگر در هر سایت نیاز به ثبت نام باشه دیتابیس یوزر شما یکی نیست و باید در هر دو سایت ثبت نام کنه !! اگر پلاگینی باشه فقط یوزر هر دو سایت رو یکی بکنه اینجوری خیلی ساده می شه از دو وردپرس مجزا استفاده کرد

ممنون از توضیحاتتون.

چون قالب دوم فقط برای تولید محتوا هستش فک نمیکنم نیازی اصلا به عضویت کاربرا توشون باشه و میتونم هر موقع کسی خاص عضو بشه آدرس عضویت قالب اول که قالب اصلی هم هست قرار بدم.

الان پس با این ریدایرکت کردن شما هم موافقید درسته؟ فکر میکنم با توجه به امکانات مالی من :blush: و گزینه های موجود بهترین گزینه همینه

نه . اصلا ریدایرکت چرا باید اونجا باشه ؟ چرا باید لینکی که تازه درست شده یک لینک دیگه بهش ریدایرکت کنه . شما مگه دارید کوتاه کننده لینک می سازید !!؟

واقعیت امر من چون وردپرس کار نیستم دیگه بیشتر از این نمی تونم خدمتتون راهنمایی کنم شرمنده ولی مشکل سئو در خدمتم