رفع ابهام در استفاده از دستور for

دوستان یه مورد هست که میگه برنامه ای بنویسید که کاراکتر $ رو به صورت مثلث چاپ کنه:
من نمیفهمم چطور میشه که دستور print دوومی چطور باعث میشه به صورت مثلث در بیاد:

public class JavaApplication1 {
    public static void main(String[] args) {
        for (int i = 1; i <= 7; i++) {
            for (int j = 1; j <= i; j++) {
                System.out.print("$");
            }
            System.out.print("\n"); 
       }
    }

}

کلا نمیفهمم چطور میشه میشه یکی بصورت کاملا روشن توضیح بده

کد رو حتما حتما اجرا کنین میبینین قضیه از چه قراره

این کارو کردم وقتی دستور print دووم رو مینویسم مثلث میشه
چرا
مشکلم اینه

خروجی همینه؟؟؟

پ.ن. در واقع کار n\ اینه که بره به خط بعد

سلام
حلقه اول میاد سطر 1 رو انتخاب میکنه حلقه داخلی به اندازه شماره سطر کاراکتر $ رو چاپ میکنه یعنیه یکی
از حلقه داخلی که اومد بیرون قبلا این که حلقه بیرونی اجرا بشه و سطر دوم انتخاب بشه اون دستور پرینت باعث میشه بره خط بعد که دوباره که حلقه بیرونی اجرا شد دو تا کاراکتر $ خط بعدش چاپ بشه و تو همون خط اول نباشه
اگه بازم براتون مبهمه دستور پرینت دوم رو بردارین تا بفهمین اگه نباشه چه اتفاقی میوفته

$ هر بار به تعداد i توی حلقه داخلی پرینت میشه، و خط بعد با /n.

فقط من if اینجا ندیدم

ببخشید منظورم for بود

1 Likes

کلا هیچی نفهمیدم ولی ممنون
خودم همین کارو کردم قبلا و میدونم دستور پرینت دووم باعث میشه بره خط بعد

وفتی که برنامه میاد روی اولین for مقدار i یک هست و کوچکتر مساوی هفت پس حلقه اجرا میشه. میره پایین تر و به دومین for میرسه مقدار j یک هست و چون کوچتر مساوی یک هست حلقه اجرا میشه و یدونه $ چاپ میشه و یکی به j اضافه میشه .
دوباره برنامه میاد for دوم رو اجرا کنه ولی چون شرط برقرار نیست و j=2 و i=1 پس شرط j کوچکتر مساوی با برقرار نیست پس حلقه اجرا نمیشه و میره دستور بعد رو اجرا کنه که دستور بعد همون بک اسلش ان هستش که میدونین که مونطور میدونین ادامه ی خروجی رو در خط بعد چاپ میکنه الان چون به انتهای حلقه ی for اولی رسیدیم یکی i اضافه میشه و شرط حلقه ی اول دوباره چک میشه i=2 کوچکتر مساویه هفت هست پس حلقه اجرا میشه دوباره میریم سراغ حلقه ی دوم اینجا j=1 هست توجه کنین که چون این حلقه ی for دومی دوباره به صورت کامل داره اجرا میشه دوباره مقدار j یک هست شرط حلقه ی دومی برقراره چون یک چوکتر مساویه دو هست پس یدونه $ چاپ میکنه چون رسیده به آخر حلقه یکی به j اضافه میشه و دوباره میاد ب اول حلقه و شرط رو چک میکنه j=2 i=2 پس شرط j کوچکتر مساویه i درسته پس توی خط دوم یدونه ی دیگه $ چاپ میکنه چون رسیده به آخر حلقه دوم یکی به j اضافه میکنه و مقدار j برابر با سه میشه میاد شرط حلقه ی دوم چک میشه ولی چون j=3 i=2 پس j کوچکتر مساوی با i نیست پس حلقه ی دوم شرطش برقرار نیست و اجرا نمیشه و میره دستور بعد که دستور بعد هم که کارش رو میدونی .همینطور برای برای بقیه عددها در نهایت برای i=7 حلقه اجرا میشه و در خط هفتم هفت تا $ چاپ میکنه و چون رسیده به i=8 میاد شرط رو چک میکنه که برقرار نیست و برنامه به پایان میرسه امیدوارم که تا اینجا خونده باشی.

بدلیل وجود i++ و j++ در هر تکرار یک واحد به i و‌ j اضافه میشه و مقدار اونها هر دفعه به اضافه یک افزایش پیدا میکنه.

2 Likes

قسمت termination حلقه یا همون ?=i در هر تکرار از کجا میدونه که باید i رو با چی مقایسه کنه؟
انقدر کامل توضیح دادی که دلم نیومد نپرسم :wink:

1 Likes

i با 7 مقایسه میشه (نمیشه؟؟)
اگه جواب این نیست پس نمیدونم

1 Likes

منظورم این بود که در مورد همه چیز عالی گفتی اما قسمت increment که همون i++ در لوپ بیرونی و j++ در لوپ درونی بود از قلم افتاد. شایدم من بد خوندم.

1 Likes

آقا توماج اگه امکانش هست متن رو تصحیح کنین

کدومو؟ متن خودمو؟

همون متن پاسخ طولانی من رو تصحیح کنین

چشم استاد

1 Likes

آقا توماج ببخشین یه وقت بد برداشت نشه چون میخواستم پاسخ دقیق باشه از شما خواهش کردم

نه بابا چرا بد برداشت بشه، خیلی هم باعث افتخاره که شما به من این اجازه رو میدین. انجام شد.
استاد رو چون از توضیح خوشم اومد گفتم

1 Likes

آقا توماج فدایی داری

1 Likes

:heart_eyes: