عدم رزولوشن مناسب وکوچک بودن متن ها در مانیتورهای hi-DPI

سلام دوستان عزیز وقت بخیر
با توجه به انتخاب توزیع دبیان ، در لپ تاپ Asus سری Rog ، متاسفانه با رزولوشون و اندازه ریز فونت ها چه در مرورگر و چه در خود برنامه های مختلف از جمله تلگرام ، phpstorm و … مشکل دارم ، این مورد را میدونم که می تونم سایز فونت را از طریق setting بزرگ کنم و یا تنظیمات مرورگر را از نظر سایز فونت بزرگ کنم ولی این موارد اندازه طبیعی را از نظر استاندارد خارج میکنه .

بنده چون چند نمونه کار کدنویسی Front-End خودم را با دبیان و ویندوز مقایسه کردم از نظر سایز و ابعاد و سایز نوشته ها متفاوت بود و کد نویسی را احتمالا با مشکل مواجه می کنه .

در حال حاضر چون سوییچ کردم روی OSدیگه نتونستم اسکرین شات بگیرم ولی اگر راه حل مناسبی پیش رو دارید که میتونه مشکل را حل کنه دو باره برگردم به یک توزیع پیشنهادی از لینوکس .

هر چند که در سری های ROG ظاهرا مشکل با لینوکس زیاد هست که به مرور سعی میکنم مطرح کنم .

سپاس از وقت شما

1 Like

من الآن دارم از rog استفاده میکنم و مشکلی ندارم. بجز نصب اولیه‌ی درایور دبیان که کلا با همه‌ی لینوکسها مشکل داره.

تنظیمات برای ست کردن رزولوشن و dpi وجود داره توی gnome و kde یا هر Desktop Environment دیگه‌ای که استفاده میکنید.
با xrandr هم میشه رزلوشن و dpi رو تغییر داد.

2 Likes

بسیار عالی
پس با توجه به این موضوع، میتونید توضیحاتی در مورد
xrandr بگین و اینکه شما در ابتدای نصب دبیان چیزی دستی نصب کردید برای درایور؟

میتونم جسارت یک اسک ین شات از براوزر و نوشته ها و یا تلگرام داشته باشم؟

من دو مورد تصویر را هم خدمتتون نشون میدم شما مقایسه کنید با لینوکس خودتون و ویندوز ببینیم چطور میشه

ممنون از توضیحات

خب اولش که اصلا دبیان معمولی دانلود نمیکنم. دبیان با non-free firmware دانلود میکنم. چون اکثر لپتاپها (حداقل) وایفای‌شون درایور اوپن سورس نداره و دبیان دوست داره نسخه‌ی اصلیش کاملا free software باشه.
البته بعد از نصب سیستم، با ویرایش /etc/apt/soure.list میشه پکیجهای non-free رو به سیستم اضافه کرد. (آخر خطها non-free رو اضافه کنید)

deb http://deb.debian.org/debian/ buster main contrib non-free
deb http://security.debian.org/debian-security buster/updates main contrib non-free
deb http://deb.debian.org/debian/ buster-updates main contrib non-free

اگه kde یا gnome یا DE دیگه‌ای دارید که تغییر dpi بهتره از طریق محیط گرافیکی انجام بشه (هرکدوم نرم‌افزار Setting خودشونو دارن). اگه (مثلا) از i3 استفاده میکنید و DE خاصی ندارید، میتونید با این دستور dpi رو تغییر بدید (دیفالت ۹۶ هست. برای نمایشگرهای full-hd مناسبه. شما اینو به یه عدد بزرگتر تغییر بدید):

xrandr --dpi 96

یا رزلوشن رو کم کنید (این راحتتره):

xrandr --size 1920x1080

البته قبلش با این دستور مطمئن شید که رزولوشنی که میخواید توسط مانیتورتون پشتیبانی میشه (این تمام مانتورهای متصل به سیستم رو شناسایی میکنه و وضعیتشونو گزارش میده):

xrandr -q

من الآن میتونم مانیتورم رو روی 640x480 ست کنم. این یه اسکرین‌شات از همین رزلوشن:

البته این از صفحه‌ی لپتاپ نیست. الآن پای PC هستم (دیفالت 1920x1200) ولی فرقی نداره:

اگه فکر میکنید فونت ترمینالم (پایین صفحه) کوچیکه، این انتخاب خودمه :joy: فونت ProggyTiny با سایز ۱۲ یا ۱۳ یا ۱۴ (روی هر سیستمی یکیش خوب نشون داده میشه. نمیدونم چرا!)

