تعریف و وظیفه devOps

راجبش مطلب زیاد خوندم اما مفهوم کاملشو نگرفتم هنوز؛ دوست داشتم از زبون شما به ساده ترین شکل ممکن بفهمم که چیه دقیقن و کارش چیه! با ذکر مثال (2 نمره)

1 Like

اتوماتیک کردن پروسه‌های

• کامپایل -> تست -> فرستادن به سرور
  • کانفیگ نرم‌افزارها و امنیت سرور

مراجعه شود به:

کسی که DevOps کار میکنه، برنامه نویسی زیادی انجام نمیده. بجز برای ساخت اسکریپتهایی که یه سری کارها رو اتوماتیک کنن (مثلا به زبان پایتون یا خیلی بهترش Bash)
بیشتر کارش با ابزارهاست. ابزارهایی مثل Ansible که روی سیستم خودمون نصب میشن یا چیزهایی مثل Gitlab CI/CD. پلتفرمهای deploy مثل سیستم‌های Virtualization مثل (Esxi و proxmox) و البته Docker
باید شناخت خوبی نسبت به پلتفرم داشته باشه. مثلا اگه پروژه‌ی SaaS داریم، باید سرور و نرم‌افزارها رو بشناسه، امنیت بلد باشه و بتونه کانفیگهای لازم رو روی یه سرور انجام بده، یه سیستمی برای بکاپ‌گیری اتوماتیک راه بندازه، مراقب باشه لاگ‌فایلهای نرم‌افزار، هارد سرور رو پر نکنن که بعد از ۶ماه یهو پروژه بخوابه و تازه بگردیم ببینیم چی میتونه باشه.

خلاصه یه بخشی از کارش مربوط به Development میشه و باید یه چیزی رو درست کنه، یه بخشی از کارش مربوط به Operation میشه و باید یه سروری رو سرپا نگه داره.

البته تعریف من زیاد دقیق نیست. شاید اشتباه میکنم و بخشی از کارهایی که گفتم، در حقیقت وظیفه‌ی یه نفر دیگست (مثلا یه نفر با تخصص sysadmin وجود داشته باشه سرور رو نگه‌داری کنه یا یه نفر با تخصص security فقط کارهای امنیتی رو به عهده بگیره)

2 Likes