کتاب Getting Clojure

کتاب Getting Clojure نوشته ی Russ Olsen که قبلا کتاب های Eloquent Ruby و Design Patterns in Ruby به زودی به انتشار میرسه

https://pragprog.com/book/roclojure/getting-clojure

درود سام عزیز و همینطور @lxsameer . چرا انقدر سنتکس ها با تابع هاش اسم سختی دارند . آدم در اولین دید می ترسه می گه این دیگه چییه :grin:

یک سوال جز موارد مربوط به وب و سات وب سرویس . کلوژر مصرف ویژه ای داره که آدم تصمیم به یادگیریش بکنه؟

دوستان حالا که تو این موضوعیم
شما از clojure توی چه پروژه ای استفاده کردین؟؟

کلوژر از خانواده ی زبان های lisp هستش و سینتکسش اول عجیب میاد اما بهش وقت بدی خیلی باحاله
من تو هیچ پروژه ای استفاده نکردم و اصلا بلد نیستم ولی برای سرگرمی میخواهم یاد بگیرم

اتقاقا سینتکس بقیه زبان ها عجیب هستند.لیسپ و کلوژر ساختار سینتکسشون کاملا ثابت و سادست. شاید بخاطر پرانتز ها اولش عجیب باشه. اما وقتی قانونش رو یاد بگیری ( که خیلی هم سادست ) متوجه می شی که چقدر ساده هست و سینتکس یقیه زبان ها ظلم در حق بشریت هست.

در کل وقتی ES6 می مویسی تعداد پرانتز های کدت رو پشمر و با کد مشابهش تو Clojure یا ClojureScript مقایسه کن. می بینی که Clojure خیلی کمتر هم هست :smile:

البته وقتی باهاش کار کنی دیگه نه پرانتز ها رو می بینی نه تایپ می کنه. خود ادیتور این کار ها رو راحت انجام می ده. می شه برات مثل پایتون که با ایندنت ساحتار کد رو کنترل می کنی.

این روزا تقریبا همه جا. وب . UI نرم افزار های توزیع شده و دیتا پایپ لاین. یه کلاستر برای fintech داریم که ۰ تا ۱۰۰ با کلوژر هست و رو Mesos کار می کنه.

دارم سعی می کنم خیلی از قسمت ها و تجربیات رو به صورت نرم افزار آزاد منتشر کنیم. قدم اول به زودی به اولین انتشار آلفا خواهد رسید. اگه غلاقمند هستی لینک زیر رو ببین.

http://hellhound.io

منم منظورم همین بود سینتکسش به نظر عجیب میاد اگر از زبان های غیر لیسپ آمده باشی نه اینکه ساده نیست خیلی ساده و قانونمنده

تفاوت hellhound با riemann چیه؟؟
و یه سوال دیگه یه اسم صلح آمیز تری نبود برای این فریمورک انتخاب کنین؟؟ :smile:

اگر واقعیت بخواهید من اصلا این یک خط هیچ کلمشو نفهمیدم . سمیر جان می شه زیر دیپلوم حرف بزنی برادر :grin:؟

:laughing: تم اسم هایی پروداکت هایی که داریم همه کاراکتر های افسانه ای جاهای مختلف دنیاست. بیشتر هم کاراکتر های منفی.

اما HellHound کلا با riemann متفاوته و دو چیز جدا هستند.

hellhound یه سری کتابخونست که باهاشون می شه سیستم های منظم و async برپایه پردازش استریم ها و دیتا پایپ لاین ها ساخت پرفرمنس خوبی داره. بشدت ساده هست و مدلی که از طریق اون نرم افزار و سیستم رو پیاده سازی می کنی باعث می شه محصول نهایی خیلی ساده بشه و نگه داری و maintain و توسعش خیلی ساده بشه. تو مستنداتش مثال زیاد داره و یه ریپو هم واسه مثال هاش هست.

ُReimann یه نرم افزار و فریم ورک برای مانیتورینگ سیستم های توزیع شده هست که اون هم بر اساس stream processing هست و ترکیبش با HellHound خیلی جالب می شه. به زوده یه کامپوننت هم برای reimann به HellHound اضافه خواهم کرد

مثلا از کلوژر برای وب ( بجای Rails ) و ui ( بجای ReactJS ) استفاده می کنیم. کل بک اند با کلوژر هست و کار در زمینه پردازش اطلاهات بازار سرمایه و بورس و این چیزا هست. کل سیستم روی Apache Mesos که یه کلاستر منیجر (‌الیته فراتر از ایناست) کار می کنه

سمیر جان یعنی کلوژور اسکریپت به صورت کامل جای ری اکت جی اس رو می گیره؟ منظور کامل کامل نیست ولی تمام امکانتش مثل روترش و دیگر امکانات می شه با کلوژر هم پیاده کرد (یک سایت تک صفحه ای ) ؟
می خوام بدونم انقدر قدرتمند شده از دست جاوااسکریپت بشه خلاص شد؟

من تقریبا جوابم در این پست گرفتم

کلوژ اسکریپت جایگزین js هست و به js کامپایل می شه. هر کاری که با js بتونی انجام بدی با cljs هم می تونی انجام بدی. اما برای React کلوژر اسکریپت کتابخانه های خودشو داره مثال reagent, re-frame, rum, om و خیلی های دیگه که بر مبنای React هستند و تمام کارایی React رو دارن و حتی خیلی هاشون امکانات خیلی بیشتری هم دارند.
کلا می تونه js رو بذاری کنار و با کلوژر اسکریپت کار کنی. امکاناتی که داره رو حتی تو js هم نمی تونی پیدا کنی.

سمیر جان فکر کنم دارم آلوده می شم .:grin::grin: بلخره کار خودتون رو کردید.

:laughing: کلوژر زبان فوق العاده ای هست. اما جدا از امکانات و این جور مسائل، چیزی که من رو به سمت کلوژر کشوند پارادیم فکری پشتش بود که باعث شده خیلی ازش خوشم بیاد. سر فرصت یه سری ویدئو می ذارم که اگه دوست داشتی ببینی