آموزش فریمورک لاراول ( Laravel ) - جلسه 1

معرفی

لاراول یک فریمورک متن باز است که بسیار قدرتمد و قابل فهم است. لاراول از یک الگوی طراحی مدل-نما-کنترلگر بهره می‌جوید. لاراول از اجزای دیگر فریمورک‌ها دوباره استفاده می‌نماید که به ساخت اپلیکیشن تحت وب می‌انجامد. نرم افزارهای تحت وب نوشته شده با لاراول عملی‌تر و ساختاریافته ترند.

لاراول مجموعه ای غنی از ویژگی های ارائه می دهد که شامل ویژگی های اساسی چارچوب PHP مانند CodeIgniter، Yii و دیگر زبان های برنامه نویسی مانند Ruby on Rails است. لاراول دارای ویژگی های بسیار غنی است که سرعت توسعه وب را افزایش می دهد.

اگر شما php مقدماتی و پیشرفته آشنا هستید، لاراول کار شما را ساده تر می کند. اگر قصد دارید یک وب سایت را از ابتدا ایجاد کنید، زمان زیادی را صرفه جویی می کند. علاوه بر این، یک وبسایت که در لاراول ساخته شده است امن است و مانع از چندین نوع حمله سایبری می‌شود.

مزایای استفاده از لاراول

Laravel مزایای زیر را به شما ارائه می دهد هنگامی که شما یک برنامه وب براساس آن طراحی می‌کنید-

• با توجه به چارچوب Laravel، برنامه وب مقیاس پذیرتر می شود
  • از آنجایی که Laravel اجزاء را از چارچوب دیگر در حال توسعه برنامه وب استفاده می کند. زمان قابل توجهی در طراحی برنامه وب ذخیره می‌شود.
  • این شامل فضای نام ها و رابط ها است، بنابراین به سازماندهی و مدیریت منابع کمک می کند

سازنده

سازنده یک ابزار است که شامل تمام وابستگی ها و کتابخانه ها می شود و این اجازه می دهد یک کاربر برای ایجاد یک پروژه با توجه به چارچوب ذکر شده (به عنوان مثال، آنهایی که در نصب Laravel استفاده می شود). کتابخانه های شخص ثالث را می توان به آسانی با کمک سازنده نصب کرد.

تمام وابستگی ها در فایل composer.json که در پوشه ی اصلی قرار می گیرد اشاره شده است.

Artisan

رابط خط فرمان مورد استفاده لاراول Artisan نامیده می شود. این شامل مجموعه ای از دستورات است که در ساخت یک برنامه وب کمک می کند. این فرمان ها از چارچوب سمفونی گرفته شده و در نتیجه ویژگی های افزودنی در Laravel 5.1 (آخرین نسخه Laravel) است.

ویژگی‌های لاراول

لاراول ویژگی های کلیدی زیر را ارائه می دهد که باعث می شود انتخاب ایده آل برای طراحی برنامه های کاربردی وب باشد

ماژولار بودن

Laravel دارای 20 کتابخانه و ماژول ساخته شده است که به بهبود برنامه کمک می کند. هر ماژول با سازنده ارتباط تنگاتنگ دارد که به وسیله بروزرسانی یکپارچه گردیده است.

قابلیت تست

Laravel شامل ویژگی ها و کمک کننده ها است که در آزمایش های مختلف مورد آزمایش قرار می گیرد. این ویژگی در نگهداری کد کمک می کند.

مسیریابی

Laravel یک رویکرد انعطاف پذیر برای کاربر برای تعریف مسیرها در برنامه وب فراهم می کند. مسیریابی کمک می کند تا برنامه را به شیوه ای بهتر و کارآیی را افزایش دهد.

مدیریت پیکربندی

یک برنامه وب طراحی شده در Laravel در محیط های مختلف اجرا می شود، به این معنی که تغییرات ثابت در تنظیمات آن رخ خواهد داد. Laravel یک رویکرد سازگار را برای رسیدگی به پیکربندی در یک روش کارآمد فراهم می کند.

Query Builder و ORM

لاراول متشکل از سازنده پرس و جو است که در جستجوی داده های پایگاه داده با استفاده از روش های مختلف زنجیره ای ساده کمک می کند. این برنامه ORM (Object Mapper Mapping) و اجرای ActiveRecord به نام Eloquent را فراهم می کند

سازنده طرح

Schema Builder تعاریف و شیوه پایگاه داده در کد PHP را حفظ می کند. این همچنین مسیر تغییرات مربوط به مهاجرت پایگاه داده را حفظ می کند.

Template Engine

لاراول با استفاده از موتور Blade Template، یک زبان سبک برای طراحی بلوک های سلسله مراتبی و طرح بندی با بلوک های از پیش تعریف شده که شامل محتوای پویا هستند استفاده می شود.

Laravel شامل کلاس ایمیل است که به ارسال ایمیل با محتوای غنی و پیوست ها از برنامه وب کمک می کند.

احراز هویت

تأیید هویت کاربر ویژگی مشترک در برنامه های وب است. لاراول ساده سازی احراز هویت را طراحی می کند زیرا شامل ویژگی هایی مانند ثبت نام، رمز عبور را فراموش کرده و یادآور رمز عبور را ارسال می کند.

Redis

لاراول از Redis برای اتصال به یک جلسه موجود و حافظه عمومی استفاده می کند. Redis با جلسه مستقیما ارتباط برقرار می کند.

صف ها

Laravel شامل خدمات صف مانند ارسال تعداد زیادی از کاربران یا یک کار مشخص شده. این صف ها در تکمیل وظایف به راحتی و بدون انتظار برای تکمیل کار قبلی کمک می کنند.

