Clojurescript و Figwheel

figwheel
clojure
clojurescript

سلام به همه دوستان. دوتا ویدئو هست که دلم نمیاد نبینین. اگر می خواین از شر Javascript خلاص شین ( البته شوخی می کنم ) حتما این دو تا رو یه مرور کنین. اگر هم دوست ندارین بازم خالی از لطف نیست.

در مورد TypeScript هستند؟ :ghost:

باحال بود :smile:

شما به شوخی میگین ولی من واقعا از Js متنفرم و بنظر من یه شوخیه خیلی بده تو وب و خودم منتظر روزی ام چیزی مثل dart یا…هرچی که باشه جایگزینش باشه

راستی یه سوال بنظر شما چرا فعل و انفعالات تو دنیای js انقدر انقدر زیاده؟بخصوص پلت فرم Nodejs
خیلی ها فکر میکنن چون خفنه و خوب برای همین زیاد روش کار میشه و براش پکیج و … خیلی زیاده اما بنظر من اصلا دلیل منطقی نیست

کلا جاوااسکریپت خیلی وقته هست . خیلی از مروگر ها ازش پشتیبانی می کنند بخاطر همین به نظرم برنامه نویس براش زیاده مخصوصا قدیمی هاش
من اگر js کار حرفه ای بودم حتما روی nodejs دوست داشتم کد بزنم تا اینکه برم سمت چیز دیگه ای .
و nodejs هم فعلنه جوان هست و داره امکانات خوبی می ده به js کارا اونا هم بهش علاقه پیدا کردند

بلخره خوبی هایی داره که حتی phoenix هم برخی از دپنسی هاش روی node هست

بله موافقم اما Js بهتره تو فرانت اند باقی بمونه و جای دیگه سرک نشه . js رویدادگراست و این رویداد گرایی باعث میشه تو تو فرانت اند خوب باشه اما جاهای دیگه خیلی مشکل افرینه

کلا JS زبانی با طراحی خیلی بد به شمار میاد ولی موتور های خوبی داره. اما شخصا هیج جا دوست ندارم ازش استفاده کنم. Clojurescript خیلی فراتر از اونی هست که بتونین فکرش رو بکنین. فکر می کنم در زمان حاضر چیزی نباشه که بتونه باهاش رقابت کنه. منظورم جایگذین زبان های جایگزین js هست

درود @lxsameer
به شخصه وقتی js شروع کردم به این نیاز داشتم تا فرم داینامیک بسازم . فقط به همین دلیل اگر می خواستم این چنین چیزی رو در php درست کنم چندین بار باید صفحه رفرش می شد . خوبی هایی داره ولی انقدر جدیدا کتابخونه زیاد شده و باید ازشون استفاده هم کنیم باز براش یک چیز جدید زدند به نام وب پک که بیاد همشون رو جفت کنه

فکر نمی کنم به این زودی ها از بین بره با اینکه در ES5 و ES6 خیلی پیشرفت کرده

امید وارم از زمین حذف بشه :smiley:

به نظر شخصى من تا حالا زبانى به خوبيه و زيبايى lisp ساخته نشده، واقعا كار كردن باهاش آدمو به وجد مياره، اى كاش clojure براى beam و erlang هم وجود داشت

http://lfe.io/
وجود داره

بله درسته، منظورم خود clojure بود

من به شخصه از خدامه جایگزین بهتری برای جی اس بیاد فانکشنالم باشه چه بهتر
کلا یاد کال بک و … می افتم اعصابم خراب میشه

پس بهتره به core.async یه نگاهی بندازی. و البته re-frame

این ویدئو هم ببینید بد نیست.