Emacs key bindings vs vim

سلام دوستان به نظر شما key binding های default ایمکس بهتره یا ویم (از نظر راحتی یادگیری سرعت و … )

• Emacs
  • Vim

0 رأی دهندگان

2 پسندیده

به نظر من مهم تر از keybinding اینه که کدوم انعطاف پذیری پیشتری در این زمینه دارن؟ من با vim آشنا نیستم اما تو Emacs هر جور keybinding می تونین داشته باشین. مثلا با کلید های زنجیری یا با جابجا کردن کل layout ( مثل vim ). همه اینا امکانپذیر هست که انعطاف پذیریه خیلی بالایی به شما میده.

1 پسندیده

سلام
من با هر دو کار کردم و در نهایت Vim رو انتخاب کردم.
توی Emacs تقریبا برای هر کاری باید کلید CTRL رو با یک کلید دیگه فشار بدید بنابراین برای اکثر کارها باید کلیدهای ترکیبی رو بزنید. این موضوع برای من آزار دهنده بود چون ترجیح میدم دستم بیشتر فقط روی سه ردیف از کیبورد باشه (همون سه ردیف حروف). کلیدهایی مثل CTRL و Esc رو ترجیح میدم خیلی کمتر فشار بدم چون فاصله نسبتا زیادی با دست داره… بنابراین از نظر سادگی و سرعت تسلط به کلیدها میشه گفت ویم بهتر هست.
کافیه خودتون نگاهی به کلیدهای هر دو بندازید تا متوجه این موضوع بشید.

vim هم فوق العاده انعطاف پذیره می تونید هر کلیدی رو تغییر بدید و حذف کنید. این کار رو خیلی راحت توی فایل vimrc. میشه انجام داد.

ویم جامعه بزرگ تری داره و آموزش های بیشتری براش وجود داره.
ولی ویم از زبان فارسی پشتیبانی نمی کنه… هرچند کسی توی کد معمولا فارسی نمی نویسه ولی به هر حال برای کسانی که مثلا بین کدهای html فارسی می نویسند مناسب نیست.
کلا توی Emacs باید دائما هزار تا کلید رو با هم فشار بدید :sweat_smile:

در کل این ها همه نظر شخصی بود امیدوارم ایمکس دوست ها ناراحت نشن چون هر دو ادیتور فوق العاده هستند : )

2 پسندیده

نکته من هم همین بود. شما تو ایمکس می تونین این رفتار رو کاملا عوض کنین. اما تو vim تا جایی که من می دونم نمی تونین مثلا داستان esc زدن رو عوض کنین. Emacs رو بشدت می شه customize کرد در صورتی vim رو در این حد نمیشه.

نه اینطور نیست. خیلی مود های زیادی هست که این رفتار رو تغییر می دن.

در نهایت به نظر من برتری Emacs تو وجود Elisp هست که باعث می شه هر چیزی خواستید به ادیتورتون اضافه کنین. در مورد vimscript می دونم اما این کجا و آن کجا.

در نهایت فکر می کنم vim آسونتر از Emacs هست برای شروع و اونایی که vim استفاده می کنن بخاطر این موضوع ممکنه به vim جذب شده باشن.

2 پسندیده

عرض ادب :rose:
بله توی هر دو میشه default key ها رو به هر چیزی تغییر داد ولی دوستمون فرمودن default key… بنابراین عرض بنده در مورد کلیدهای پیش فرض بود… با کد زیر به همین سادگی میشه Esc رو با مثلا ee (دو بار زدن کلید e) جایگزین کرد :slight_smile: :

<inoremap ee <esc>

مطابق فرمایشاتتون در هر دو میشه انواع و اقسام mode ها رو نصب کرد و کلید ها رو تغییر داد.

1 پسندیده

منظور من رو متوجه نشدید. منظور من تغییر دکمه esc نبود. منظور روش کار esc و کامند ها و اینا بود. مثلا برای مثال تو vim چجوری می تونین کاری کنین که دیکه insert mode و visual mode نداشته باشین کلا. یا اینکه مثلا کامند هارو دیگه با esc زدن و : زدن ندید؟ یا مثلا می شه کاری کرد که vim مثل ایمکس کار کنه ؟

نکته ای که می خوام بهش برسم اینه که vim ادیتور خوبه ( تا جایی که باهاش کار کردم ) اما یه ادیتور هست. ولی ایمکس مثل یه فریمورک می مونه برای ادیتور ساختن. که یه پیاده سازی پیشفرض هم داره. به مراتب انعطاف پذیرتر هست نسبت به vim

2 پسندیده

جناب رحمانی بزرگوار متوجه فرمایشاتتون شدم :slight_smile:
بله درسته قبول دارم که Emacs از Vim قابل توسعه تره… ضمن اینکه ویم فقط ادیتور هست.
یادم میاد سایت gnu رو توی emacs باز کردم. مرورگرش طبیعتا خیلی حرفه ای نیست ولی خیلی جالبه…
راستی اگه اشتباه نکنم vim یه مود به اسم Vimacs. که باعث میشه ویم مثل ایمکس کار کنه. یعنی کلیدهای ایمکس در ویم کار می کنه… (Vim for Emacs users :wink:)

3 پسندیده

مرورگر emacs کاملا حرفه ایه, مگر اینکه متوجه منظور شما نشده باشم.
در vim میشه emacs mode داشت اما من برعکسشو بیشتر دوست دارم, یعنی ایول مد در emacs

2 پسندیده

اشتباه رای دادم, منظورم vim بود :smile:

2 پسندیده