BackEnd for Android/IOS

سلام دوستان
چندماهی هست که برنامه موبایل توسعه میدم و معمولا توی اکثر پروژه هام سمت سرور رو شخص دیگه ای مینویسه و به من میده اما میخوام تايم بزارم و یه زبان بک اند یاد بگیرم در حدی که بتونم سمت سرور برنامه هامو خودم بنویسم و زبانی باشه که استفاده و اتصالش توی اپلیکیشن راحت و خوب باشه.
واسه اندرويد، جاوا و کاتلین و واسه iOS از swift استفاده میکنم.
قبل از ایجاد این تاپیک ، تاپیک های زیادی درباره انتخاب زبان مناسب backend خوندم اما درباره سمت سرور برنامه های موبایلی چیزی پیدا نکردم. خیلی از دوستان اشاره کردن زبان هایی مثل php یا js اشتباه هستید راستش جدا از بحث کار راه افتادن دنبال یادگیری زبان اصولی و با پتانسیل هستم.
ممنون میشم راهنمایی کنید.

کاتلین برای سرور خوبه

2 Likes

اگر swift کار هستید فریم ورک بسیار تمیزی در این زمینه داره

اگر وب سرویس های خوبی می خواین بزنید به نظرم زبان الیکسیر گزینه خوبی هست

و سام عزیز هم گفتن اگر اندروید کارید و کاتلین می زنید برایش فریم ورک های وب خوبی هست

3 Likes

ممنون بابت پاسختون
درمورد Django یا Ruby اطلاعاتی دارید ؟

بله من با rails آشنا هستم rails برای توسعه سریع خیلی خوبه اما برای پروژه بزرگ سخت باهاش کار کردن

2 Likes

پاسخ کمک کننده ای بود ممنونم❤️

بزرگتر از گیت هاب؟ :grin:

2 Likes

من با هردو زیاد کردم بخصوص ریلز و میتونم بگم ریلز برای پیاده سازی api گزینه خیلی خوبیه، برای وب و api ریلز رو بیشتر جنگو پیشنهاد می کنم.
اگر‌فکر میکنی چند صد میلیون کاربر آنلاین داری که مرتب عس‌ و فیلم ستریم می کنند و همیشه با چالش fan-out در سایز های خیلی بزرگ مواجه هستی شاید بهتر باشه به فریمورک ها یا کلا پلتفرم هایی فکر کنی که برای این جور شرایط ساخته شدند اما در غیر این صورت فکر نمیکنم مشکلی باشه

2 Likes

حتی برای پروژه کوچک تر هم , به نظره من در rails ارتقا پذیری و نگاه داری کد بسیار سخت تر از آلترناتیو های دیگه هست منهای php و js

3 Likes

ریلز از ورژن ۶ به بعد سعی‌ کرد مشکلات صعود پذری رو تا حدی حل‌کنه اما من یادمه در پروژه ای با کمتر از ۱۵۰ هزار کاربر مجبور شدیم بخش هایی از پروژه رو از ریلز به go منتقل کنیم مثلا برای auth, و در پروژه دیگه ای هم یک سیستم ریپورت آنلاین رو بازم‌ مجبور‌شدیم از ریلز به gotham ببریم چون ریلز نمیتونست فید رو اگر‌از یک حدی بیشتر بود بموقع پردازش کنه و مشکلات بزرگی پیش‌میومد.
در کل ریلز از نسلی میاد که صعود پذیری بر اساس پارامتر های متفاوتی بود و اصلا برای کانکارنسی درست نشده.
اما بازم فکر میکنم برای شروع خوب‌باشه

3 Likes

باید به یه نکته اشاره کنم که اگه قراره با پایتون کار کنید، قطعا Flask بهتر از Django عمل میکنه برای ساخت API.

یه چیزی هم که دوستان بهش اشاره نکردن، اینه که زبان بک-اند هرچیزی میتونه باشه و هیچ ربطی به پلتفرم و زبان موبایلی شما نداره. از اونجایی که سرور دست خودمونه، هر چیزی که با هر زبانی نوشته شده باشه رو میتونیم روش ران کنیم در حالی که اگه برنامه نویسی دسکتاپ یا موبایل انجام میدیم، بهتره با زبانهایی کار کنیم که ntaiveتر هستن.

3 Likes

ممنون، اتفاقا من فکر میکردم جنگو بهتر باشه تعریفشو زاد شنیده بودم
یعنی شما پیشنهاد میکنید flask رو استفاده کنم ؟
تو ایران وضعیت چطوره کدوم فریمورکا محبوب ترن ؟ پتانسیل رشد کدومشون بالاتره ؟

جنگو برای ساخت وبسایتهای معمولی راحتتره. کسانی که تعریفشو کردن هم احتمالا قبلا ازش برای ساخت وبسایت معمولی استفاده کردن بعد خواستن یه api بزنن هم رفتن سراغ همین چیزی که بلد بودن.
فلسک، سرعت و انعطافش بالاتره.
درمورد موقعیت شغلی هیچکدوم اطلاعاتی ندارم. ولی احتمالا جنگو فرصت شغلی بیشتری داشته باشه. البته مثل هر فریمورک دیگه‌ای محدودیتهای خودشو داره. (فلسک، فریمورک کامل نیست)

2 Likes

با فلسک, کسی که قبلا وب کار نکرده و هیچ اطلاعاتی نداره خیلی سریع میتونه یاد بگیره و یه سرویس بالا بیاره و همچنین منابع آموزشی خیلی زیادی داره, بخصوص منابعی هستن که پیاده سازی rest api رو برای برنامه نویسان موبایل آموزش میدن.
درکل منظورم اینه که جامعه خیلی beginner friendly داره .

2 Likes