مثل (تقریبا) هر ابزار یونیکسی دیگه‌ای میشه با:

man xrandr

یا:

xrandr --help

لیست و توضیح کامل دستورات xrandr رو مشاهده کرد.

پ.ن:
عکسها رو به صورت full screen نگاه کنید تا سایز واقعی متن رو ببینید. اگه عکسها رو در سایز واقعیشون نگاه کنید فونت نوشته‌ها اندازه‌ی هم هستن.
پ.ن۲:
با اجازه عنوان مطلب رو یه کم ویرایش کردم.

1 Like

ممنونم از توضیحات کاملتون من دوباره میخوام دبیان را نصب کنم و با این چالش و راه حل شما روبرو بشم و حلش کنم
توضیحاتتون برام عالی بود و فکر نمیکنم با راه حل شما مشکلی باشه ، تست میکنم نتیه را اعلام میکنم مجددا .

فقط این مورد که quote کردم را متوجه نشدم ما نسخه non-free هم ایا داریم ؟ عموما بعد از نصب میشه این موارد را تغییر داد ، در صورت وجود همچین نسخه ای راهنمایی می فرمایید ؟

همچنین برای تست نتیجه بنده الان یکی از طرح هام را که کدنویسی کردم را اسکرین شات از ویندوز گرفتم در مرورگر فایرفاکس براتون میگذارم میشه شما با همین تنظیماتی که دارید مقایسه کنید که ایا همین شکلی با همین فونت و … میبینید ؟

ممنونم از وقت و حوصله شما

پی نوشت :
البته در نصب بصورت پیشفرض ، درایور wifi و شبکه بنده بصورت خودکار شناسایی میشه (انشالله که درسته :smile:)

ممنون که عنوان مناسبی را انتخاب کردید :sunflower:

اصولا توی لینوکس اینطوری نیست که وقتی یه مشکلی به وجود میاد بریم دوباره نصبش کنیم.
همون چیزی که وجود داره تا ۱۲۰٪ قابل کاستومایز و فیکسه. همینی که الآن هست رو میتونید فیکس کنید.

بله. البته توی صفحه‌ی دانلود خود وبسایت به آدرس https://www.debian.org/distrib/ چیزی ازش نوشته نشده. وقتی وارد directory های سرور میشید مثلا این آدرس که برای دانلود minimal iso هست:
https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/amd64/iso-cd/
پایین صفحه درست بالای جدولی که لیست فایلها هست یه متن نوشته درمورد non-free driver و…
روی لینکش که کلیک کنید منتقل میشید به نسخه‌ی unOfficial دبیان. زیاد هم غیر رسمی نیست. دقیقا همون نسخه‌ی اصلیه فقط درایورهای non-free داره.
احتمالا میخواید نسخه‌ی stable رو نصب کنید. یعنی debian 10 که به debian buster هم معروفه. از این صفحه میتونید انتخاب کنید که چه نسخه‌ای رو میخواید (نسخه‌ی Blue-ray یا dvd یا cd که هرکدوم ۲تا حالت torrent و iso دارن:
https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/current/amd64/
من معمولا iso-cd دانلود میکنم چون مینیماله و هرچیزیش که لازم باشه از اینترنت دانلود میشه موقع نصب.
شاید بخواید iso-dvd بگیرید که کاملتره و محیط گرافیکی داخلش داره (دیگه لازم نیست دانلود بشه مگر اینکه یه نرم‌افزاری نیاز به آپدیت داشته باشه)

دقت کنید که نسخه‌ی official دبیان اسم فایلهاش با «debian» شروع میشه و نسخه‌ی un-official اسمش با «firmware» شروع میشه.

