Elm زبان فانکشنال برای frontend

http://elm-lang.org/

زبان statically typed و فانکشنال برای ساختن صفحات وب که کامپایل به JavaScript و html میشه
از مزایای این زبان کامپایلر بسیار قویه که اکثرخطا هارو میگیره

میتونید به elm٫ به شکل Haskell برای front end نگاه کنید

7 Likes

ممنون جالب بود.

این هم چند تا مطلب مربوطه:

مقایسه elm و react

توسعه نرم‌افزار موبایل به وسیله Elm با به کارگیری React Native

4 Likes

هنوز مطلب نخوندم اما مقایسه Elm و React یکمی شاید گیج کننده باشه به این دلیل که react یک کتابخانه JS و Elm یک زبان، البته شاید مقایسه ها و بنچ مارک ها بیشتر در زمینه مقایسه رندر و پرفرمنس virtual DOM باشه.
من بیشتر علاقه دارم با TypeScript مقایسش کنم.

4 Likes

حا لا که بحث شد شاید بد نباشه یادی کنیم از ClojureScript که زبانی هست که به Javascript کامپایل می شه. و فریمورکی داره بر اساس React به اسم re-frame که شباهت بسیار زیادی به React داره.

https://clojurescript.org/

6 Likes

توماج جان
Elm
Virtual dom هم داره و ساختار mvc*‌ دنبال میکنه و قابل مقایسه هست با react ember و vue

2 Likes

دقیقا منتظر بودم بیای و تبلیغتو کنی :joy:

باید یه پلاگین واسه دیسکورس بزاریم هر کی هرچی نوشت با یوزر تو معادل کلوژریشو معرفی کنه

البته یه استراتژی هم اینه که وقتی بحث زبون دیگه ایه تو اگر در مورد کلوژر نوشتی پاکش کنه:joy:

4 Likes

بابا خیلی خوبه خوب :smile:

3 Likes

شما آخر یک کاری می کنید کل انجمن می رند دنبال کلوژور اسکریپت :grinning:

یک سوال از شما @samdvr دوست و استاد محترم . در این زبان فقط ارور یابی مناسبی وجود دارد ؟ چون به صورت مثال اگر بجای این زبان دنبال فریم ورک مثل ویو یا ری اکت بریم کتابخونه های بزرگ زیبایی آماده شده در اختیار عموم قرار می دهند.

احتاملا در Elm باید از اول بنوبسیم چون زیاد اسمشو نشنیدم

2 Likes

اگر این جوری بشه که به رسالتم عمل کردم :smile:

Elm از لحاظ پردازش خطا کم نظیر هست واقعا

5 Likes

Elm به محبوبیه React نیست اما زبانش ایجاد خطا به حداقل میرسونه و پیام برای خطا یابیش عالیه

2 Likes

خب منم همینو گفتم :smile:

1 Like

Elm برای من شباهت زیادی به Haskell داره اما اثری از TypeClass در داکیومنت Elm ندیدم، نظر شما چیه؟

2 Likes

خیلی شبیه اما بعضی ساختارهای FP مانند Typeclasses یا Higher Kinded Types و نداره Scala js یا PureScript ازین نظر کامل ترند سازنده Elm براین عقیده هستش که این ساختارها مانع محبوبیت میشه چون برای اکثر برنامه نویسا درکش دشواره

2 Likes

:joy::joy::joy::joy::joy::joy:این حرف رو باید با طلا نوشت مردم از خنده به ذهنم این جمله خطور کرد که اونم دیدم شما نوشتبن
هرجا که بحث زبانی است بخصوص در حوزه js نام جناب @lxsameer میدرخشد.

2 Likes

بخدا من از js بدم میاد :smile:

3 Likes

هر وقت مجبورم بخاطر وجود legacy از js استفاده کنم قبلش یکمی perl کار میکنم که از js یکم خوشم بیاد، اسم این کارو گذاشتم
Perl-Therapy

6 Likes