ادیت کردن فارسی در GNU Emacs

سلام به همگی
از اونجایی که ایمکس به خوبی از فارسی پشتیبانی میکنه و خب یه موجودی به اسم Org-mode تو دنیای ایمکس وجود داره میخوام که از این به بعد نوشته هام رو توی ایمکس بنویسم ولی مشکل اینجاست که زمانی که کیبورد فارسی هست و میخوام کامندی رو وارد کنم باید کیبود رو انگلیسی کنم خیلی خیلی ممنون میشم اگه راهنماییم کنین :sunflower::sunflower:

1 پسندیده

کاری که می تونی انجام بدی این هست که کامند ها و کلید های مهم رو دورباره واسه layout فارسی هم تعریف کنی. مثلا C-ط C-ب رو بایند کنی به find-file.

3 پسندیده

من از EVIL-mode استفاده میکنم آیا راهی نیست که بتونم یه mode تعریف کنم که توی اون ایمکس مثلا کاراکتر هایی توی insert mode وارد میشه رو از انگلیسی تبدیل کنه به فارسی ؟؟ ممنون میشم اگه یه سرنخ بهم بدین که باید چکار کنم

1 پسندیده

راه که داره. اما دقیقا می خوای چه کار کنی ؟

1 پسندیده

میخوام توی این مد هر کاراکتر انگلیسی رو بایند کنم به کارکتر فارسی که کلید مشترکی دارن.

آها مثلا می خوای یه کاری کنی شبیه اینکه فینگلیش بنویسی ولی فارسی تایپ شه درسته ؟

1 پسندیده

نه میخوام مثلا وقتی h رو میزنم بنویسه ا

یعنی می خوای دقیقا کیبورد فارسی رو بسازی ؟ چرا layout کیبورد رو عوض نمی کنی ؟

1 پسندیده

خب میدونین اگه لی اوت کیبورد رو عوض کنم کی بایندیگ ها کار نمی کنن مثلا وقتی میرم توی نرمال مد و w میزنم ص مینویسه میخوام یهکار بکنم که بدون اینکه بخوام تک تک کی بایندیگ هارو دوباره تعریف کنم با فارسی تعریف کنم بتونم ازشون استفاده کنم

و حالا یه سوال دیگهالان به ذهنم رسید آیا میتونم یه مد بسازم که وقتی وارد اینزرت مد میشم ایمکس هر بار کیبورد لی اوت رو عوض کنه و دستور setxkbmap us و setxkbmap ir رو اجرا کنه

در مورد سوال اول که خوب آسون هست مثلا:

(define-key un-key-mapi-ke-mikhayn (kbd "C-س") 'un-functioni-ke-mikhayn)

در مورد دوم هم می تونی این کار رو بکنی اما باید دستور رو مستقیما از تو elisp کال کنی و کنترلی روش نخواهی داست

2 پسندیده

من این سوال رو توی رددیت مطرح کردم

جوابش اینه استفاده از toggle-input-method یا استفاده از کی بایندگش ``‍`c-\ ```