آیا front-end آینده دارد؟

ui

سلام چند وقته با front_end آشنا شدم و خیلی فکر من رو به خودش مشغول کرده و می خوام بدونم که
آینده داره یا نه؟

حتما که داره
نگرانی شما دقیقا چیه؟

درسته front-end دوست ندارم (بیشتر به خاطر اینکه جاوااسکریپت داره) ولی به اندازه‌ی back-end آینده داره (به اندازه‌ی تمام بیزینسهای مدرن که در بستر اینترنت هستن) و حتی یه کم بیشتر (با توجه به نرم افزارهای دسکتاپ و موبایلی که با تکنولوژیهای مشابه (react native) ساخته میشن و نرم افزارهایی که کلا webview هستن (ionic/cordova))

فقط یه مشکلی که هست (به نظر من)‌ اینه که خیلیا به عنوان اولین حرکت میان سمت front-end و یه کم html css js یاد میگیرن میشن برنامه نویس!
شما اگه دنبال موفقیت هستید باید خودتونو از اینا جدا کنید. طوری که وقتی وارد بازار کار میشید مشخص باشه تواناییهاتون بالاتر از حد اینهاست.

البته اینم بگم که صرفا دونستن front-end و اینکه چطوری یه طراحی قشنگ انجام بدیم کافی نیست. باید کارت شما performance هم داشته باشه. کد تمیز خیلی مهمه!
باید با مبانی برنامه نویسی رو هم بدونید. نه صرفا اینکه چه کدی بزنم که چه چیزی نشون داده بشه.
دونستن یه سری چیزها (و کار کردن باهاشون) مثل ajax و websocket هم مهمه. به هر حال اون پروژه ای که قرار براش front-end طراحی کنید قراره به یه back-end وصل بشه. بنابر این اگه یه مقدار back-end هم بلد باشید خیلی میتونه کمکتون کنه. مثلا یه کم php یا یه زبان back-end بهتر یاد بگیرید (چون تو front-end خیلی با js سر و کار دارید شاید راحتتر باشه NodeJS یاد بگیرید برای server side) و یه سایت ساده درست کنید که یه سری دیتا بین front-end و back-end جا‌به‌جا بشه.
اینکه میخواید front-end کار بشید دلیل نیست برای اینکه اصلا سراغ back-end نرید. این دو زمینه‌ی کاری همیشه ارتباط نزدیک با هم دارن. پس برای حرفه‌ای شدن توی یکیشون باید اونیکی رو هم بلد باشید.

front-end کارهایی دیدم که ظاهرا کارشونو خوب بلدن ولی چون هیچی از back-end نمیدونن، توی کار ضعیف عمل میکنن.
جالبه که برعکسشو ندیدم. یعنی ندیدم back-end کاری که front-end بلد نباشه. شاید به خاطر اینکه هر کدی بزنه برای دیدن خروجی مجبوره یه کم کد front-end هم بنویسه!

100% برای شروع front end خوب نیست
چون javascript کلی فریموورک داره و برای اولین بار واقعا باعث سردرگمی میشه
فریمووک ها سریع آپدیت میشن و درواقع آموزش های جدیدی که ساخته میشن خیلی سریع قدیمی میشن
و درواقع سوالاتی که قبلا پرسیده شده غیر قابل استفاده میشن
و نتیجتا راه سختی در پیشه

شاید این مورد ها برای یک فرد برنامه نویس متوسط خیلی مسخره بنظر بیان ولی برای یک فرد خیلی مبتدی فاجعه ان

خوب آره. لایف تایم خیلی کمی داره و همش باید دنبال آپدیت کردن خودشون باشن. ولی با توجه به اینکه اکثرا فقط یه فریموورک بلد هستن، فکر نمیکنم اینقدرها هم سخت باشه.
من تو شرکت قبلی که کار میکردم دونفر front-end کار بودن که کارشون هم بد نبود و با js شروع کرده بودن. (هیچی دیگه بلد نبودن! فاجعست!!!)
البته تجربه‌ی کمی دارم، پس با شما موافقت می‌کنم :slight_smile:

