ورود به دنیای معامله cryptocurrency

تجربیاتتون در معامله گری از دیدگاه کسانی که تخصصشون اقتصاد و معامله گری نیست رو لطفا بگین و اگه تجربه در این زمینه دارین درمورد سورس های یادگیری این موضوع ها و صرافی هایی که میشه از داخل ایران باهاشون کار کرد راهنمایی کنین.

اکثر کتاب های خوب آموزشی technical analysis اختصاصی مارکت های دیگه ای هستند و سوالمم این بود که میشه از اون کتاب ها برای دنیای cryptocurrency ها هم استفاده کرد؟ یا متفاوتن؟

من یه دید کلی نسبت به سرمایه‌گذاری توی اینجور چیزها (فارکس، طلا، بیتکوین و…) دارم. اصلا تخصصی نیست، مطالعه‌ی زیادی هم نکردم.

اصل قضیه اینه که وقتی همه دارن میفروشن، باید بخری. وقتی همه دارن میخرن، باید بفروشی.
مخصوصا توی دنیای رمزارزها که همه عجله و ترس خیلی زیادی دارن (ترس از ضرر و ترس از سود نکردن) و سواد خیلی کمی دارن نسبت به کسانی که توی فارکس فعالیت میکنن. مردم (که درصد خیلی زیادی هستن) میگن «آخ جون! یه چیز باحالی اومده، اپلیکیشن موبایل هم داره»، مابقی داستان رو که ما برنامه نویسا بهتر میدونیم! نتیجش هم میشه صعود و نزول‌های خیلی زیاد و خیلی سریع.

حالا اگه بشه توی یه سیستمی شبیه به فارکس کار کرد (که من بگم «۱بیتکوین دارم میخوام به قیمت ۱دلار بفروشم» و پیشنهادم رو بذارم اونجا تا یه نفر روش کلیک کنه) خیلی میتونه بهم کمک کنه توی خرید و فروش. به شرط اینکه دیدگاه یک سرمایه گذار پیر و خسته رو داشته باشم نه یک بروکر جوان و عجول!

یه مشکلی توی بیتکوین هست، اونم درصدی هست که برای انجام تراکنش باید پرداخت بشه (که به خیلی‌چیزها بستگی داره از جمله ترافیک شبکه در اون لحظه) و وقتی توی سیستمی که بالا گفتم بخوایم کار کنیم خیلی میتونه اذیت کنه.
حالا یه سری وبسایتهایی هستن (که من یه ایرانیش رو میشناسم) بهمون اجازه‌ی اینکار رو میدن و برای تراکنشها هم ازمون فی نمیگیرن. (چون تراکنشی واقعا انجام نمیشه تا زمانی که بخوای پول رو بیرون بکشی)
وبسایت farhadexchange.net که برای تبادل ارز دیجیتال هست و fachadexchange.com که برای پولهای قانونی‌تر (این شرکت نماینده‌ی یه بانک خارجیه و نمیتونه بیتکوین رو توی دامنه‌ی اصلیش تبادل کنه)
یه بخش خرید و فروش داره که معمولیه و همه میدونیم چطوری کار میکنه. یه کیف پول هم بهمون میده (کلا هرچی داره، از blockchain.com میگیره) که اگه پولی توی اون قرار بدیم میتونیم توی بخشی به نام «بازار» کار خرید و فروش به سبک فارکس رو انجام بدیم.

مزیت کلی این سیستم، passive بودنشه. آدم یه پیشنهاد ثبت میکنه میره دنبال کار و زندگیش. ممکنه ۵دقیقه دیگه یه نفر اون پیشنهاد رو قبول کنه، ممکنه ۶ماه دیگه! بستگی به نوسانات ارز و بیتکوین داره و البته به اینکه پیشنهادمون چقدر واقعیه.

تا جایی که میدونم فارکس پیشنهادهای قدیمیتر از۲۴ ساعت رو حذف میکنه، ولی farhadexchange اینطور نیست. (که این یه مقدار بد هم هست و باعث میشه توی لیست، قیمتهای نجومی ببینیم)

تنها مشکل بزرگی که داره اینه که وقتی تراکنش تایید میشه و پیشنهاد ما رو یه نفر قبول میکنه، پیامی ‌(مثلا ایمیل) برامون نمیاد که متوجه بشیم. باید هرروز بریم چک کنیم! موقع برداشت هم یه درصدی فی میگیرن که شاید یه کم زیاد باشه.

کلا این روشها برای سود کم و سریع جواب نمیده. باید پولی رو اونجا بذاریم که بود و نبودش برامون فرق نمیکنه. (اگه موقع ثبت پیشنهاد یه صفر کم یا زیاد بذارید، واقعا بودش به نبود تبدیل میشه :joy:)

1 Like