راهنمایی برای خرید دامنه .com

سلام،
من میخوام یه دامنه .com بخرم و وصلش کنم به cloudflare و از اون هم به GitHub page خودم. طبیعتا از سایتای خارجی نمی‌تونم بخرم، از سایت‌های داخلی تا حالا تجربه خرید داشتین؟ فرقی میکنن با هم؟ باید به چه نکته خاصی برای خرید domain توجه کنم؟
خیلی برام مهمه که خارج از ایران سایت سریع بیاد بالا، مثل این که .ir اصلا سریع نیست اونور

خیلی فرقی با هم نمیکنن. فقط بهتره از یه جایی بگیرید که چندسال سابقه داشته باشه. چون اینا فروشنده (reseller) یه شرکت خارجی هستن و اون شرکتها هرچندوقت یک‌بار یه تحریم جدید میذارن و این شرکت ایرانی باید دامنه‌ها رو منتقل کنه به یه شرکت دیگه. برای همین بهتره یه کم تجربه داشته باشن که مطمئن باشیم دامنه‌ی ما بسته نمیشه.
بجز‌این، فقط تفاوتشون توی تعرفه‌هاشون هست. مثلا طلاهاست سال اول رو تخفیف میده. (تا حالا مشکلی با این شرکت نداشتم. بجز اینکه پسورد کاربرها رو توی دیتابیسشون هش نمیکنن!!)
اصولا همشون به nic.ir هم وصل هستن. پس میتونید دامنه‌های .ir رو هم به اینا وصل کنید و از طریق اینا بخرید و تمدید کنید (که خیلی ارزونتر از خود irnic هست)

تعویض و ست کردن DNS برای دامنه‌های خارجی به صورت لحظه‌ای انجام میشه. تا حالا یادم نمیاد DNS تغییر داده باشم و بیشتر از چنددقیقه طول کشیده باشه تا بتونم بازش کنم (سرورهای DNS همدیگه رو پینگ میکنن و به هم اطلاع میدن که DNS این دامنه تغییر کرده. به همین خاطر واقعا لحظه‌ای نیست)
درحالی که برای دامنه‌های ایرانی باید حدود ۴ساعت صبر کنیم تا یه نفر بره نگاه کنه ببینه دامنه‌ی ما چیه. اگه خوشش اومد DNS رو ست کنه روش :neutral_face:

تا جایی که میدونم، سرعت بالا اومدن یه سایت، ربطی به دامنه نداره! مگر اینکه یه نفر یه فیلتری اونجا گذاشته باشه که مثلا بگه «ریکوئست به دامنه‌ی .ir که اومد، ۵۰۰ میلی‌ثانیه صبر کن بعد جواب بده»

2 Likes

تا حالا تجربه دامنه خارجی نداشتم ولی برای ir واقعا همینجوریه :rofl: خیلی عجیب طول می‌کشه

دامنه‌ی خارجی اصولا کمتر از یک دقیقه طول میکشه تا تغییرات روش اعمال بشه. اگه بیشتر از این طول کشید، احتمالا سیستمتون یا اون DNS Serverی که ازش استفاده میکنید، cache کرده و باید صبر کنید (یا dns server‌ رو عوض کنید)

حدود ساعت ۱۲ شب، دقیقا به مدت یک ساعت همه‌چی تعطیل میشه و حتی وبسایت nic.ir بالا نمیاد و یه پیغام نشون میده که «ما مثل هرروز، سرورهامونو از برق کشیدیم استراحت کنن. یه ساعت دیگه ریکوئست بدید»

2 Likes

یه مشکل دیگه توی دامنه‌های .ir‌ اینه که وقتی یه نفر whois میگیره، تمام مشخصات مالک دامنه رو میبینه!
ولی شرکتهای خارجی مشخصات رو تغییر میدن و مثلا ایمیل رو به یه چیز دیگه تغییر میدن که اسپمرها مزاحم صاحب دامنه نشن.

2 Likes

راستش من از فندوق سرویس گرفتم گفته ی رکورد text و ی cname رو دامنه بزنم

رکورد text اش چند ساعته ثبت شد ولی این cname ا روز بیشتره منتظر موندم هنوز ثبت نشده

غیر عادی نیست؟

به شدت غیرعادیه. برای هر دامنه‌ای!
من txt و cname که ثبت میکنم، توی چندثانیه میتونم تغییرات رو مشاهده کنم.

این رکوردها رو کجا ثبت میکنید؟ من هم توی cloudflare تست کردم، هم vps شخصی (با bind9)
dns serverهای کامپیوتر و مودمی که باهاش تست میکنید روی چی ثبت شده؟ من هم از cloudflare (1.1.1.1) استفاده کردم هم گوگل (8.8.8.8) هم opendns (208.67.222.222) و هیچوقت از چیزی که ISP ارائه میده (اتوماتیک روی مودم ست میشه وقتی اینترنت میگیرید و مودم رو کانفیگ میکنید) استفاده نکردم.

از ی سرویس دهنده ایرانی گرفتم خودشون ی پنل مدیریت رکورد dns دارن اونجا اضافه میکنم
به پشتیبانیشون گفتم؛ جواب داده تا 72 ساعت طول میکشه :face_with_raised_eyebrow:

تنظیماتمم خودشون چک کردن گفتن مشکلی نداره

حتراماً، تنظیمات به درستی انجام شده است.
بروزرسانی dns ها در سامانه ایرنیک ممکن است تا 72 ساعت زمانبر باشد از این رو تا پایان این زمان شکیبا باشید.

خودم از dns های “شکن” استفاده میکنم - ولی خود فندوق هم چنین رکورد cname ای برای دامنه ام نمیتونه پیدا کنه

خب من پیشنهاد میکنم یه اکانت توی cloudflare درست کنید و دامنه رو بندازید روی اون.
این تنها کاریه که باید توی پنل اون شرکت انجام بدید. بقیش دیگه دست خودتونه و داخل پنل cloudflare انجام میشه.
یه tab داره به نام DNS که از اونجا میتونید رکوردهایی که میخواید رو ست کنید. قابلیتهای خیلی زیاد دیگه‌ای هم داره مثلا SSL, Cache, Firewall, Analitics و خیلی چیزای دیگه. یه سری قابلیتها هم داره که رایگان نیست، ولی بعید میدونم نیازی بهشون پیدا کنید.

یه اکانت توی cloudflare درست میکنید، بعد دامنه‌ی خودتون رو بهش اضافه میکنید. توی مراحل اضافه کردن دامنه، یه جا برای انتخاب «پلن» وجود داره. پلن رایگان رو انتخاب میکنید.
بعد بهتون ۲تا NameServer میده. مثلا برای من aragorn.ns.cloudflare.com و connie.ns.cloudflare.com هست. برای شما هم یه چیزی شبیه به این میشه.
این دوتا رو توی پنل اون وبسایتی که ازش دامنه رو گرفتید ثبت کنید (نیازی به تیکت زدن هم نداره. یه ثبت nameserver معمولیه)
بعد دامنه‌‌ی شما وصل میشه به cloudflare
بقیش رو از داخل کنترل‌پنل کلادفلر میتونید تنظیم کنید.

1 Likes

خداخیرت بده - درست شد.

فقط اینکه رکورد cname ثبت شده و سایت بالا میاد ولی از این سایت چیزی نشون نمیده
میدونید دلیلش ممکنه چی باشه؟

نظری درمورد خروجی اون سایت ندارم! از اونجایی که سرورهاش خارج از ایران هست، اصولا باید زودتر از ما بفهمه که cname ثبت شده.

1 Likes