ست کردن Dns بر روی داکر

درود خدمت دوستان عزیز یک سوال داشتم که به شرح زیر هست :

ما چند کانتینر داریم که توش سرویس هامون هست که بعد هر چندتا داخل شبکه خودشون هستند و بعضی ها از کانتینرها توی این شبکه ها مشترک هستند . برای اینکه بتونیم به هر کانتینر که nginx رو داره یک دامنه اختصاص بدیم آیا باید dns server راه اندازی بکنیم روی هاست و بعد با آپشن هایی که داکر داره dns رو به اون کانتینرها ست بکنیم با همون فایل docker-compose یا اینکه اصلا نیاز به dns serer نیست و خوده داکر با یک کانتینر که شامل یک dns server هست این کارو برای ما انجام میده ؟

سلام، resolve.conf چک کن

https://docs.docker.com/engine/userguide/networking/default_network/configure-dns/

1 پسندیده

سلام خدمت دوستان گرامی

من کمی سرچ کردم در مورد موضوع بالا . ظاهرا افرادی اومدن برای این کار یک کانتینر درست کردند که راحت تر انجام بشه
کانتینرها برای این کار زیاده که بین اونا دوتا هست که خیلی استفاده کننده داره
اولی غیر رسمی هست که ۲۸ میلیون استفاده کننده داره و محبوبیتش بیشتر از نسخه رسمی هست
https://hub.docker.com/r/jwilder/nginx-proxy

لینک منبع:

آموزش استفاده از کانتینر بالا در لینک زیر موجوده

=============================================================================

دومی نسخه رسمی هست که بالای ۱۰ میلیون استفاده کننده داره ولی محبوبیتش کمتر از نسخه غیر رسمی هست البته برای این نسخه تعداد دقیق استفاده کننده رو پیدا نکردم
https://hub.docker.com/_/traefik

لینک منبع:

در سایت داکر هاب نشون میده که نسخه رسمی محبوبیتش کمتره ولی در سایت گیت هاب نسخه رسمی محبوبیتش امکاناتش ، داکیومنت و افرادی که روی اون کار میکنن خیلی بیشتره . نظر شما اساتید نسبت به دو کانتینر بالا رو میخواستم بدونم که کدوم بهتر هست

2 پسندیده

درود توماج جان . من اصلا هیچی ازش نفهمیدم خیلی سرچ کردم ولی چیزی دستمو نگرفت . می شه یک مثال ساده توضیح بدهید چطور باید دی ان اس روی کانتینر ست کنم ؟

من و این دوستمون با هم روی سرور کار می کنیم

سلام, کدام قسمتو متوجه نشدین؟

درود خدمت شما .

دقیقا کل قسمتشو اصلا متوجه نشدم متاسفانه ولی دیشب از یکی از دوستان مشورت گرفتم البته به صورت کلی که به شرح زیر هست :

ازشون پرسیدم که دامنه چطور باید dns اون روی سرور بیاد ؟

که ایشون فرمودند اگر پنلی که دامنه می خرید که من از name.com می خرم توش اجازه اینو می ده که A رکورد بزنید خوب این کارو بکنید ولی اگر خیر بهترین چیزی که ایشون می شناسه Bind9 می باشند .

ازشون پرسیدم کلا باید چطور عمل بشه برای اتصال

که همینطور گفتند شما باید یک کانتینر دیگه درست بکنید برای انجینیکس که دقیقا این کانتینر مرکزی یا همون پر-و-کس-ی شما هست . این مورد به پرت ۸۰/۸۰ وصل می شود و روی آیپی ۰.۰.۰.۰ ران می گردد ( فکر کنم همینو گفتند ) و حالا توش بلاک برای هر دامنه تعریف می شود که به هر کانیتنر لینک می گردد و داخل هر کانتینر به صورت مثال به پرت های ۳۰۰۰ یا ۴۰۰۰ یا ۸۸۸۸ و … به صورت داخلی لینک می گردد مثلا ‍localhost:8888 .

البته این موارد روی داکر کامپوز فکر کنم نیاز دارم انجام بدم .

نکته : ازشون در مورد کانتینر های بالا پرسیدم که گفتند شما می تونید از یک انجینیکس یا اگر دوست داشتید از کانتینر های خوب در داکر هاب استفاده کنید مثلا https://hub.docker.com/r/jwilder/nginx-proxy

به صورت کلی :

هر کانیتنر به یک آیپی اخلی و یک پرت متفاوت ران می شود و انجینیکس اصلی یا کانتینر انجینیکس پروکسی که دقیقا نمی دونم چطور کار می کند روی پرت ۸۰/۸۰ سرور و آیپی ۰.۰.۰.۰

حالا ایشون یک نکته ای هم گفتند که برام جالب بود :

می گفتند اگر وب سرور مثلا فونیکس شما چی هست منم چیزی که یادم بود کابوی بود . گفتند که نیازی نیست تو هر کانتینر باز انجینیکس نصب شود کافیست پرتی مخصوص به کابوی داده شود مابقی با انجینیکس پرو-ک- س-ی یعنی برای انجینیکس فرق نمی کند به کابوی پرت شود یا به انجینیکس دیگری . لازم به ذکر هست بر اساس حرف های من پاسخ دادند نسبت به این موضوع آخر

حالا مشکل اصلی :

کلیات رو تقریبا متوجه شدم ولی مشکل اصلی من الان دو چیز هست :
۱. نمونه ای پیدا کنم که اینکارو با داکر کامپوز کرده باشه ۲. نمونه ای پیدا کنم مثل شماره ۱ که برای پرت اس اس ال انجام داده باشه و یک تنظیمات اولیه هم انجام داده باشه بقیه رو خودم با جستجو متوجه می شم

این کل چیزی که متوجه شدم و نشدم

نکته : این دوستمون اون کانتینر انجینیکس پرو—کسی رو تست نکرده بود و از همون روش اول که یک انجنیکس به عنوان پ–روک–سی سازماندهی بشه استفاده می کرد و می کند

1 پسندیده

بررسی میکنم میگم خدمتتون

1 پسندیده

با تشکر از دوستان . با کمک @lxsameer عزیز تقریبا ۸۰ درصد مشکلم نسبت به این موضوع حل شد .
ممنون

1 پسندیده

خب پس حل شد مشکل، راستش من آخرشم نگرفتم مشکل کجا بود اما همین که حل شد خوبه

1 پسندیده

درود توماج جان مشکل من پایه ای تر بود . من داشتم دی ان اسی رو برای دامنم ست می کردم که اصلا وجود نداشت
آخر بایند ناین رو نصب کردم و ردیف شد اومد روی سرور
دم شما هم گرم

1 پسندیده