نوشته شدن atom با javascript !

سلام
داشتم توی github میچرخیدم که به ریپازیتوری atom برخورد کردم
چرا 92 درصدش رو با جاوا اسکریپت نوشتن؟
نوشتن یه برنامه desktop با js واقعا خیلی عجیبه برام

سلام چون با فریم ورک Electron نوشته شده…
توی الکترون می تونید با HTML, CSS, JavaScript کد بنویسید.

2 پسندیده

نرم افزارهایی که با Electron ساخته می شن عموما منابع زیادی مصرف می کنن.

7 پسندیده

سمیر عزیز تجربه ای که داشتید مثلا در چه نرم افزاری با چه سطحی بوده می شه کمی بیشتر توضیح بدید چون داشتم جذب می شدم برم دنبالش یکمی … الان اینو دیدم بهونه دستم دادی :smile_cat:

1 پسندیده

ببینید برنامه رو با مرورگر chromium پکیج میکنه

1 پسندیده

پیشنهاد می کنم به جای الکترون از Qt Creator استفاده کنید. یه فریم ورک قدرتمند که میشه از ++C و Python استفاده کرد, آموزش و جامعه بسیار بزرگی داره - آزاد هست - میشه برای دسکتاپ (مکینتاش - ویندوز - گنو/لینوکس) و موبایل (آی او اس - اندروید) خروجی گرفت و همینطور برای میکروکنترل ها…
به جز مایکروسافت کی با جاوا اسکریپت نرم افزار دسکتاپ می نویسه :grin:

4 پسندیده

من ایمان دارم اگر الکترون نبود خیلی از سایت ها برنامه دسکتاپ نداشتن😂

2 پسندیده

چند تا پروژه باهاش انجام دادیم . نکات مثبت خودشو داره مثلا اینکه شما با همون دانش وبی که داری می تونی نرم افزار دستکاپ بسازی با یه کوچولو چیزای جدید یاد گرفتن اما حدود ۳ تا ۴ برابر منابع بیشتر از یه نرم افزار native مصرف می کنه چون webkit و v8 و اینچیزا رو باهاش باندل می کنه.

4 پسندیده

بله درسته. ولی خوب حقیقت اینه که منابع زیاد مصرف می کنه. این یکی از بدی هاش هست اما خوب همونجور که گفتم خوبی های خودش رو داره

3 پسندیده

سلام
پس برای همین بود که Visual Studio Code انقدر منابع رو استفاده میکرد . که منم مهاجرت کردم به vim :smiley:

3 پسندیده

پروتون بنظر راه حل بهتری میاد
https://proton-native.js.org

1 پسندیده
1 پسندیده

به نظر اینم شبیه میاد و منطقا باید همون مشکلات رو داشته باشه.

Qt و پایتون هم همین مشکلات رو دارن شما بازم باید پایتون و خود کتابخانه های Qt و باندل کنین. البته ریسورس کمتر مصرف می کنن.

البته تو دنیای امروز شاید مصرف زیاد تو بعضی از مواقع اوکی باشه و یوزر اهمیت نده ولی وقتی اپ های electron می شن ۲ تا یا ۳ تا اون موقع خیلی به چشم میان

1 پسندیده

آقا سمیر قبول دارم استفاده از فریم ورک حجم نرم افزار رو بالاتر میبره و طبیعتا کدهای اضافی تولید میشن ولی نرم افزار دسکتاپ نوشتن بدون فریم ورک هم خیلی خیلی سخت و زمان بر هست.

فکر کنم بی انصافیه فریم ورک هایی مثل Qt یا +GTK رو با یه فریم ورک سنگین و بد ساخت (Electron) مقایسه کنیم :wink:
توی gtk plus نرم افزارهایی مثل gimp, inkscape, gedit, geany و … ساخته شدن
و توی qt هم kde, lxqt, lxde , …
حالا نرم افزار الکترون هم میشه Atom !

من نگفتم Qt یا GTK بدن. گفتم اونا هم برای استفاده با پایتون باید کتابخونه هاشون و پایتون رو باندل کنین. Electron بد ساخت نیست. برای پیاده سازی ایدش کلی چیز رو مجبور بودن باندل کنن وگرنه همش همون webkit هست.

در نهایت باید با توجه به نیاز ها یکی از اینا رو انتخاب کرد. با توجه به پلتفرم و … برای مثال اگر بخوام برای ویندوز یه نرم افزار دسکتاپ درست کنم بدون شک از Electron استفاده می کنم. ولی اگر بخوام برای لینوکس این کار رو بکنم از GTK و یه زبان که native کامپایل بشه استفاده می کنم.

1 پسندیده

گویا مثل react-native با استفاده از کمپوننت های نیتو خروجی مخصوص همون پلتفرم رو تولید میکنه و خبری از جاوااسکریپت نیست. البته هنوز زیاد کامل نشده

react-native خیلی خوبه و زیاد ازش استفاده کردم. برای کار های جنرال رو موبایل بهترین انتخاب هست تا الان

سلام
برای کسی که کوچک ترین درکی از react-native نداره میشه یه توضیح کوچیک بدین که چی هست؟!
یعنی برای برنامه نویسی اندروید بهتر از جاوا هستش؟؟؟!!!

یه کد نیتیو هست که با استفاده یه موتور جاواسکریپت هست که نرم افزار شما رو که با react ساخته شده رو روی یه ترد دیگه اجرا می کنه و نتیجه اجرای کد رو که یه چیزی شبیه به DOM هست رو توی ترد اصلی نمایش می ده.

از این لحاظ از جاوا بهتر هست ( برای کار های عمومی ) که کراس پلتفرم هست و بسیار ساده تر و سریعتر می تونین به نتیجه برسید.

برایک کار های خیلی کوجیک ionic بد نیست