اگه مشکلی توی نصب ندارید و کارت شبکه‌ی سیستمتون detect میشه توی مراحل نصب، پس مشکلی نیست. فقط بعد از نصب فایل /etc/apt/source.list رو ویرایش کنید و non-free رو به انتهای اون خطها اضافه کنید.

خیلی از سخت‌افزارها درایورشون به صورت اوپن سورس وجود داره و اینا به صورت ماژولهای کرنل، کامپایل شدن. فقط هم مربوط به wifi نیست. اینا بدون مشکل روی هر لینوکسی (که ورژن کرنلش بالاتر از ورژنی باشه که درایور بهش اضافه شده) پشتیبانی میشه. (مثلا لپتاپ خودم asus b9440 سنسور اثر انگشت داره و توی کرنل ۵ به بعد بدون مشکل ساپورت میشه. این لپتاپ rog که دستم هست برای یکی از دوستامه که چندوقته با هم عوض کردیم)
یه سری از سخت‌افزارها درایورشون توی ریپازیتوریهای non-free نگهداری میشه و بعضی از لینوکسها دوست ندارن اینا رو توی نسخه‌های official خودشون قرار بدن.
بعضی از درایورها هم مثل درایور کیبورد لپتاپهای rog کلا گیر نمیاد. یه کم سعی کردم خودم به صورت دستی راهش بندازم ولی موفق نشدم. الآن نمیشه back-light رو خاموش کرد. رنگش هم به صورت aora و پیشفرضه، نمیشه تغییرش داد یا کاستومایزش کرد.

یه نکته هم هست. فکر میکنم بهترین لپتاپ برای کار با لینوکس، لپتاپهای Thinkpad باشن.
خدا اون روزو نیاره که b9940 من خراب بشه ولی اگه بشه میرم یه t480 یا t490 یا همچین چیزی میگیرم. (لپتاپم هم دوره‌ی t470 بود)

درمورد کل داستان درایورها هم باید بگم که توی لینوکس به مفهوم «ویندوزی» چیزی به نام «درایور» نداریم واقعا.
لینوکس یه کرنل بزرگ داره (بهش میگن monolithic) هست که انتظار میره هر سخت‌افزاری بهش وصل میکنی شناسایی کنه.
حالا این وسط یه سری شرکتها دوست ندارن درایور open source ارائه بدن (که میرن توی non-free ها)، یه سریها اصلا دوست ندارن درایور برای لینوکس ارائه بدن (مثل سنسور اثر انگشت لپتاپ من، که برنامه نویسهای لینوکسی خودشون زحمت ساخت درایورشو میکشن) و یه سریا مثل nvidia کلا دلشون میخواد فحش بخورن. (بعد از پخش شدن این ویدیو، nvidia یه کم خودشو جمع و جور کرد)

چطوری تست کنم؟

1 Like

عجب ویدیوی بود.دقیقا منم میگم همونو پدر من رو در اورد برای نصب درایور هاش اخرم نشد که نشد.

1 Like

منظورم این بود که چون مشکلات خیلی زیاد بود و راه حلی مناسبی را با جستجو و پرسش بدست نیاوردم کلا شیفت کردم روی OS دیگه

بله ممنونم از شما پیداش کردم

بله دقیقه همین نسخه را نصب کردم نسخه minimal -cd رو میگیریم عموما و موارد را از اینترنت دانلود میکنم و اوکی میشه .

بله در مراحل نصب اوکی هست و همه چیز detect میشه بجز touchpad!

اتفاقا میخواستم در تاپیکی جدا این موضوع را مطرح کنم که الان من backlight کیبردم اوکی هست و شناخته و سه حالت تغییر روشنایی و … هم کار میکنه اما توی ویندوز و یا فیلم دیدن و … اگر به سیستم مثلا چند ثانیه دست نمیزدید خاموش می شد نورش اما تو دبیان خاموش نمیشه بصورت خودکار و باید دستی خاموش کنیم اگر نخواییم !
پس راه حلی نداره این موضوع ؟!

