راهنمایی درباره راه اندازی cwp و اتصال دامنه و نیم سرور اختصاصی

سلام وقت بخیر دوستان.
به تازگی برای تست میخوام یه سایت رو روی سرور شخصیم بالا بیارم. CentOS رو به خوبی نصب کردم. CWP رو نصب کردم و داره کار میکنه و از بیرون و از داخل شبکه میتونم بهش دسترسی داشته باشم. بزرگترین مشکلم تنظیم ns و dns هاش هست. یه ip ثابت دارم با یه دامنه. نمیدونم اینارو چجوری تو ایرنیک و کنترل پنل cwp تنظیم کنم . دوتا هم دوره تهیه کردم ولی همین قسمت اصلی رو هیچکدوم توضیح ندادن.
اگه از دوستان کسی با این مورد آشنایی داره ممنون میشم راهنماییم کنه. بدجور گیر کردم .
اگه دسته بندی هم درست انتخاب نکردم ممنون میشم مدیران خودشون اصلاح کنن.

تا حالا با cwp کار نکردم. اصولا همه چیزو خودم کانفیگ میکنم.
درمورد dns یه مدت خودم به صورت دستی (و با چندتا اسکریپتی که نوشته بودم) bind9 رو کانفیگ میکردم. یه کم کانفیگش سخته و وقتی تعداد دامنه‌ها بالا بره سختتر هم میشه.

بعد سویچ کردم به cloudflare و خب، امکانات خیلی زیادی داره علاوه بر dns server.

توی cwp هم اصولا باید یه جایی باشه برای ثبت کردن dns recordها.
باید یه کم مطالعه کنید که ببینید هر رکوردی به چه دردی میخوره. این یکی از کانفیگهای قدیمیمه:

$TTL                  14400
@       IN      SOA     domain.com. (
        2016110702
        14400
        3600
        1209600
        86400)

domain.com.       14400  IN  NS   ns1.my-ns-server.com.
domain.com.       14400  IN  NS   ns2.my-ns-server.com.

ns1.domain.com.   14400  IN  A    123.123.123.123
ns2.domain.com.   14400  IN  A    123.123.123.123

domain.com.       14400  IN  A    123.123.123.123
www                   14400  IN  A    123.123.123.123
ftp                   14400  IN  A    123.123.123.123
mail                  14400  IN  A    123.123.123.123

domain.com.       14400  IN  MX   10 mail.domain.com
domain.com.       14400  IN  TXT  "v=spf1 a mx ip4:127.0.0.1 ~all"

localhost             14400  IN  A    127.0.0.1
localhost             14400  IN  AAAA ::1

این یکی از فایلهای کانفیگ bind9 بود که استفاده میکردم. اگه cwp جایی برای آپلود کردن فایل داره توی بخش تنظیمات dns، میتونید یه فایل اینطوری بسازید و آپلودش کنید.
و احتمالا میشه از طریق یه فرم، رکورد جدید ست کرد. A رکوردهای domain.com. و www واجب هستن.

1 پسندیده

ممنون بابت وقت و پاسختون.
بله قسمتی برای تنظیم dns هست . منم دامین و Ip رو ست. میکنم. داخل ایرنیک هم نیم سرور و ای پی رو میزنم. ولی بازم نمیتونم دسترسی داشته باشم با نام دامنه.

اولا اینو بگم که ایرنیک از اونجایی که یه شرکت دولتیه، خیلی آشغاله.
یکی از مشکلاتش اینه که هر ۴ ساعت یکبار dnsها رو تغییر میده. احتمالا چون یه نفر باید نظارت کنه که یه وقت کار بدی نکنیم با دامنه هامون :neutral_face:
پس نمیشه انتظار داشت تغییراتی که روی dnsها میدید، زود اعمال بشه.

برای تست اینکه دامنه روی اون سرور ست شده یا نه، میتونید از ابزارهایی مثل whois و ping و traceroute استفاده کنید (هرسه، نرم افزار تحت ترمینال لینوکسی هستن)

اگه میخواید به طور موقت، کل قضیه ی ایرنیک رو bypass کنید و فقط اینتگریشن سمت سرور رو تست کنید، میتونید فایل /etc/hosts روی سیستم خودتون رو ادیت کنید و دامنه ی خودتون رو روی ip دلخواه ست کنید
اینطوری وقتی سیستم شما میخواد دامنه رو resolve کنه، دیگه به محتویات فایل /etc/resolv.conf و ریکوئست زدن به dns server و بقیه ی داستانها کاری نداره و مستقیما ip اون دامنه رو از /etc/hosts میگیره.

این روشی که گفتم، برای اینه که پیچیدگیهای تستمون رو کم کنیم و فقط کارکرد سرور رو تست کنیم. حتی اگه دامنه ای که وارد میکنید اصلا وجود نداشته باشه هم، مثل اینه که وجود داره و به اون ip اشاره میکنه!
اینکه ما توی بروزر میزنیم localhost و وصل میشیم به 127.0.0.1، به خاطر همین کانفیگهای /etc/hosts هست!

1 پسندیده