مشکل گرافیک دبیان و kde

مشکل از اونجا شروع شد که روی لپتاپ (Corei7 16GB intel-hd-graphic-620) آرچ رو پاک کردم و به جاش دبیان نصب کردم :roll_eyes:
من میگم apt-get با من خصومت شخصی داره، کسی باورش نمیشه.

یه مدت همه چیز رو به راه بود، تا اینکه دیدم سرعت دانلود نرم افزارها از ریپازیتوری خیلی کمه.
خیلی شیک و مجلسی با استفاده از ابزارهای گرافیکی، سرور رو عوض کردم (select best server) و بعد دیدم ۱.۷گیگ آپدیت دارم!
زدم آپدیت شد و سیستم رو ریستارت کردم دیدم sddm باز نمیشه.
یه conflict ساده پیش اومده بود بین libgl و یه نرم‌افزار دیگه که فیکس کردم و همه چیز درست شد.

الآن چند روزه که دارم با سیستم کار میکنم و مشکلات گرافیکی زیادی وجود داره.
اولا سرعت تمام انیمیشنها و افکتها پایین اومده. انگار پشت سیستم celeron با رم 512MB نشسته باشم.
دوما افکتهای زیادی غیر فعال شدن. مثل این که درایور نصب نباشه.
ولی مشکل خیلی بزرگتر اینه که هر چند دقیقه یک بار، و به مدت چند دقیقه، مصرف منابع سیستمم به شدت بالا میره. CPU در حد رندر گرفتن کار میکنه و load average زیادی دارم که kwin_x11 و plasmashell زحمتشو میکشن. دمای CPU هم دو برابر حد معمول میشه. بعد از چند دقیقه همه چیز تقریبا به حالت عادی برمیگرده و سرعت سیستم بالا میاد.

قدیما مصرف هر core کمتر از ۵٪ بود و load-average در حد 0.07

پیشنهادی دارید برای ترک یا حل کردن این مشکل؟ اصلا نمیدونم کجا رو باید چک کنم یا دنبال چی بگردم.
نصب مجدد (--reinstall) یه سری نرم افزار که فکر میکردم به این مساله ربط دارن هم مشکل رو حل نکرد.
یک بار فایلهای کانفیگ kde و پلاگینهایی که نصب کرده بودم رو پاک کردم ولی تاثیری نداشت.

عموما وقنی این جور مشکل ها پیش میاد یه سری کار ها رو برای پیدا کردن مشکل انجام میدم. اول اینکه لاگ کرنل رو چک می کنم. از لود شدن درایور هام مطمئن می شم. لاگ X11 رو چک می کنم و لاگ اون نرم افزار هایی که خیلی resource مصرف می کنن.

در مورد apt هم باید بپرسم که اول رو کدوم نسخه دبیان هستید ؟ چه مخازنی دارید ؟ و الان اگر دستور dpkg --configure -a رو بزنید چه اتفاقی می افته ؟

1 پسندیده

نسخه‌ی 9.5 stretch
کرنل 4.18

مخازن زیادی برای نرم‌افزارهایی مثل soptify و postgresql دارم. ولی مخازن اصلیم اینها هستن:

1 #------------------------------------------------------------------------------#                                                                                                                                                         
  2 #                   OFFICIAL DEBIAN REPOS                                       
  3 #------------------------------------------------------------------------------#
  4                                                                                 
  5 ###### Debian Main Repos                                                        
  6 deb http://deb.debian.org/debian/ stable main contrib non-free                  
  7 #deb-src http://deb.debian.org/debian/ stable main contrib non-free             
  8                                                                                 
  9 deb http://deb.debian.org/debian/ stable-updates main contrib non-free          
 10 #deb-src http://deb.debian.org/debian/ stable-updates main contrib non-free     
 11                                                                                 
 12 deb http://deb.debian.org/debian-security stable/updates main contrib non-free  
 13 #deb-src http://deb.debian.org/debian-security stable/updates main contrib non-free
 14                                                                                 
 15 deb http://ftp.debian.org/debian stretch-backports main contrib non-free        
 16 #deb-src http://ftp.debian.org/debian stretch-backports main contrib non-free   
 17                                                                                 
 18 deb http://ftp.debian.org/debian stable main contrib non-free                   
 19                                                                                 

دستور dpkg --configure -a خروجی نمایش نمیده.