منم خیلی شنیدم این برند خیلی اوکی هست با توزیع های لینوکس

خیلی خوب بود :smile:

اخ اخ یادم رفت لینک قرار بدم :
(فوتر سایت توجه شود)

لینک تست

پی نوشت :
از توضیحات کاملی که ارايه کردید ممنونم واقعا هم لذت بردم هم امیدوار که اگر در لینوکس به مشکلی خوردیم هستند دوستان با حوصله ای مثل شما که وقت و دانششون را در اختیار ما برای حل مشکلات قرار بدن :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

توی یه کنفرانس یا همچین چیزیه. آخرش مردم میان سوالاتشونو میپرسن. یه نفر میگه «من پارسال یه لپتاپ گرفتم که مشکل کارت گرافیک داشت تازه مشکلش حل شده»
لینوس توروالدز میاد توضیح میده که بعضیا فیرمور درست‌حسابی ارائه نمیدن و اذیت میکنن. از همشون بدتر nvidia بوده و بعد جمله‌ی معروفشو میگه :joy:

والپیپر من، بعد از اینکه مشکل درایور رو حل میکنم:

فکر کنم منم این مشکلو دارم. البته مطمئن نیستم چون معمولا نصب گرافیکی انجام نمیدم.

خب این شاید مربوط به تنظیماتش باشه. شایدم کلا درایورش همچین قابلیتی نداره (فعلا)

اگه منظورتون «lenovo» هست، کلا کمپانی آشغالیه.
اگه منظورتون «ThinkPad» هست، هنوز روح IBM کم و بیش توش جریان داره. گرچه lenovo یه کم خرابش کرده (مثلا من هنوزم کیبورد t420 رو به سریهای بعدیش ترجیه میدم) ولی هنوزم زیاد بد نیست.

به نظرم خوبه. البته شما سایز فونت رو 12px ست کردید. این سایز کلا کمه! پیشنهاد میکنم سایز دیفالت یعنی ۱۴px استفاده کنید.

البته مسائل زیادی هست مثلا اینکه استفاده از px برای تعیین سایز کلا کار مناسبی نیست. من حتی توی border هم از rem و em استفاده میکنم (یه وقتایی)
یه مساله‌ی دیگه هم اینه که شما توی پس‌زمینه‌ی تیره، متن رو نشون دادید. وقتی پس‌زمینه تیره هست (مخصوصا وقتی تمام وبسایت تیره باشه) باید:

• سایز فونتها یه کم بزرگتر باشه
  • فاصله‌ی بین خطها یه کم بیشتر باشه
  • به هیچ عنوان از خانواده‌ی serif استفاده نشه و حتما از sans-serif استفاده کنید مگر اینکه یه عنوان یک یا دو‌کلمه‌ای باشه.
  • کنتراست بین پس‌زمینه و متن زیاد نباشه. مثلا پس‌زمینه #000 با متن #fff خیلی جیغه. حداقل یکیش باید یه مقدار متفاوت باشه یا هردوش. مثلا #ddd روی #222 رو دوست دارم.
  • تعداد رنگهایی که استفاده میشه زیاد نباشه و گرافیکهای شلوغ نداشته باشه. وقتی محیط تیره هست، استفاده‌ی بیشتر از ۳-۴ رنگ، خیلی محیط رو شلوغ میکنه در حالی که توی محیط روشن کاملا اوکی هست.

توی فوتر مشکل خاصی نیست ولی اگه کلا تم وبسایت تیره هست، رعایت کردن این مسائل باعث میشه کاربر خسته نشه و البته خیلی هم لذت ببره.
یه نگاهی به وبسایت من بندازید. سعی کردم همه‌ی موارد بالا رو توش رعایت کنم. (البته هنوز پستی توش نذاشتم. صفحه‌ی تاپیکها یه مقدار فرق میکنه)

1 Like

خب مشکل همینجاست من کد نویسه کار هستم و نوع رنگ بندی و … توسط ui کار انجام میشه این بحثش مشکلی نیست
مشکل اینه همون طور که شما در ۲ تصویر میبینید تفاوت نمایش وجود داره و این از نظر شما مشکلی نیست و دو تصویر ویندوز و لینوکس یکسان هست ؟

