کتاب Erlang and OTP in Action

با درود و سلام
بنده اکثر کتابهای موجود در مورد زبان برنامه نویسی الکسیر رو خوندم . بعضی از این کتابها واقعا عالی و بی نظیرند اما متاسفانه تو اکثر این کتابها یه چیز خیلی کمه اونم اینه که چون نویسنده هاشون آشنایی قبلی یا حرفه ای با ارلنگ نداشتند در نتیجه محتویات کتاب اونطوری که قراره واقعا به درد بخوره نمیخوره و ظاهرا اینطور به نظر میرسه که اگر بخوایید خروجی های خیلی خوبی بگیرید باید آشنایی خیلی خوبی با زبان ارلنگ هم داشته باشید . یک مثال خیلی ساده این قضیه میتونه این باشه :

که فقط و فقط با رعایت یک نکته ساده تر خروجی خیلی بهتری میشه گرفت .
از طرفی برای استفاده از اکثر کتابخونه های ارلنگ شما مجبورید به داکیومنت خودش سر بزنید و اینجاست که اگر ارلنگ بلد نباشید ممکنه مرتکب اشتباه بشید یا گاها برای پیدا کردن سوالهاتون باید در مورد ارلنگ جستجو کنید و با الکسیر هرچقدر جستجو کنید به نتیجه ای نمیرسید . بنده تا جایی هم که تحقیق کردم ظاهرا تنها راه تسلط درست حسابی در OTP اینه که زبان ارلنگ رو هم بلد باشید چون کتاب ، آموزش و مثال های خیلی حرفه ای تر و جذابتری داره که باعث میشه دید شما خیلی گسترده تر و بازتر بشه .
دوستانی که دوست دارند در الکسیر حرفه ای تر بشند و دید گسترده تری پیدا کنند توصیه میکنم کتاب Erlang And OTP in Action رو مطالعه کنند تا علاوه بر دید گسترده تر دانش بیشتری در این مورد بدست بیارند . داخل این کتاب از مثالهای واقعی و عملی استفاده شده و نویسنده سعی کرده واقعا در هر زمینه ای که در کتاب بحث شده سنگ تموم بزاره و استفاده واقعی اون رو بگه . حتی یک سیستم کش توزیع پذیر پیاده سازی کرده و قبل اون با مثال های خیلی کاربردی هر چیزی رو در این مورد توضیح داده .
بجای عبور از مسائل با مثالهای خیلی ساده سعی کرده طوری توضیح بده که بعد خوندن این کتاب بتونید از هرچیزی که گفته در پروژه های واقعی استفاده کنید . مثلا یکی از چیزهای این کتاب که برای من خیلی جذاب بود گفته های نویسنده در مورد دیتابیس Mnesia بود که گفته با وجود اینکه هستند کسانی که برای ذخیره اطلاعات با حجم خیلی خیلی بالا از این دیتابیس استفاده کردند و موفق هم بودند اما توصیه میکنم این کار رو نکنید و سپس دلایل خیلی قانع کننده و واقعی رو توضیح داده ( به شخصه بعد خوندن تعداد خیلی بالایی مطلب در مورد این دیتابیس در کتابهای الکسیر و انجمن هاش و وبلاگهاش ، اولین مطلب درست حسابی که در مورد این دیتابیس خوندم در همین کتاب بود و بهترین مثالها و نمونه کدهاشو در زبان ارلنگ پیدا کردم نه الکسیر ) . خلاصه اگر به الکسیر علاقه داشته باشید و به دنبال بالا بردن مهارتتون در این زبان باشید پیشنهاد میکنم حتما این کتاب رو هم مطالعه کنید.

این رو هم اضافه کنم گاهی اوقات ممکنه در بحث OTP یا موارد حرفه ای تر به مشکلاتی بخورید که حتی در انجمن های الکسیر هم بی جواب می مونید و اینجاست که تنها راه حلتون یا مطرح کردن همین سوال در انجمن های ارلنگ هست یا خوندن کتاب های مرتبط با ارلنگ که در هر دو مورد هم مجبورید حداقل آشنایی خیلی نسبی با این زبان داشته باشید