به نظر میاد APT در شرایط مناسبی هست. لاگ کرنل و X رو چک کردی ؟

والا از وقتی سوالمو اینجا پرسیدم همه چیز خوب عمل میکنه :slight_smile:
لاگ مشکوکی ندارم (احتمالا باید صبر کنم تا دوباره سیستم هوس workout به سرش بزنه تا بعد لاگ‌ها رو چک کنم.
توی kern.log چیزی نیست بجز خوندن موفق کارت شبکه و بلوتوث و…
توی Xorg.0.log هم اینها رو میبینم:

[    28.232] (II) Using input driver 'synaptics' for 'ETPS/2 Elantech Touchpad'
[    28.232] (**) ETPS/2 Elantech Touchpad: always reports core events
[    28.232] (**) Option "Device" "/dev/input/event15"
[    28.280] (II) synaptics: ETPS/2 Elantech Touchpad: found clickpad property
[    28.280] (--) synaptics: ETPS/2 Elantech Touchpad: x-axis range 0 - 3192 (res 31)
[    28.280] (--) synaptics: ETPS/2 Elantech Touchpad: y-axis range 0 - 1824 (res 31)
[    28.280] (--) synaptics: ETPS/2 Elantech Touchpad: pressure range 0 - 255
[    28.280] (--) synaptics: ETPS/2 Elantech Touchpad: finger width range 0 - 15
[    28.280] (--) synaptics: ETPS/2 Elantech Touchpad: buttons: left double triple
[    28.281] (--) synaptics: ETPS/2 Elantech Touchpad: Vendor 0x2 Product 0xe
[    28.281] (**) Option "SoftButtonAreas" "50% 0 82% 0 0 0 0 0"
[    28.281] (--) synaptics: ETPS/2 Elantech Touchpad: touchpad found
[    28.281] (**) ETPS/2 Elantech Touchpad: always reports core events
[    28.328] (**) Option "config_info" "udev:/sys/devices/platform/i8042/serio4/input/input14/event15"
[    28.328] (II) XINPUT: Adding extended input device "ETPS/2 Elantech Touchpad" (type: TOUCHPAD, id 13)
[    28.328] (**) synaptics: ETPS/2 Elantech Touchpad: (accel) MinSpeed is now constant deceleration 2.5
[    28.328] (**) synaptics: ETPS/2 Elantech Touchpad: (accel) MaxSpeed is now 1.75
[    28.328] (**) synaptics: ETPS/2 Elantech Touchpad: (accel) AccelFactor is now 0.054
[    28.328] (**) ETPS/2 Elantech Touchpad: (accel) keeping acceleration scheme 1
[    28.328] (**) ETPS/2 Elantech Touchpad: (accel) acceleration profile 1
[    28.328] (**) ETPS/2 Elantech Touchpad: (accel) acceleration factor: 2.000
[    28.328] (**) ETPS/2 Elantech Touchpad: (accel) acceleration threshold: 4
[    28.328] (--) synaptics: ETPS/2 Elantech Touchpad: touchpad found
[    28.329] (II) config/udev: Adding input device ETPS/2 Elantech Touchpad (/dev/input/mouse0)
[    28.329] (**) ETPS/2 Elantech Touchpad: Ignoring device from InputClass "touchpad ignore duplicates"
[    28.330] (II) config/udev: Adding input device PC Speaker (/dev/input/event6)
[    28.330] (II) No input driver specified, ignoring this device.
[    28.330] (II) This device may have been added with another device file.
[    28.332] (II) config/udev: Adding input device lircd-uinput (/dev/input/event16)
[    28.332] (**) lircd-uinput: Applying InputClass "libinput keyboard catchall"
[    28.332] (II) Using input driver 'libinput' for 'lircd-uinput'
[    28.332] (**) lircd-uinput: always reports core events
[    28.332] (**) Option "Device" "/dev/input/event16"
[    28.332] (**) Option "_source" "server/udev"
[    28.334] (II) input device 'lircd-uinput', /dev/input/event16 is tagged by udev as: Keyboard
[    28.334] (II) input device 'lircd-uinput', /dev/input/event16 is a keyboard
[    28.368] (**) Option "config_info" "udev:/sys/devices/virtual/input/input23/event16"
[    28.368] (II) XINPUT: Adding extended input device "lircd-uinput" (type: KEYBOARD, id 14)
[    28.368] (**) Option "xkb_layout" "us,ir"
[    28.368] (**) Option "xkb_variant" "dvorak-alt-intl,"
[    28.369] (II) input device 'lircd-uinput', /dev/input/event16 is tagged by udev as: Keyboard
[    28.369] (II) input device 'lircd-uinput', /dev/input/event16 is a keyboard
[    38.197] (II) modeset(0): EDID vendor "AUO", prod id 13629
[    38.197] (II) modeset(0): Printing DDC gathered Modelines:
[    38.197] (II) modeset(0): Modeline "1920x1080"x0.0  141.00  1920 1936 1952 2104  1080 1083 1097 1116 -hsync -vsync (67.0 kHz eP)
[    39.186] (II) modeset(0): EDID vendor "AUO", prod id 13629
[    39.186] (II) modeset(0): Printing DDC gathered Modelines:
[    39.186] (II) modeset(0): Modeline "1920x1080"x0.0  141.00  1920 1936 1952 2104  1080 1083 1097 1116 -hsync -vsync (67.0 kHz eP)

الآن یه بار reboot میکنم ببینم چی میشه.

نمیدونم منطقیه یا نه. ولی میتونه به خاطر شارژر لپتاپ باشه؟ حس میکنم وقتی شارژر وصله این اتفاق میفته.

سیستم رو ریبوت کردم.
مجددا توسط /usr/bin/plasmashell و kwin_x11 مورد تهاجم قرار گرفتم.

لاگ‌ها امن و امان هستن.