الان همین کد نویسی را من میخوام نوع نمایشش حل کنم
ممنون

به نظر من خوبه. فقط انگار روی سیستم من فونت ۱۲پیکسله روی سیستم شما ۱۴پیکسل. مطمئنید که هردو داریم یک ورژن از css رو میبینیم؟
کلاس .aboutus p در style.css

1 Like

بله هر دو سیستم عامل css یکسان دارند مشکل من هم‌ بر میگرده به همین موضوع تفاوت نمایش ها در صورتی که css یکسان هست و این کدنویسی را دچار اختلاف میکنه البته این موضوع تو‌ اکثر جاها مشاهده میشه انچیزی که در ویندوز دیده میشه متفاوت هست و واضح تر تا لینوکس در صورتی که دیتا و css و‌… یکسان هست

خب این مساله ربطی به درایور نداره. مشکل از css هست که از پیکسل استفاده کردید. باید از rem و em استفاده کنید.
این مشکلیه که همه دارن و همیشه هست. اگه میخواید روی گوشی و کامپیوتر و مانیتورهای اصطلاحا retina درست نمایش داده بشه باید از واحدهای relative استفاده کنید.

https://engageinteractive.co.uk/blog/em-vs-rem-vs-px

بستگی به تنظیمات بروزر داره. به همین خاطر برای طراحیهای responsive توصیه میشه از rem و em استفاده کنید.

شما از هر واحدی که تمایل دارید در inspect استفاده کنید طوری که معادل همون ۱۲px باشه بعد مجددا با تصویر من مقایسه کنیم یا من هر واحدی که بگین میگذارم روی دمو با هم تست میکنیم ؟

خب من دارم میگم مشکل همین ۱۲پیکسله.
شما کدوم وبسایتو دیدی فونت متنش روی ۱۲پیکسل باشه؟ فقط ممکنه متنهای کوچیک و بی اهمیت مثل date با ۱۲پیکسل نمایش داده بشه.

من سایز ۱۲پیکسلیه فونت رو خوب نمیتونم ببینم. هم pc و هم laptop. توی جفتشم کارت گرافیک رسمی nvidia نصبه و امکان پردازش گرافیکی سنگین دارم.

توی اندروید هم با حدود 420dpi با اینکه واضح نشون داده میشه، خوندنش سخته.

پ.ن: پیشنهاد میکنم به جای iran-sans از فونت آزاد vazir استفاده کنید. خیلی شبیه هستن، فقط لایسنسشون فرق میکنه.
من شنیدم که بعضی شرکتها (با اینکه iran sans خریداری کردن) بعد از مدتی ازشون شکایت شده و غرامت دادن. جزئیاتشو نمیدونم.

ممنون از شما
اما متاسفانه با توضیحات شما بنده مشکلم حل نشد و اصل داستان عوض شود و رفتیم تو بحث روانشانسی طراحی و تغییر فونت و …
در هر صورت مهم نیست که هیچ سایتی از فونت 12 استفاده میکنه یا نه در هر صورت محدودیتی در انتخاب نوع طراحی و استفاده سایز نیست .
سوال واضح بنده این هست که همین فونت 12 می بایست در دو سیستم عامل متفاوت اما با یک رزولویشن و یک مرورگر مثل هم باشند به نظرم اینکه بگیم بریم فونت 14 استفاده کنیم که شاید این مشکل نباشه پاسخ خیلی فنی نباشه و متاسفانه خود داستان را عوض میکنه .

ممنون که در تاپیک من شرکت کردید و سعی کردید مشکل را حل کنید .

در نهایت منتظر یک راه حل برای حل این موضوع از سمت دوستان می مونم .

1 Like

متاسفم که نتونستم مشکل شمارو حل کنم.

من وبسایت شما رو توی ویندوز هم تست کردم. همونطور که شما میفرمایید اونجا واضحتر نمایش داده میشه.

1 Like