شروع یادگیری LISP

lisp

سلام
من میخوام برنامه نویسی به زبان lisp رو شروع کنم
بیشتر میخوام توی هوش مصنوعی ازش استفاده کنم و اینکه خیلی زیاد شنیدم که یادگیری lisp درک خوبی به برنامه نویس ها میده (فقط پرانتزاش یکمی ترسناکه :wink: )
حالا چند تا سول دارم یکی اینکه lisp همون clisp یا common lisp هست؟
باید از خود lisp شروع کنم یا مثلا زبانی مثل clojure ؟

Common lisp یه پیاده سازی لیسپ هست. به نظر من اگر با clojure شروع کنی خیلی بهتر هستش. برای پرانتز ها هم نگران نباش. اگر روی editor ی که داری parinfer نصب کنی (‌برای همه ادیتور ها هستش) دیگ فکر نمی کنم اصلا متوجه پرانتز ها بشی.

آقا سمیر سلام
کدوم فریم ورک Clojure رو برای وب (back end) پیشنهاد می کنید؟
یه سری تحقیقات بین Rust و Clojure انجام دادم به نظرم Rust فریم ورک های بهتری برای توسعه وب (هم back end هم front end) داره.
اگه می خواستید بعد از Python و Ruby یه دیگه زبان رو یاد بگیرید انتخاب شما چی بود؟ (Rust, Clojure, Elixir) (صرفا برای وب و بک اند)
ممنونم.

والا clojure با بقیه فرق داره. چیزی به نام framework وجود نداره. mindset به این شکل هست که فریم ورک محدودیت ایجاد می کنه. واسه همین لایبرری های وب وجود دارن. مثل yada, pedestal و یه سری های دیگه. بستگی داره که چه کاری بخوای انجام بدی. من Rust اونقدری نمی دونم که نظر بدم اما واسه فرانت اند clojurescript فوق العادست.

من کلوژر رو انتخاب می کردم و انتخاب بعدم Elixir می بود

rust هم فریمورکهای بزرگی نداره, و بهتره بر اساس نیاز از مجموعه ای از crate ها و کتابخانه ها استفاده کنید

به عنوان یه مبتدی توصیه میکنم با کتاب The Art of Lisp Programming شروع کنی.