ممکنه به خاطر عوض کردن سرور، نسخه‌ی دبیانم به ۱۰ تغییر کرده باشه و بعد که سرور رو دوباره عوض کردم یه سری نرم افزارها به ۹ downgrade شده باشن؟
چون 1.7گیگ دانلود کرد و بعد یه سری مشکل پیدا کردم با ورژنهای یه سری نرم افزارها (از جمله libopengl) و مجبور شدم اون نرم‌افزارها رو downgrade کنم تا بتونم تصویر بگیرم.

احتمالش هست که الآن آپگرید کنم به debian testing و مشکلم حل شه؟

احتمالش هست اما بهتره مشکل رو اول پیدا کنین و چشم بسته upgrade نکنین به تستینگ. یه محیط دستکتاپ دیگه رو امتحان کنین ببینید اون جا هم مشکل دارید ؟

فکر کنم سیستم حالش خوب نیست.
من مطمئنم دبیان stretch 9.5 نصب کردم. تا قبل از عوض کردن سرور ریپازیتوریها هم مطمئنم 9.5 بود.
الآن که چک میکنم چیز دیگه‌ای میبینم.

[email protected]:~$ cat /etc/issue
Debian GNU/Linux buster/sid \n \l
[email protected]:~$ cat /etc/debian_version 
buster/sid

مثل اینکه توفیق اجباری شد بریم unstable.

یادش به خیر، یه زمان rolling release بودم. تکلیفم با خودم مشخص بود. چیه این ورژن بندی‌های دست و پا گیر؟:joy:

رو unstable نیستید. اون تگ واسه تستینگ هم هست. ايا پکیجی از روی ریپو دیگه ای نصب کردید ؟

نه. تمام ریپوهام الآن stable هستن. حتی اونهایی که دستی وارد کردم.

ولی نرم افزارهایی که downgrade کردم، همه ورژن بالاتر بودن. یعنی اون سرور ریپازیتوری، یه مشکلی داشته و یه چیزایی از دبیان تستینگ بهم داده.

چه مخزنی بوده ؟

یادم نمیاد. فقط میدونم اروپا بود.
توی synaptic گفتم select best server خودش یه چیزی انتخاب کرد (با IP خارج از کشور وصل شدم که سرور ایران رو انتخاب نکنه) و بعد از sudo apt update با 1.7گیگ آپگرید مواجه شدم.
بعدش محیط گرافیکیم بالا نیومد که فهمیدم مشکل از مچ نبودن ورژن چندتا نرم افزاره.
توی سرچ‌ها فهمیدم یه سریاشون ورژن مربوط به دبیان تستینگ هستن و اونها رو به صورت دستی (از طریق فایل .deb) داون‌گرید کردم تا تونستم وارد محیط گرافیکی بشم.

با چه دستوری اپگرید کردی؟

sudo apt upgrade
تا حالا رو این سیستم dist-upgrade نزدم.

خوب پش هنوز روی stable هستی شاید یه سری پکیج از روی تستینگ هم داشته باشی. اما اگر سرعت دانلودت پائین هست من apt-fast رو پیشنهاد می کنم بهت

خوب واقعا نمیشه فهمید کدوم پکیجها testing هست که برگردونم به ورژن پایینتر.
خود سیستم هم که by design علاقه‌ای به downgrade نداره و وقتی ببینه ورژن لوکال از ریموت بالاتره خوشحال میشه.
اگه برم testing مشکلی پیش میاد؟ احتمال میدم تستینگ از وضعیت فعلیم سالم‌تر باشه.

پیشنهاد میکنید همینجا بمونم تا بقیه‌ی نرم افزارهام آپگرید بشن یا برم تستینگ؟

پ.ن:
پکیجهایی که به نظرم میرسید ورژن بالاتر باشن رو با apt install --reinstall packagename مجددا نصب کردم. این باعث میشه downgrade بشه؟ یا حتما باید با پکیج .deb ورژن پایینتر رو نصب کنم؟

در کل من تستینگ رو از stable بیشتر ترجیح می دم. در مورد downgrade و اینها APT تنظیمات مناسبی داره که می تونین بگین چکار کنه و چه policy رو برای اپگرید استفاده کنه.

در مورد روش های downgrade در APT یه سرچ بزن

نه دیگه بیخیال.
میرم testing.
من رو Arch بزرگ شدم. منو از چی میترسونی؟ :slight_smile:

تستینگ ترافیک اپدیت هاش در مقابل ارچ خیلی خیلی کم هست

1 پسندیده

برای همین ترافیک زیاد بود که رو لپتاپ دبیان نصب کردم.
چون روی PC هم داشتم، خیلی سخت بود آپدیت کردن دوتا سیستم با اینهمه پکیج.
گفتم یه چیز پایدار روی لپتاپ نصب کنم، ولی مثل اینکه آرچ پایدارتره :slight_smile:
نمیدونم شاید به خاطر اینه که مدت زیادی روی آرچ بودم ولی حس میکنم روی آرچ خیلی دستم بازتر بود و راحتتر مشکلات رو فیکس میکردم.

1 پسندیده