یک سرور برای هاست jekyll باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

با سلام

یک سرور برای هاست jekyll باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

جایی هست که سرویس ویژه برای اینکار داشته باشه؟

گیت هاب و گیت لب توی بازدیدهای بالا بنظرم لگ میزنن.

هیچی نیاز نیست یه وب سرور کفایت می کنه. کانکشن اینترنتتون رو چک کنین وگر نه گیت هاب و گیت لب برای پیج ها ترافیک بالا رو خیلی راحت جواب می دن

1 Like

اگه میخواید پروسه‌ی generate کردن صفحات اتوماتیک باشه، که خوب نیاز به سرور دارید، البته گیت‌هاب و گیتلب هم اینکارو اتوماتیک انجام میدن. مشکل تعداد بازدید هم ندارن. ولی همونطور که گفته شد احتمالا مشکل از اینترنته. (شایدم آی‌پی ایران)

برای نگهداری و صرفا سرو کردن فایلهای استاتیک هم میتونید یه هاست بگیرید. قیمتش خیلی پایینه (از سالی ۵۰هزارتومن به بالا - کد تخفیف ۲۵درصدی هم داره)
و نکته اینجاست که چون نیازی به ران کردن اسکریپت php روی هاست ندارید، احتمالا یه هاست خیلی ارزون‌قیمت میتونه بازدیدهای زیاد رو جواب بده.
نمیدونم jekyll این قابلیت رو داره یا نه، ولی pelican میتونه مستقیم به ftp هاست وصل بشه و هر زمان که پست جدیدی مینویسید، اونو پابلیش کنه.

جواب به سوال «یک سرور برای هاست jekyll باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟»

• فقط کافیه بتونه فایلهای استاتیک رو سرو کنه. جنریت کردن فایلها روی سیستم خودمون انجام میشه.
  • باید بشه بهش دامنه ست کرد (ساب‌دامین زیاد جالب نیست)
  • باید از ftp پشتیبانی کنه که بتونیم پروسه‌ی آپلود صفحات رو اتوماتیک کنیم.
  • باید ارزون باشه (یا رایگان مثل gitlab)
  • اگه بشه روش ssl زد که بهتر هم میشه. درسته که قرار نیست از کاربر پسورد بگیریم، ولی خوب یه ssl رایگان از sslforfree.com یا cloudflare ضرری نداره. به هر حال شاید کاربر دوست داشته باشه وبگردی‌هاش رو از «big brother» مخفی کنه (که کاملا منطقیه).
  • اگه از گیت هم پشتیبانی کنه که خیلی بهتره (بنابر این gitlab گزینه‌ی خوبیه. حتی اگه نمیخوایم پابلیک باشه میتونیم ریپازیتوری private بسازیم)
1 Like

مشکلی از بابت سرعت (8مگابیت) ندارم.
توی ایران اینترنت رو خیلی محدود کردن گاهی صفحات خود گیت‌هاب هم دیر لود میشه.

در مورد گیت لب پویا جان خاطره خوشی ازش ندارم. یکبار کل ریپوهای منو از بین برد بار دیگه هم تغییرات چند ساعت پیش روی ریپوهامو از بین برد(اولی تقریبا دو سال پیش دومی هم یکسال پیش). متاسفانه گیت لب مثل گیت هاب استیبل نیست.
در مورد هاست‌هایی که گفتی فکر نکنم هاست php بتونه jekyll رو ران کنه. خودم تست کردم. فکر کنم باید برای این مورد روبی حداقل باید روی سرور هاستینگ نصب باشه.

ممنون از راهنمایی‌هاتون.

برای دامنه ir متصل به گیت‌هاب میتونم گواهی رایگان ssl نصب کنم ؟چطوری ؟

درمورد گیتلب تا حالا اینطوری ناپایداری ندیدم. البته الآن یه ریپازیتوری دارم که یه نفر اونو فورک کرده و باهاش کار کرده ولی توی صفحه‌ی ریپازیتوریم تعداد فورکها رو صفر نشون میده!

درمورد قضیه‌ی هاست.
اصلا نیازی به php نیست. اصلا پردازشی روی سرور انجام نمیشه. نه برای ساخت html و نه هیچ چیز دیگه‌ای (مثلا less و sass). همش داخل سیستم خودمون انجام میشه و خروجیش یعنی چندتا فایل html و چندتا فایل استاتیک (css و js و عکس و فونت و…) توی یه دایرکتوری generate میشه. بعد اون دایرکتوری میندازیم روی یه هاستی که فقط لازمه صفحه‌ی html رو درمقابل ریکوئستهای ساده‌ی GET بفرسته به کاربر. همین! احتمالا jekyll قابلیت اینو داره که این بخش از کار (ftp زدن به سرور و فرستادن فایلهایی که تغییر کردن به سرور) رو اتوماتیک انجام بده.
برای develop کردن با jekyll نیاز داریم روبی نصب باشه روی سیستم لوکالمون. ولی سروری که قراره به کاربر صفحه‌ها رو نشون بده فقط لازمه بتونه فایلهای استاتیک که از قبل ساخته شدن رو سرو کنه.

برای دامنه‌ی .ir یه کم سخته. از سرویسهایی مثل cloudflare نمیتونید استفاده کنید (ssl نمیدن) ولی میتونید از letsencrypt گواهی ssl بگیرید (ولی هر ۳ماه باید تمدید بشه) (اگه کسی راه جایگزینی سراغ داره خوشحال میشم بشنوم)
روی گیتلب میشه، ولی روی گیتهاب نمیدونم. تا حالا تست نکردم.

1 Like

داخل سیستم من اون پوشه خروجی رو نمیتونم پیدا کنم. برای من یه همچین ساختاری داره.

برای deploy این صفحه رو ببینید:

با jekyll کار نکردم ولی احتمالا تنها کاری که باید انجام بدید زدن کامند jekyll build هست.

1 Like

ممنون پویا جان این لینک خیلی بهم کمک کرد.

1 Like