حالا مورد اولی قابل حل هست ولی تجربه شخصیم بیشتر درمورد لایف تایم کمشون بود که بیشتر از خود جاوااسکریپت باعث دلزدگیم از فرانت اند شد

آقای @amir_m حالا همه اینا نظر شخصیست امیدوارم مسیر درستی شروع کنید

این تاپیک رو هم از دست ندین

آف تاپیک (گفتنش بهتر از نگفتنشه):
یه توییت خوندم چیزی شبیه این نوشته بود:

۹۵٪ سوالهای قدیمی stackoverflow درمورد کلوژر، روی ورژن فعلی هم مصداق دارن.
۹۰٪ سوال و جوابهای قدیمی stackoverflow درمورد لایبرریهای کلوژر، روی ورژن فعلی هم مصداق دارن.

به نظر من میزان backward compatibility یه فاکتور مهم توی خوب و بد بودن یه زبان به حساب میاد.
مثلا (به نظر من) اختلاف بین pyhton2 و python3 بزرگترین ایراد این زبان هست. (مسلما پایتون۳ منطقی تره ولی کاش از اول همینقدر منطقی فکر میکردن) نشد یه سورس کد پایتون پیدا کنم که بدون اضافه کردن پرانتز به printها بتونم ازش استفاده کنم.

با همه چیز js میشه کنار اومد بجز تاریخ انقضای چندماهه‌ی داکیومنتهاش.

یه عکس دیده بودم فکر کنم اسکرین‌شات از سوال جوابهای stackoverflow بود.

Q: بهترین فریموورک js تو سال ۲۰۱۸ چیه؟
A: باید دقیقتر بپرسی. یک چهارم اول یا دوم یا سوم یا چهارم ۲۰۱۸؟

آقای @amir_m نترس. همه‌ی اینا طبیعیه :smiley:
اینکه اینقدر سر خوب یا بد بودن js بحث و دعوا میشه، به معنی بد بودن مطلق نیست.
آقای استراستروپ (سازنده‌ی C++) میگه «فقط زبانهایی بد هستن که کسی درموردشون دعوا نمیکنه» (یا یه همچین چیزی)

تو بد بودن js شکی نیست. ولی وقتی تبدیل شده به زبان اصلی front-end دیگه نمیشه کاریش کرد. باید باهاش کنار بیایم.
تنها راه اینه که از جایگزینهاش (زبانهایی که به js کامپایل میشن مثل clojure-script و coffeee script و چیزای دیگه ای که نمیشناسم) استفاده کنیم که در اون صورت هم باید اول خود js رو بلد باشیم. بدون دونستن js نمیشه زیاد توی یادگیری این زبانها عمیق شد. به هر حال بستر این زبانها هم js هست. گرچه اکوسیستم خودشونو دارن.
از طرف دیگه، بازارکار کمتری نسبت به خود js دارن.

خیلی ممنون بابت راهنمایی هاتون

به نظر من js اونقدر ها بد نیست که برخی میگن. باباخره برنامه نویس باید انتظار مشکل رو داشته باشه. شما اگر از مفاهیم پایه جاوااسکریپت برید جلو فکر نمیکنم انقدر ها هم مشکل بوجود بیاره واستون.

همینکه سطح توقعتون رو در این حد پایین آورده که «بالاخره برنامه نویس باید انتظار مشکل رو داشته باشه» یعنی خوب نیست.
الآن که بحث مشکل شد، یاد php افتادم. کابوس مطلقه.

تجربه شخصی من از بازار کار ایران اینه که اگر بک اند کار حرفه ای هم باشی و هم زمان یک فرانت اند کار حرفه ای وجود داشته باشه کار رو میدن به فرانت اند کار بهش میگن برو یکم هم php یاد بگیر !

و متاسفانه روز به روز بیشتر میشه ، هرکسی با مامانش قهر میکنه میره یه چیز جدید میسازه که نه تنها مشکلات قبلی رو حل نمیکنه بلکه بهش اضافه هم میکنه و یواش یواش باید منتظر چیزایی مثل ممد جی اس فری جی اس باشیم