ویرایش ترمینال CentOS

سلام دوستان من توی سرورم از CentOS بدون gui استفاده میکنم
می خواستم به من دسکتاپی معرفی کنین که که خیلی سبک باشه و فقط ترمینال گرافیکی داشته باشه و هیچ برنامه گرافیکی دیگه نداشته باشه.

واسه سرور ؟؟؟؟

اگه دسکتاپ سبک میخوای xfce ولی خب همه دسکتاپ ها یه سری برنامه دیفالت دارن
بنظرم از ویندوز منیجر ها استفاده کن که خام هستن i3/awsome ( کل Ram که استفاده میشه حدود ۱۰۰ مگ)
ترمینال هم urxvt رو پیشنهاد میکنم
فایل منیجر هم اگه دوست داشتی Ranger :slight_smile:

فکر میکنم بهتر باشه به جای پاسخ دادن به سوالتون، ازتون بخوام توضیح بدید برای چه کاری به محیط گرافیکی نیاز دارید.

رو سرور لینوکس که کسی محیط‌گرافیکی نصب نمیکنه! شما هم که میگید «فقط ترمینال گرافیکی داشته باشه» (صحیح‌تر هست که بگید terminal emulator) و نیازی به چیز دیگه‌ای ندارید.
این ترمینالی که شما میخواید توی محیط گرافیکی ران کنید، یه شبیه‌ساز برای ترمینالی هست که از طریق SSH میتونید مستقیما بهش دسترسی داشته باشید (پس اگه با SSH وصل بشید به سرور خیلی بهتره. شاید براتون زیاد مهم نباشه ولی راندمانش خیلی بالاتر از terminal emulatorها هست) قدرت کامل هم داره، یه مقدار هم قدرتش بیشتره! (شما اگه از رو کامپیوترتون SSH بزنید به سرور میتونید خیلی راحت کامندها رو از کامپیوتر کپی کنید به ترمینال سرور، ولی وقتی با VNC وصل بشید به سرو، نمیتونید چیزی رو کپی کنید)
از طرف دیگه، بجز اینکه VNC و محیط گرافیکی، منابع سرور رو اشغال میکنن، استفاده از VNC نیاز به سرعت اینترنت بیشتر و مصرف حجم بیشتر داره و به مقدار خیلی زیادی delay داره توی ارسال و دریافت اطلاعات (نسبت به ssh)

1 پسندیده

فکر نمیکنم CentOS خیلی برای دسکتاپ مناسب باشه، البته میتونید استفاده کنید اما یکی تنظیمات اولیه بیشتری داره. اگر هم سرور باشه که اصلا بهتره این کارو انجام ندین.

من حدس میزنم شما بیشتر به windows manager نیاز دارید یعنی چیزی مثل i3.
اگر توی همین سایت جستجو کنید @lxsameer جان یه پست در مورد windows manager گذاشتند که یادمه در مورد i3 توضیح دادن.

2 پسندیده