KeyBoard Layout

یه سری تاپیک ایجاد شده برای بحث درمورد فونت و محیط توسعه و اینجور مسائل.

حالا من یه سوال دارم.
لی‌اوت کیبوردتون چیه؟

من مثل همه با QWERTY شروع کردم و چندین سال با همین لی‌اوت کار کردم و الآن حدود ۲-۳ ساله رفتم سراغ Dvorak.
یادگیری Dvorak خیلی راحت بود ولی سویچ بین Dvorak و qwerty خیلی برام سخت بود (زمانی که مجبور میشدم روی سیستم یه نفر دیگه یه قطعه کد تایپ کنم) که با گذشت زمان اوکی شد. شورت‌کات‌ها یه مقدار عجیب غریب هست ولی عادت کردم و مشکلی باهاش ندارم. (یه سریشون مثل C+c C+v سخت شده و یه سری دیگه مثل C+w راحتتر شده!)
یکی از دلایل انتخابم توی این عکس مشخصه:

دلیل دیگه میتونه راحتی و منطقی‌تر بودن Dvorak نسبت به qwerty باشه.

شما از کدوم Layout استفاده میکنید؟

3 پسندیده

همیشه دلم می خواست Dvorak رو امتحان کنم. اما بعید می دونم از پسش بر بیام.

2 پسندیده

خیلی خوشحالم که هیچ وقت وقتم رو برای یادگیری Dvorak هدر ندادم و هیچ وقت هم هدر نخواهم داد :slight_smile:
به جای تمرین کردن روش dvorak, تصمیم گرفتم توی اینترنت سرچ کنم و تجربه افرادی که روی این موضوع وقت گذاشتن رو بشنوم. بلاگ ها, reddit, quora, stackoverflow, … رو دیدم که در نهایت به این نتیجه رسیدم:

Learning dvorak isn't worth it! 

نقدهایی که به کیبورد لایوت QWERTY گرفته شده اصلا منطقی نیست… الان هم هر کسی برای خودش یه کیبورد لایوت درست کرده مثل colemak, norman که همگی ادعا می کنند خودشون بهترین هستند…!

1 پسندیده

اونقدرها هم ترسناک نیستا :grinning: یادگیریش خیلی راحتتر و سریعتر از qwertyهست. با توجه به اینکه نصف کاراکترهای مورد نیاز زیر ۸تا انگشت اصلی قرار داره. (تمرین کردنش راحتتره و از همون اول با کلمات معنی‌دار تمرینمون رو شروع میکنیم!)

مگه فیزیک کوانتومه؟ من و دو نفر از همکارام با همدیگه شروع کردیم به یادگرفتنش و در کنار کار و زندگیمون روزی چند دقیقه وقت میذاشتیم برای تمرین dvorak. بعد از ۲ماه کامل سویچ کردیم!
دکمه‌های کیبورد PC و لپتاپ همون qwerty هست (یعنی دکمه‌ها رو جا‌به‌جا نکردیم) و داریم با لی‌اوت Dvorak کار میکنیم.
البته کیبورد گوشی رو تغییر ندادیم چون وقتی آدم با دوتا انگشت تایپ میکنه واقعا فرقی نداره چه کیبوردی زیر دستش باشه و البته Alternative خوبی برای کیبوردهای qwerty موبایل وجود نداره.

لی‌اوت‌هایی مثل colemak و azerty و qwertz هم هستن که به اندازه‌ی Dvorak عجیب غریب نیستن و یه سری دکمه‌هاشون مثل C و V سر جاشه برای اینکه شورت‌کاتها به شکل qwerty باقی بمونه.

1 پسندیده

خیلی ممنون از پیامت پویا جان :rose:
قطعا ترسناک نیست و هر چیزی رو میشه یاد گرفت ولی یادگیری و تسلط ۱۰۰٪ و بدون اشتباه تایپ کردن واقعا زمان میبره…
من ۶ - ۷ سال با روش QWERTY دارم تایپ ۱۰ انگشتی انجام میدم و اگه بخوام با یه keyboard layout دیگه به اون تسلط برسم وقت زیادی رو باید بزارم.
نظر شما خیلی محترمه ولی به نظرم این موضوع واقعا به سلیقه افراد بر میگرده و اینکه با چی راحت تر هستند… من چند تا از بهترین keyboard layout ها رو دیدم اصلا ازش خوشم نیومد. ضمنا کسی که با Emacs یا Vim کار می کنه و بهش عادت کرده دچار مشکل میشه و باز هم باید اون ها رو تغییر بده چون مثلا وقتی توی ویم کلیدهای حرکتی کنار هم نباشن کار واقعا سخت میشه…

1 پسندیده

خوب مساله همینجاست!
منم ۷سال با qwerty کار میکردم و همون تایمی که شما برای مطالعه روی qwerty vs dvorak گذاشتید رو صرف یادگیری dvorak کردم :smiley:

مطمئنا همینطوره. اینم مثل ادیتور، صرفا یه ابزاره.

ما هم با vim کار میکنیم،‌ دکمه‌های حرکتی جاشون عوض شده ولی مشکلی نداشتیم. jk همچنان کنار هم هستن ولی اینبار با دست چپ میشه باهاشون کار کرد و hl کنار هم نیستن ولی با دست راست ازشون استفاده میکنیم.
اینکه از دوتا دست استفاده میشه به نظرم بهتره. یکی از مزایای dvorak اینه که تمام حروف صدادار زیر دست چپ هستن. پس تقریبا توی همه‌ی کلمات حروف به صورت یکی‌در‌میون با دست چپ و راست زده میشن. (کلمه‌ی minimum رو با کیبورد qwerty تایپ کنید :joy:)

پ.ن:
یه کم که دقیق نگاه میکنم میبینم کلا از چیزای عجیب خوشم میاد.
vim
dvorak
clojure

خدا چهارمیشو به خیر بگذرونه :grin:

3 پسندیده

امتحان کردید Dvorak رو یا نه تا الآن؟

آپدیت:
کیبورد گوشی هم تغییر دادم. از Open Board استفاده میکنم که نسخه‌ی Dvorak خوبی داره.