چرا انقدر سینتکس erlang و elixir عجیبه؟؟

دوستان من داشتم اموزش الکسیر رو دنبال میکردم که متوجه شدم سینتکسش برام بسیار گنگ و نامفهومه.

چه دلیلی میتونه داشته باشه که این دو زبان انقدر سینتکسشون فرق داره؟
چرا تو ارلنگ انقدر پرانتز باید بزاری؟

سلام, Elixir یا ارلنگ؟
منظور شما syntax هست یا paradigm؟چون syntax الیکسر تقریبا مثل Ruby است :slight_smile:
و چه موردی بیشتر عجیب بنظر میاد؟

عزیز این ویدیو هارو دیدی؟

1 Like

سلام بله اتفاقا از روی آموزش های شما داشتم میدیدم. (که تو سایت پارسکلیک گذاشته بودید).

1 Like

هردوشون! مثلا توی ارلنگ همش باید پرانتز بزاریم یا کاراکتر های <| در الکسیر…

بسیار متفاوت هست نسبت به زبان های دیگه. البته روبی هم کم و بیش اینطگر بود ولی میشد فهمید

خب، راستش الیکسر بعضی موارد رو از زبان هایی مثل هسکل گرفته و اگر با بش و یونیکس هم آشنایی داشته باشید، خب این کرکتر پایپ خیلی هم بدرد بخور هست. فکر میکنم سینتکس فانکشن ها بی نام هم در الیکسر برای شما عجیب باشه اما قطعا اگر مدتی کار کنید خواهید دید که چقدر خوانا و جالبه

فکر می کنم خیلی کلی و سطحی پاسخ دادم، اگر نیاز به توضیح بیشتر هست کامنت بدین لطفا

ببنید من چند روز دیگه بخش های دیگه این آموزش ها رو ویدیو می گیرم. که دیگه شما وارد پروژه های واقعی می شید. بعد از مدتی کوتاه مثلا الکسیر برای شما ساده تر می شه تا پی اچ پی مثلا کار می کردید. یعنی در شروعش یکمی تفاوت داره ولی خیلی زود عادی می شه البته من ارلنگ رو نمی دونم و بیشتر صحبتم روی الکسیر است. و اینکه به نظرم شما فعلنه روی السکیر هستید باز روی ارلنگ نرید تا یک زبان رو تمام کنید و در خود الکسیر هم مجبور شدید ارلنگ بزنید پترن هایی هست که مثل الکسیر می کندتش مثلا : ها می شه. و اون پرانتز های زیاد می شه ورودی ها و …

فقط پیش برید موضوع براتون بزرگ نشه چندبار کد های خودتون رو بزنید کامل جا می افته

1 Like

به احتمال بسیار شما با پیش زمینه و دیدگاه oop وارد یک زبون fp شدید برای همین کمی براتون عجیب میاد اما یکم کار کنید میفهمید که به هیچ وجه عجیب نیست.

من به شما این رو تضمین میکنم اگر مدتی با الکسیر کار کنید بقیه زبانها بنظرتون عجیب میاد

روبی هم قابلیت های فانکشنال داره و اگر روبی کار کرده باشید درک الکسیر نباید براتون کار دشواری باشه. پیشنهاد میکنم این کتاب رو حتما مطالعه کنید:
Learning Functional Programming
in Scala
Alvin Alexander
اگر اسکالا هم بلد نیستید مهم نیست مهم مفهوم و مطالبی هست که در کتاب بیان شده

1 Like

منم همچنین احساسی رو داشتم بعد از انتقال خودم از پی اچ پی به الکسیر. یک چیز خیلی خنده دار اینکه من فکر می کردم روی فراخوانی متغییر کنترل ندارم فکر می کردم الکسیر داره کنترل می کنه. دقیقا بر اساس صحبت دوستمون بعد از یک مدتی زبان های دیگه برای شما غیر منطقی و غیر منظم به نظر می رسه مطمئن باشید بنده گارانتی می کنم این مورد رو

3 Likes

در مجموع باید گفت چیز عجیبی در مورد الیکسر وجود نداره، این هم یه زبان برنامه نویسیه مثل بقیه، اما احتمالا هر زبان جدیدی که یاد بگیریم به موارد عجیبی بر میخوریم که اولش یکمی گمراه کننده بنظر میاد.

3 Likes