Instant Gratification Driven Development

با سلامی دوباره . به پیشنهاد اقا توماج عزیز . این موضوع رو باز میکنیم …

تا دربارش توضیحات بدیم و یکم بحث و گفتمان کنیم …

برخلاف اون DD آخر توی تایتل … این یک متدولوژی رسمی نیست که بصورت عمومی توی روند توسعه یا قبل از توسعه . استفاده بشه …

مفهوم Instant Gratification یک مفهوم فارغ از برنامه نویسی و توی تمام حیطه ها و یک موضوع روانشناسی هست .
معنیشم ک میدونید :smile: (لذت لحظه ای)

وقتی کاری که بعد از انجامش . احساس لذت کنیم . میتونه وارد فرآیند لذت آنی بشه … و هرچقدر فاصله انجام و نتیجه دلخواه کمتر باشه . زودتر این اتفاق میفته . .

اما بحث زیبای ما جایی کلید میخوره ک . این بصورت یک مشکل در میاد(برای برنامه نویسان یا هر فردی تو هر حیطه ای . سعی میکنم بحثو به سمت برنامه نویسی بکشم . چون موضوع اصلی رو همینه)

مکانیزم لذت آنی . توی برنامه نویسی هم به وفور به چشم میخوره و میتونه راندمان برنامه نویس رو تحت تاثیر قرار بده …

توی فروم perlmonk یک برنامه نویس پرل . دقیقا همین موضوع رو مطرح کرده بود …که یک قسمتی رو اینجا میبینید …

شب گذشته میخواستم برم خونه . و یک اسکریپت پرل بنویسم برای ترکیب خروجی nmap و nastat برای خروجی ایده آل و قابل فهم از اینکه چه برنامه هایی روی چه پورتی باز هستن .
رفتم خونه و مثل همیشه . شام خوردم . یکم استراحت کردم . ایمیل هامو چک کردم . و نشستم پشت میز … و همه چیز آماده بود برای تایپ … … اما ذهنم آشفته و سرگردان شد!! و نتونستم کد بزنم … به خودم اومدم و دیدم چندین ساعت گذشته و من در حال وب گردی و چک کردن ایمیل و چت هستم!! …

بله . مشکل خیلی از برنامه نویسان(علی الخصوص خودم) هست… چرا ک . ذهن انسان . بخصوص در مواقع خستگی . و کار زیاد . از زیر کار در میره … و دوس داره سریع تر به اون لذت آنی دست پیدا کنه … بنابرین . ادما اکثرا اول کار های کوچیک رو انجام میدن ( و شایدم بی اهمیت و بی زحمت!) …

اینکه خیلیا دائم تو شبکه های اجتماعی و فروم ها حضور دارن . ناشی از همین فرایند لذت آنی هست …
لایک گرفتن . استار گرفتن . تایید شدن توسط دیگران . جمع کردن اطلاعات مفید . یادگیری چیز جدید … و… (حتی اگر قصد آگاهانه ای در این باره نداشته باشید . اما تماما ناشی از فرآیند پاداش لحظه ای هست )

البته دوز و میزان اعتیاد تو هر فردی متفاوته :grin:

یک نگاهی به بزرگترین مخزن کد برنامه نویسان میندازیم … گیت هاب! …
چه چیزی توش میبینید ؟؟ … بله . استار . فورک . issue و… …
فیس بوک و سایر شبکه ها هم ک نیاز به گفتن ندارن:)

بصورت خلاصه این مدل اعتیادگونه و لذت آنی … تو هر پلتفرم محبوب و معروفی موجوده … ((روی بعضی هاشون سال ها . بهترین تئوریسین های دنیا . و بهترین روانشناسان وقت گذاشتن . از جمله شکل لایک . رنگش . و…))

همچنان در حال تحقیقم . و تموم نشده موضوعم:) اما تا اینجا کلیت داستان رو فهمیدید(البته میدونستید . اما شاید بهش بصورت آگاهانه و از این دید و با این اسامی نگاه نکردید)

این روند میتونه بصورت خیلی مثبتی هم استفاده بشه و باعث بشه productivity(بازده) شما بالاتر هم بره …

راهکار هایی که توی ردیت و کوئرا پیشنهاد داده بودن چند تاشون:

۱.سعی کنید پروژه رو تا میتونید بشکنید به اجزای کوچیک
۲.یونیت تست نوشتن . دقیقا همین فرایند پاداش لحظه ای هست . چون زود نتیجه میده. پس انجامش بدید
۳.گاهی استراحت کنید . و گردش های بلند مدت رو تو برنامه تون قرار بدید
۴.سعی کنید اگر میتونید کامپیوتر تفریح/کار … محیط تفریح/کار رو از هم تفکیک کنید (خودم :joy: یه یوزر جدید ساختم تو OSام … یکی برای تلگرام . وب براوزینگ . تفریح و فیلم. یکی برای کار و کد. و … البته ورک اسپیس هم فکر خوبی بود … اما چون سویچ کردن روش … کار یه کلیک و باتنه :rofl: وسوسه انگیزه … )

و به نظرم شاید متدولوژی هایی مثل اسکرام / اجایل هم با همین رویکرد … بوجود اومده باشن …

خوشحال میشم اگر تجربیات و توصیه هایی دارید در این موارد … در میون بزارید . تا استفاده کنیم :hibiscus::hibiscus::hibiscus:

3 پسندیده

خیلی موضوع خوبی رو انتخاب کردید! تشکر
ضمن اینکه بنده خودم شدیدا درگیر این مساله هستم پس راه حلی اساسی برای ارائه ندارم متاسفانه :joy:
اما با این موضوع کاملا موافقم که تفکیک محیط تفریح و کار کمک کننده است :ok_hand:
اما به نظرم این جریان بیشتر برمیگرده به خودمون و یه جورایی میزان اراده و بیشتر از اون انگیزه از کاری که میخوایم انجامش بدیم بقیش میتونه در نبود اینا کاملا خنثی باشه :thinking:

1 پسندیده

میزان اراده . انگیزه …

واژه های آشنایی هستن ک هیچوقت راه درستو حسابی برای تقویت شون به ما گفته نشده: )
اما به نوعی … اینی ک گفتم . اثبات علمی و طبیعت مغز و روان هستش …
برای درمان . اول باید پی به بیماری یا مشکل برد … و اعتراف کرد بهش…

یه هدف بزرگ هرچقدم انگیزه ایجاد کنه … توی طولانی مدت ادمیزاد سست میشه …

1 پسندیده