استفاده نکردن از JavaScript

javascript
python

آیا برای ساخت یه وب سایت میشه از جاوا اسکریپت استفاده نکرد و به جاش از یه زبان دیگه مثل پایتون استفاده کرد؟

بله در واقع زبان هایی هستن مثل و … typescript clojurescrtipt elm kotlin scala که به جاوا اسکریپت کامپایل میشن ولی خب در نهایت مرورگر همون جاوااسکریپت میفهمه . یک سری تکنولوژی هایی هم مثل webassembly هستن با c/c++ و … نوشته میشه که بهتون اجازه میدن که برنامه هایی با پرفورمنس بالا بنویسین ولی بازم به جاوا اسکریپت داره

اگه قراره یه فول استک دولوپر بشین شک نکنین که باید جاوااسکریپت هم یاد داشته باشین

ممنون. مشکل دقیقاً اینه که جاوااسکریپت یه زبانه مثل بقیۀ زبان ها و کسی که برای مثال رفته پایتون یاد گرفته، لابد از پایتون خوشش اومده و اون رو از بین چند زبان انتخاب کرده، ولی جاوااسکریپت رو به زور باید یاد گرفت. و این باعث میشه یه عده ای از این زبان بدشون بیاد!

به نظر من جاواسکریپت یکی از بدترین زبان هایی هست که وجود داره. ولی خوب خیلی وقتا چاره ای نیست. اما زبان هایی مثل clojurescript این مشکل رو حل کردن. کاملا زبان مجزایی هستند که به جاواسکریپت کامپایل می شن.

ممنون، الان دارم مثال هاشو تو سایت رسمیش نگاه میکنم.

سلام وقت بخیر
ببخشید چند سوال؟
اصولا تبدیل یک زبان دیگه به جاوا اسکریپت به نظرتون کار درستیه؟ آیا سایر شرکت ها هم به همین شکل عمل می کنند؟
آیا کتابخونه ها زبان مبدا انقدر کامل هست که واقعا بشه به عنوان یه جایگزین کامل برای جاوا اسکریپت ازش استفاده کرد؟ کد خروجیش واقعا تمیز و بدون مشکل هست؟ واقعا این کار درست و استاندارده؟
و یه سوال دیگه چرا اصلا باید همچین کاری انجام بدیم. ما زبان هایی که پردرسرتر هستند زیاد داریم مثل اسمبلی یا سی پلاس پلاس و… وقتی می تونیم جاوا اسکریپت رو یاد بگیریم چرا باید تبدیلش کنیم؟ با توجه به این که انقدر از جاوا اسکریپت در کلاینت ساید استفاده میشه و همینطور این همه فریم ورک ازش استفاده می کنند؟ و ممنون میشم اگه بفرمایید خودتون از چه ابزار یا زبونی برای convert کردن به جاوا اسکریپت استفاده می کنید؟ رضا عزیز البته فکر کنم فضا و جو حاکم بر انجمن یه خورده روی همه ما تاثیر گذاشته…

سلام.
دارت هم میتونه جایگزین خوبی باشه ولی فعلا در ابتدای راهه! و گویا گوگل فعلا برنامه ای برای سمت مرورگر در مورد دارت نداره (با اینحال هدف از خلق دارت مقابله با جاوااسکریپت بود و هست!)
اما در حال حاضر چه جایگزین هایی هست؟
فلش، که زمانی برای خودش برو بیایی داشت ولی الان فقط ازش یه نام ناایمن مونده و بس!
سیلورلایت، یه زمانی سیستم گلستان دانشگاه ها رو با این نوشتن ولی بعدا خودشون فهمیدن چه اشتباهی کردن!
و جاوا اپلت، متاسفانه یا خوشبختانه منسوخ شد!
پس تنها گزینه موجود همون جاوا اسکریپت یا فرزندان کامپایل شونده‌ش (مثل تایپ اسکریپت که به مراتب از خود جاوااسکریپت بهتره) هست.

اینکار خوب به محبوبی جاواسکریپت نوشتن یا typescript نیست اما دلیل های بسیاری وجود داره زبان های دیگه کد صحیح تری درست میکنن که
کمتر bug داره ویا ابزار بهتری دران و یا به زبان بکند یک تیم نزدیک ترند و دیگه نیازی به “context switch” نیست

از پیامتون واقعا سپاس گزارم :rose:
جناب سام عزیز روش پیشنهادی شما برای اینکار چیه؟ خودتون از چه ابزار یا زبان یا کتابخونه ای استفاده می کنید؟
فقط خیلی مهمه که اون مرجع کامل باشه و آموزش های زیادی داشته باشه به عبارت دیگه جامعه ی بزرگی داشته باشه…

Dart الان یک قرن اوله راهه
Typescript در درجه اول بیشترین پشتیبانی داره بعد compiler زبان های دیگه
clojurescript, scalajs , elm و …

خواهش میکنم من frontend اصلا کار نمیکنم اما در شرکت ها روندی که میبینم اگه جاواسکریپت خام نخواهی بنویسی typescript خیلی محبوبه

ممنون… پس با توجه به نفرتی که من به typescript دارم با این وضعیت انتخاب همون جاوا اسکریپت هست :slight_smile:

وقتی روش کار نمیکنن و توسعه دهنده ها ازش استقبال نمیکنن میشه اول راه دیگه! :))

منظور اینکه وقت روش هدر ندید هیج کجا ازش استفاده نمیکنند

البته اینکه من امیدوارانه نوشتم فقط به خاطر فلاتره. حدودا یکساله که معرفی شده و اقبال عمومی بدی نداشته. ممکنه بعدا صدقه سر همین فلاتر برای مصارف دیگه ای هم توسعه داده بشه یا کتابخانه های متنوعی با این زبان نوشته بشه.

کافی اسکریپت رو هم ببین که دیگه ته تنفر برانگیز هاست! :))

Dart سال ۲۰۱۱ معرفی شد و در همون گوگل مونده

به نظرم بهترین راه حل اینه که چشم بسته کد جاوااسکریپت مورد نیاز رو کپی پیست کنم. با این همه پیشرفتای زیادی که تو زمینۀ برنامه نویسی صورت گرفته، یعنی نتونستن کاری کنن که بشه زبان مورد علاقت رو در کلاینت ساید استفاده کنی؟ عجیبه واقعاً!

البته فراموش نکنیم جاوااسکریپت هم چند بار تا مرز مرگ رفت و مجددا احیا شد! به هر حال منظور من این نبود که دارت رو یاد بگیریم به این هدف، صرفا امیدی بود برای آینده، دو گزینه وب اسمبلی و دارت به جای جاوااسکریپت مطرحه که اولی (در حال حاضر) خیلی محتمل تره!

یه سری از امکاناتی که این زبان ها دارند رو جاواسکریپت هنوز نداره. کلوژراسکریپت رو مثال می زنم چون باهاش خیلی کار کردم. کلا سینتکس درست درمونی داره و یه زبان فانکشنال هست که بدی های جاواسکریپت رو نداره. با زبان مبدا هم به خوبی کار می کنه و ابزار های فوق العاده ای داره. مثلا figwheel یکی از اونهاست. کامپایلرش هم که بر اساس google closure هست امکانات مدنی داره. مثلا با توجه به اینکه کلوژر اسکریپت namespace داره و سیستم هرکی هرکی ماژول های جی اس رو نداره، کامپایلرش می تونه به درستی tree shaking رو انجام بده در حدی که هنوز هیچ ابزار جاوسکریپتی به این حد نرسیده. چون زبان از پایه ایراد داره ( هر چقدر هم درستش کنن کد legacy وجود داره و نمی شه کاریش کرد). و خیلی از قابلیت های دیگه که باعث شده شرکت های زیادی بهش رو بیارن