استفاده بی‌دردسر از i3

سلام، خیلی وقته دوست دارم i3 رو امتحان کنم، دیروز یه ویدیو از جادی دیدم و بالاخره i3 رو نصب کردم.
در حال حاضر از Ubuntu 20.4 استفاده می‌کنم و بعد از سوییچ کردن روی i3 نه میتونم صدای اسپیکرم رو کم و زیاد کنم، نه میتونم سیستم رو suspend کنم و حتی برای shutdown و reboot هم از terminal استفاده می‌کنم.
راه حل ساده‌ای وجود داره که این ابزار‌ها رو اضافه کنم؟

من واسه کنترل صدا از mod+Ctrl+m که فک کنم دیفالت روی همه کانفیگهای اولیه i3 وجود داشته باشه استفاده میکنم.
و واسه reboot و اینا… اصولا باید با mod+0 انجام بدین.
(حالا نگم که کلا اونجاهم گزینه هایی واسه reboot یا suspend وجود نداشته باشه که کار یکم سخت میشه)

1 Likes

یه سری shortcutهایی که قبلا desktop environment شما هندل میکرد رو الآن خودتون باید هندل کنید.
مثلا اینا شاید کمکتون کنه برای صدا:

# https://faq.i3wm.org/question/125/how-to-change-the-systems-volume.1.html
bindsym XF86AudioRaiseVolume exec amixer -c 0 set Master playback 1dB+ # Increase volume
bindsym XF86AudioLowerVolume exec amixer -c 0 set Master playback 1dB- # Decrease volume
bindsym XF86AudioMute exec amixer -q set Master toggle

و برای نور صفحه:

#https://www.reddit.com/r/i3wm/comments/dib30s/how_to_modify_audio_volume_brightness_when_using/
#bindsym XF86MonBrightnessUp exec xbacklight -inc 1 # increase screen brightness
bindsym XF86MonBrightnessDown exec brightnessctl s 5%- # decrease screen brightness
bindsym XF86MonBrightnessUp exec brightnessctl s 5%+ # decrease screen brightness

برای قفل کردن صفحه:

bindsym $mod+Delete exec "i3lock -c 000000 -i /home/pouya/Wallpapers/locscreen.png"

برای قفل شدن صفحه به صورت اتوماتیک بعد از ۵دقیقه بیکار بودن:

exec --no-startup-id xautolock -time 5 -locker "i3lock -c 000000 -i /home/pouya/Wallpapers/locscreen.png"

برای اسکرین‌شات گرفتن:

bindsym Print exec scrot # PrintScreen

برای عوض کردن layout کیبورد (سویچ بین زبان فارسی و dvorak با فشردن همزمان دوتا shift)

exec --no-startup-id setxkbmap -rules evdev -model pc105 -layout "dvorak,ir" -option "grp:shifts_toggle"

(به جای dvorak بنویسید us، تا کیبورد، querty بشه)

برای بقیه‌ی چیزا مثل reboot و hibernate از ترمینال استفاده میکنم.
البته میشه یه اپلیکیشن دستکاپ درست کرد برای هندل کردن این کارها. همونطور که مثلا telegram یا SyncThing توی i3bar به صورت minimize قرار میگیرن و یه سری گزینه دارن که با راست‌کلیک دیده میشه.

این مطلب هم میتونه برای توی یه سری کارهای دیگه کمکتون کنه:

1 Likes

اولین باره میشنوم و من ندارمش! نه توی pc و نه laptop.

اینم همینطور!

1 Likes

کانفیگه دیگه شما متفاوت کافیگش کردین

صدا

reboot ,…

1 Likes

شما گفتید دیفالت اینطوریه. من گقتم دیفالت این نیست.

1 Likes

اینا کلا دیفالت وجود داشتن من دستکاری نکردم
شاید کانفیگ دیفالت manjaro i3 باشه :thinking:
به هر حال …

3 Likes

یه چیز دیگه الآن به ذهنم رسید.
من توی فایل:

/etc/systemd/logind.conf

این خط رو نوشتم (uncomment و ادیت کردم)

HandlePowerKey=hibernate

و برای hibernate کردن سیستمم (خیلی کم خاموش یا restart میکنم، اصولا hibernate میکنم) دکمه‌ی پاور رو میزنم.

از اونجایی که محتوای این فایل ممکنه خیلی فرق داشته باشه روی سیستم شما، خدمتتون عرض کنم که کل محتوای uncommentشده‌ی این فایل روی سیستم من این شکلیه:

[Login]
HandlePowerKey=hibernate
HandleLidSwitch=hibernate

برای مطالعه‌ی بیشتر درمورد این فایل میتونید به man logind.conf سر بزنید. یا به عبارتی، RTFM :wink:

3 Likes