رویداد و فرمان

Laravel 5.1 شامل فرمان است که در اجرای دستورات و اعمال رویدادها به شیوه ای ساده کمک می کند. دستورات در Laravel به عنوان چرخه زندگی برنامه کاربردی عمل می کنند.

لاراول برای مدیریت وابستگی ها از سازنده استفاده می کند. قبل از نصب Laravel، مطمئن شوید که سازنده روی سیستم شما نصب شده است شما مراحل نصب Laravel را خواهید دید. شما باید مراحل زیر را برای نصب Laravel بر روی سیستم خود انجام دهید

مرحله 1 - از URL زیر دیدن کنید و سازنده را دانلود کنید تا آن را در سیستم خود نصب کنید.
https://getcomposer.org/download

مرحله 2 - بعد از نصب کامپوننت، نصب را با تایپ کردن دستور Composer در خط فرمان چک کنید.

مرحله 3 - ایجاد یک دایرکتوری جدید در هر نقطه از سیستم شما برای پروژه جدید Laravel شما. پس از آن، به مسیری بروید که در آن دایرکتوری جدید را ایجاد کرده اید و دستور زیر را تایپ کنید تا Laravel نصب شود.

composer create-project laravel/laravel –-prefer-dist

مرحله 4 - دستور بالا Laravel را در دایرکتوری فعلی نصب می کند. با اجرای دستور زیر، سرویس Laravel را شروع کنید.

php artisan serve

مرحله 5 - پس از اجرای فرمان بالا، یک صفحه را می بینید که در زیر نشان داده شده است.

مرحله 6 - URL را که در تصویر بالا به رنگ خاکستری کشیده شده کپی کنید و آن URL را در مرورگر باز کنید. اگر شما صفحه زیر را می بینید، به این معنی است که Laravel با موفقیت نصب شده است.

منبع : https://bit.ly/2CmYjHC

دوست عزیز Ruby On Rails و هیچ کدوم از اونهایی که نام بردین زبان برنامه نویسی نیستند، این محتوا نیاز شدید به ویرایش داره و قابل خواندن نیست یعنی ارزش علمی نداره مگر اینکه ترجمه درست انجام بشه.
این نوع محتوا شاید در کوتاه مدت به کار بیاد و تعدادی کاربر جذب کنه اما در دراز مدت نتیجه کاملا برعکس میده. یادتون باشه که ترجمه ماشینی یک تکنولوژی نابالغ هست و هنوز راه دازی تا سپردن ترجمه متن به هوش مصنوعی باقی مونده. پس سعی کنید متن ها رو به صورت دستی ویرایش کنید. راستش در غیر این صورت احتمال حذف این مطالب از سایت وجود داره.

Cc
@lxsameer

من هم با توماج عزیز موافقم. این پست نیاز به اصلاحات زیادی داره دوست عزیزم. بهتون پیشنهاد می کنم متن رو اصلاح کنین چون فارسی غیر قابل فهم هست و کمک چندانی به کاربر نخواهد کرد

اومد ثواب کنه کباب شد ، فکر کنم یکم خشن هست بازخوردتون :disappointed_relieved:

دقیقا کجای برخود خشونت آمیز بود؟
درضمن این بار دوم بود

دوست عزیز اگر اشتباه نکنم مطلب شما یک سری ایرادهای جزئی داره و باعث میشه بقیه در فهم مطلب به مشکل بخورن ،ویرایش کنید ممنون میشم

عجب! :open_mouth:

البته سرور و بزرگوارید و خدایی نکرده قصد بی ادبی نداشتم و ندارم فقط نظرمو گفتم

ممنون از کلاس اخلاق, اما استاد که شما باشید باید قبل از شروع کلاس کمی بیشتر تحقیق و مطالعه کنید :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

بخدا میدونستم اینو میگی :smile: استاد که من باشم باور کن شاگردی مثل تورو کلاس راه نمیدم هی سوال بپرسی صورتم سرخ بشه ، همون اول ترم میگم نمرت رو میدم فقط کلاس نیا

یه سوال بی ربط ، زبان کریستال بنظرت الان برای پروداکشن اماده هست ؟ تو وب هرچقدر میگردم هرکس یه چیزی نوشته !! برنامه دوتا دستگاه رو قراره بازنویسی کنیم از rust اصلا خوشم نیومد اما کریستال از مغزم نمیره ، نمیدونم کار عاقلانه ای هست یا نه که ۱۳ هزار خط کد جاوا رو دوباره از صفر با کریستال بنویسم ولی واقعا دوست دارم از این زبان استفاده کنم

Crystal هنوز یکم کار داره اما احتمالا به زودی آماده میشه, راستش من هم خیلی از Crystal خوشم اومده.
با Amber کار کردی؟
https://amberframework.org/

خیلی رفتارت با rust خشن بود, باید میگفتی rust خیلی خوبه اما من هنوز فرصت کافی پیدا نکردم که به اندازه کافی روش کار کنم :smile:

با Amber نه اما با کمال کار کردم (نمیدونم فاز سازنده چی بوده اسمشو گذاشته کمال )
گفتی به زودی آماده میشه ، این به زودی بنظرت کی هست ؟؟؟ برای ویندوز هنوز هیچی ندادن بیرون و من کارم شده هر دو هفته یکبار چک کردن :cold_face:

:rofl::rofl::rofl:
آقا من معذرت میخوام ، راست بی نظیره فقط من خوشم نمیاد ، سینتاکس راست و کریستال رو بخواییم مقایسه کنیم چیزی شبیه جمشید مشایخی و آنجلینا جولی میشه ، شاید جمشید قوی و پر ابهت باشه خیلی کار آدمو راه بندازه اما آنجلینا یه چیز دیگه‌ست و به همه دردسرها و زحمتش میارزه
:smiling_face_with_three_hearts:

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: