به BookClub خوش آمدید [ویکی]

BookClub چیست؟

در بوک کلاب، با هم کتاب می‌خوانیم. برای اینکه بتونیم سریع‌تر و دقیق‌تر مطالعه کنیم، با هم روی کتاب‌ها تمرکز می‌کنیم و بعد از مطالعه برداشت و موضوعات رو با هم و به صورت زنده به اشتراک می‌ذاریم و در موردشون بحث می‌کنیم.

کتاب‌ها از بین لیست پیشنهادی انتخاب می‌شه. بنا به تصمیم کلی، بخشی از کتاب یا همه کتاب رو باهم مطالعه می‌کنیم. بخش‌بندی ها رو به قسمت‌های کوچیک‌تر بین دوستان تقسیم می کنیم و در هر جلسه پیشرفتمون رو با هم به اشتراک می ذاریم. جلسات رو ریکورد می کنیم و به همراه عنوان کتاب براش پست جدیدی در همین دسته بندی ایجاد می کنیم و لینک اون رو توی همین صفحه اضافه می کنیم. هر بحثی پیرامون هر عنوان در پست مربوط به خودش خواهد بود.

نحوه و زمان برگزاری جلسات

• در جهت برگزاری هر چه بهتر هر هفته یک جلسه آنلاین به مدت ۲ ساعت بر روی بستر جیتسی خواهیم داشت.
  • هر جلسه مختص ارائه و صحبت در رابطه با ۲ کتاب مختلف (هر کدام به مدت ۱ ساعت) می‌باشد.
  • جلسه در روز‌های جمعه هر هفته راس ساعت 19:00 به وقت ایران شروع خواهد شد.

نحوه تقسیم بندی کتاب‌ها

• هر بخش مشخص شده از کتاب‌ها به ۲ نفر سپرده می‌شود.
  • تعداد قسمت ها برای هر جلسه بستگی به نوع کتاب و تعداد افراد دارد.
  • جدول زمانی و نفرات به صورت هفتگی به صورت مارک‌داون داخل ریپازیتوری قابل مشاهده می‌باشد.

نحوه اعلام آمادگی برای ارائه

نحوه اعلام کتاب‌های پیشنهادی

• ارسال کامنت داخل انجمن در دسته‌بندی مرتبط.

کتاب‌ها:

کتاب های خوانده شده‌

کتاب های در دست مطالعه

• Seven Databases in Seven Weeks: A Guide to Modern Databases and the NoSQL Movement 2nd Edition

• Designing Data Intensive Applications: The Big Ideas Behind Reliable Scalable and Maintainable Systems

در صف خواندن

کتاب های پیشنهادی

علوم کامپیوتر

• Structure and Interpretation of Computer Programs
  • Seven Languages in Seven Weeks
  • Understanding Computation: From Simple Machines to Impossible Programs
  • Functional Thinking: Paradigm Over Syntax
  • Seven Concurrency Models in Seven Weeks: When Threads Unravel
  • Seven More Languages in Seven Weeks: Languages That Are Shaping the Future 1st Edition

مهندسی داده

سیستم های توزیع شده

• Designing Distributed Systems: Patterns and Paradigms for Scalable, Reliable Services
  • Building Microservices: Designing Fine-Grained Systems

سایر

• Release It!: Design and Deploy Production-Ready Software
  • Refactoring Improving the Design of Existing Code 2nd edition
  • Dive Into Design Patterns
10 Likes

این ویکی به صورت پیش‌فرض تنظیم شده.
خوشحال می‌شیم اگر پیشنهاد یا انتقادی دارید اینجا راجع بهشون صحبت کنیم تا به نحو بتونیم احسنت جلو بریم.

به نظر من زمان جلسات مهم هست که پیش فرضی گه قرار دادین به نظر اوکی میاد. التبه واسه من شاید یه خورده عقب تر باشه بهتر باشه

2 Likes

سلام، اول از همه واقعا ممنون برای این کار فوق العاده عالی، واقعا خوشحالم که قراره بخشی از این BookClub باشم.

چند تا موضوع برام مبهمه، مورد اول این که گفته شده هر موضوع به دو نفر سپرده می‌شه، در حال حاظر توی table ای که توی ریپو قرار گرفته جای اسم برای یه نفر فقط هستش، قراره نفر دوم هم اضافه بشه؟ بعدش هماهنگی برای ارائه بین این دو نفر به چه صورت خواهد بود؟

مورد بعدی این که گفته شده هر جلسه 2 ساعت و هر کتاب یک ساعت، الآن منظور از هر کتاب یک بخش از کتابه؟ یعنی مثلا اگه دو تا از این کتاب های 7 weeks رو انتخاب کنیم توی هر جلسه یک بخش از هر کتاب در موردش صحبت می‌شه و در 7 هفته هر دو کتاب تموم می‌شه؟

یه pull request برای اضافه کردن فایل .gitignore فرستادم ولی بعدش اشتباهی branch رو از ریپو خودم پاک کردم و PR هم متاسفانه close شد، ممنون میشم زحمت اضافه کردنش رو بکشین، مخصوصا برای کاربرایی که مک دارن این فایل .DS_STORE خیلی رو اعصابه. پیشنهاد برای محتوای .gitignore :
https://www.gitignore.io/api/vim,linux,macos,emacs,windows,visualstudiocode

1 Likes

سلام
بله نفر دوم هم اگر اعلام آمادگی کنه کنار اسم نفر اول اضافی می‌شه ولی با همون ۱ نفر هم می‌تونیم فعلا استارت بزنیم. هماهنگی نیاز نیست هرکسی باید کامل اون بخش رو بخونه و فقط تایم رو نصف کنن.
بله هر بخش از کتاب هست.
PR مرج شد و .gitignore هم اضافی شد.

1 Likes

از کی جلسات شروع میشه؟ این هفته برقراره؟

2 Likes

سلام وقت بخیر خسته نباشید. من تازه وارد این وبسایت شدم و خیلی اتفاقی این کلاب کتاب‌خوانی رو دیدم. چطور میتونم من هم در مطالعه و خلاصه‌کردن‌ و ارائه‌ها سهیم بشم؟

1 Likes

لطفا به لینک بالا مراجعه کنید

2 Likes

بله از جمعه همین هفته برقرار هست.

1 Likes

یک فکری برای اطلاع رسانی باید بکنیم. همیشه مشکل داریم باهاش.

پیشنهادی داری تو این زمینه ؟

1 Likes

تقویم آنلاین؟
یه سایتایی برای رویداد‌های خاص میان یه فایل تقویم میدن با اکثر تقویم‌ها سازگاری داره، فقط این که نمیدونم قابلیت آپدیت هم داره یا نه اگه داشته باشه عالیه، مثلا یه بار من دانلود می‌کنم رو گوشیم و میگم که 1 روز قبل هر رویداد alarm بده بعد شما بتونید ویرایشش کنید و رویداد‌های جدید اضافه کنید بهش.

امکان ارسال ایمیل رو نداریم به کاربرای Dev heros؟
رویداد گوگل calendar هم میتونه کمک کننده باشه. البته خودم استفاده نمیکنم.

برای تقویم باید یه بررسی کنیم و سرویس هایی که میشه استفاده کرد رو پیدا کنیم. ترجیح با سرویس هایی هست که بشه هاستشون کرد.

واسه ایمیل امکانش هست اما هم هزینه داره یه مقدار که باید ببینم mail provider راه میاد باهامون یا نه

1 Likes

به عقیده ی من اگه تعداد شرکت کننده ها زیاد نباشه و بحث بیشتر به صورت گفتگو باشه جالب تره نسبت به گردهمایی بزرگ.

3 Likes

خیلی با این نظر موافقم. بحث در مورد کتاب خیلی جذاب تره به این شکل. اما اینکه یه صورت یاد آوری هم بتونیم notification ی چیزی بفرسیتم می تونه کمک بزرگی باشه

3 Likes

اگر توی سایت oreilly.com ثبت نام کنید میتونید ی سری کتاب ها ک از این انتشارات هست رو انلاین بخونید