تبدیل Firefox به Vim !

vim

سلام به همه دوستان عزیز :rose:

با استفاده از پلاگین Vim Vixen قادر خواهید بود تا کلیدهای کنترلی Firefox رو مثل Vim کنید!
پلاگین رو از Download کنید و بعد Firefox رو ریستارت کنید و یه سایت (مثلا همین devheroes) رو باز کنید. (در حین ورود دستورات حتما کیبوردتون انگلیسی باشه وگرنه هیچ اتفاقی نمی فته!)

کلید های کنترلی:

کلید های h, j, k, l برای جابه جا شدن در صفحه:
k (بالا) - j (پایین) - h (چپ) - l (راست)

CTRL + u -> (نصف صفحه) پرش به سمت بالا
CTRL + d -> (نصف صفحه) پرش به سمت پایین

CTRL + b -> (یک صفحه) پرش به سمت بالا
CTRL + f -> (یک صفحه) پرش به سمت پایین

gg -> رفتن به ابتدای صفحه
G -> رفتن به انتهای صفحه

d -> بستن tab فعلی
u -> باز کردن مجدد tabی که قبلا بستید (اگه چند بار بزنید چند تب قبلی باز میشه)

Shift + j -> باز کردن tab بعدی
Shift + k -> باز کردن tab قبلی

r -> رفرش صفحه (مجددا باز کردن صفحه ای که در اون قرار دارید)

zp -> پین کردن یا از پین خارج کردن tab
zd -> کپی کردن از tab فعلی (تبی که در اون قرار دارید رو duplicate می کنه)

f -> نمایش لینک های موجود در صفحه (لینک های توی صفحه رو هایلایت می کنه) -> زمانی که کلید f رو فشار دادید کنار تمامی لینک ها یک یا دو حرف انگلیسی رو می بینید اگر اون حرف رو بزنید وارد اون لینک میشید! ضمنا همه حروف رو با حرف کوچک وارد کنید شیفت نزنید…
((انصافا عاشق این قابلیتش شدم خیلی جالب بود :hugs:))
gu -> بازکشت به صفحه قبلی (مثلا اگه ده تا لینک رو باز کرده باشید هر بار با فشار دادن کلید های g و u یکی به یکی به صفحه قبل باز خواهید گشت.
gU -> اول دکمه g رو بزنید و بعد Shift + u رو فشار بدید (مثلا اگه ده تا لینک رو باز کرده باشید با فشار دادن این کلیک به اولین صفحه یا صفحه روت بر میگردید.
gf -> به عنوان view page source مورد استفاده قرار میگیره و در واقع می تونید سورس های سایت رو با اون ببینید.

خب خسته نشدید که :slight_smile: تازه به قسمت جذاب داستان رسیدیم!
کلید های o و t و w همگی برای باز کردن کنسول مورد استفاده قرار میگیرند تا بتونیم صفحاتی که قبلا باز کردیم یا سایت مورد نظرمون رو باز کنیم:

o -> باز کردن یک صفحه در همین tab ی که در اون قرار داریم (صفحه ای که در حال حاضر باز هست رو می بنده و آدرس اینترنتی ای که وارد می کنید رو به جاش باز می کنه)
t -> باز کردن یک صفحه در tab جدید
w -> باز کردن یک صفحه در یک پنجره (windows) جدید
بنابراین من هر کدوم از این دستورات رو بزنم بعدش مثلا یه آدرس مثل vim.org رو بزنم اون رو باز می کنه.
b -> سایت هایی رو که قبلا باز کردید به همراه لوگوی سایت و آدرس اینترنتیشون برای شما نمایش میده.

zi -> که مخفف کلمه zoom-in هست اندازه صفحه رو بزرگ می کنه
zo -> که مخفف کلمه zoom-out هست اندازه صفحه رو کوچیک می کنه
zz -> میزان بزرگنمایی صفحه رو به حالت پیشفرض (۱۰۰ درصد) بر میگردونه

y -> آدرس سایت یا url سایتی که در اون قرار دارید رو کپی می کنه (مخفف yank)

Shift + ESC -> پلاگین vim vixen که الان باهاش کار کردیم رو فعال یا غیرفعال می کنه.

خب تبریک می گم! شما دیگه برای وب گردی نیازی به ماوس ندارید :hugs:
امیدوارم از این پلاگین لذت برده باشید ممنون از وقتی که گذاشتید…

بسیار ممنون از معرفی این پلاگین.
یه سری نقص‌هایی داره. جاهایی دقیقا مثل vim نیست. مثلا توی vim دکمه‌ی r کار دیگه‌ای میکنه.
توی وبسایتهایی که در حال مانیتور کردن حرکات کیبورد هستن هم اصلا کار نمیکنه (مثلا login.blockchain.com)
کاش این قابلیت رو داشت که با دکمه‌ی . میشد کاری که الآن انجام دادیم رو تکرار کرد. مثلا برای اینکه چند level زوم کنیم، بهتر بود یه بار zi میزدیم و بعد با زدن . همینو تکرار میکرد. دیگه لازم نبود دوتا دکمه زده بشه.

یه نکته‌ی دیگه هم که باید بهش اشاره کنم، دکمه های gf هستن که کار view page source رو انجام میده.
اگه short-cut دیگه‌ای پیدا کردم همینجا میگم (همین متن رو ادیت میکنم که اسپم نشه)

پویا جان سلام :rose: مشتاق دیدار :wink: از پیامتون خیلی خوشحال شدم…
بله درسته… یه جاهایی رو که دیدن کلید مشابه توی vim نیست خودشون تصمیم گرفتن! مثل همین رفرش کردن صفحه که r رو انتخاب کردن.
توی سایت خود موزیلا هم نمیشه ازش استفاده کرد!
کد منبع این پروژه توی گیت هاب قرار گرفته و کسی اگه خواست می تونه تغییرش بده: github
خیلی ممنون gf رو هم به متن اضافه کردم و متن رو به صورت ویکی در آوردم تا اگه مشکلی در متن بود دوستان زحمت بکشن ویرایش کنن…