استفاده زیاد gnome-shell از cpu در debian 10 buster تازه نصب شده

سلام،
حدود یک سال از Ubuntu 20.04 استفاده می‌کردم، تصمیم گرفتم مهاجرت کنم به Debian stable و چون پارتیشن home جدا داشتم خیلی راحت سوییچ کردم روی Debian، بعد از اجرا متوجه شدم سیستم خیلی خیلی کنده و حتی mouse با لگ تکون می‌خوره، توی top دیدم gnome-shell داره خیلی CPU مصرف می‌کنه، حدس اولم این بود که شاید به خاطر config های منتقل شده gnome از Ubuntu هستش برای همین config های gnome رو با این دستور reset کردم ولی مشکل همچنان پابرجاست:

dconf reset -f /org/gnome/

زمانی که Ubuntu 20.04 نصب می‌کردم زدم که driver های غیر آزاد هم نصب بشه ولی بعد یه مدت درایور گرافیک رو از NVIDIA به nouveau تغییر دادم و مشکلی وجود نداشت، امکان داره Ubuntu همون موقع driver غیرآزاد دیگه‌ای رو هم نصب کرده باشه که الان توی Debian نباشه و برای همین Debian نتونه درست کار کنه؟
فایل‌های config دیگه‌ای هست که از Ubuntu توی home مونده باشه و مشکل درست کرده باشه که نیاز باشه الآن پاکش کنم؟

به احتمال خیلی زیاد مشکل از nvidia باشه.

اگه من بودم، اینجا رو چک میکردم:

~/.config
1 Likes

درایور nvidia رو نصب کردم و کل اون پوشه .config رو هم mv کردم یه جای دیگه ولی مشکل حل نشد.
کلا بیخیالش شدم دوباره Ubuntu نصب کردم :smiley:
تا حالا هیچ توزیعی رو به جز Ubuntu، Manjaro و Antergos که به رحمت خدا رفت نتوستم بی دردسر نصب کنم! سیستمم به شدت با گنو/لینوکس (احتمالا فقط با بخش لینوکس گنو/لینوکس) مشکل داره.

این مشکل قبلا برای من پیش اومده و با نصب درایور یا یه لایبرری خاص، حل شده.
گرچه الآن نمیدونم چی بود و اگه میدونستم هم به درد نمیخورد چون ممکن مشکل متفاوت باشه.

بیخیال شدن، راه حل نیست. مگر اینکه عجله‌ای داشته باشیم و وقت فیکس نداشته باشیم.
وگرنه پیشنهاد میکنم مشکل رو پیدا کنید، چون یک بار که فیکس بشه، دیگه پیش نمیاد.

از اونجایی که گنو/لینوکس ها سر و ته یه کرباس هستن، دبیان و سایر توزیعها هم احتمالا یه command با فیکس و پایدار شدن فاصله دارن!
بر اساس تجربه عرض میکنم: اوبونتو مضخرفترین و ناپایدارترین توزیعه. اوبونتو، ویندوز دنیای لینوکسی‌هاست. اگه اوبونتو روی یه سیستمی درست کار کنه و بعد از یه مدت یه چیزیش به فنا نره، بقیه هم میتونن روی اون سیستم زندگی کنن.

اگه بعدا وقت داشتید، پیشنهاد میکنم یه بار دیگه دبیان رو تست کنید. احتمالش زیاده که مشکل، خیلی راحت حل بشه.

1 Likes

دقیقا مشکلم همینه که وقت ندارم و همین 24 ساعتی که Debian مشکل داشت و روی ویندوز بودم خیلی ضرر کردم.

کاملا قبول دارم، Ubuntu سیاست عجیبی رو در پیش گرفته، یکی از خوبیای گنو/لینوکس همینه که هرکاری دوست داری میتونی باهاش بکنی، ولی مثلا Ubuntu اومده Gnome رو خودش دستکاری کرده و به صورت پیشفرض هم اجازه نمیده تغییرش بدی! مثلا توی توزیع های بر پایه Gnome دیگه، من همیشه dash to dock رو نصب می‌کنم و خودم بر اساس نیازم تنظیمش می‌کنم، حالا توی Ubuntu یه چیزی هست به اسم Ubuntu Dock که میگن fork شده همون dash to dock هستش فقط با این تفاوت که یه تنظیمات fix شده داره و نمی‌شه تغییرش داد، در حالی که با dash to dock هم میشه ظاهری که Ubuntu به dock داده رو داشت و هم کلی config دیگه، اگه dash to dock هم نصب بشه دو تا dock روی هم میاد و باید دستی بری توی فایلای Gnome و Ubuntu Dock رو غیر فعال کنی.
دقیقا انگار گنو/لینوکس رو گرفته و داره زور خودشو می‌زنه تبدیلش کنه به مک/ویندوز.

1 Likes