چرا اینجا کسی درباره ASP و دات نت صحبت نمیکنه؟

دانشگاه رو بزار برای مباحث تئوریک کل ذهنیت و دیدت رو در بحث فنی از دانشگاه بردار که اگر بهش وابسته بشی نمی تونی پیشرفت کنی خودت برو دنبال فریم ورک مورد نظرت آموزش های زیادی ازش هست هم کتاب هم مجموعه کافیه تو گوگل یه جستجو انجام بدی

درسته ولی بیشتر برای visual studio و sql server.

تجربه من که با جانگو و ریکت نیتیو و دات نت کار کردم میگه عمل دیباگینگ تو زبانهای کامپایلی به مراتب سرعت دولاپ پروژه رو بالا میبره . تو همین ریکت نیتیو یه ارور هایی میده که آدم باید حدس بزنه مشکل چیه و معمولا کسایی که زیاد کار کنن سرعت حدسشون میره بالا :smile:

کد بزن
سیو کن
کامپایل کن
اجرا کن
ارور رو نگاه کن
برو پیداش کن

این سرعت بالا نیست!

همینکه نیازی به کامپایل کردن نباشه یعنی سرعت بالاتره.
اگه دنبال سرعت بالاتر هستید یه نگاهی به clojure بندازید.

این ویدیو میتونه جالب باشه.

دات نت کور مستقل از دیتابیس و ادیتور و IDE هست . در مورد دیتابیس که از EF Core ORM استفاده میکنه . در مورد IDE و ادیتور هم دقیقا به همون صورتی که تو ویندوز میشه اجراش کرد تو مک و سیستم های گنو/لینوکسی میشه . من خودم با ویژوال استودیو کد کار میکنم که تو همه سیستم ها یه داکیومنت داره .

در اغلب ide و text ادیتور ها به محض تغییر کد فایل کمپایل میشه و خطا رو بلافاصله میبینی

debugger زیاد ربطی به کمپایل شدن و تایپ نداره
این debugger برای elm

خیلی وقته این مشکلا تقریبا رفع شده . حتی تو سمت دسکتاپ(WPF) هم شما میتونی در عین حال که برنامه اجرا میشه ظاهر برنامه رو تغییر بدی که چنین امکاناتی تو هیچ جا نیست . در مورد ASP هم اینطوری که شما فک میکنین وقت گیر نیست . قابلیت های جدیدی اومده که با هر تغییر نتیجه رو میتونی ببینی و در صورت خطا رفعش کنی

اینو باید از خودشون بپرسین. ولی به نظر خودتون هرکی بلده با سیستم های گنو/لینوکسی کار کنه حتما باید بره رو اون دولاپ کنه؟

چنین زبانی که اصلا مشکل نداشته باشه پیدا نمیشه . چون خیلی از همین مشکلایی ما میگیم یه چیز نسبی هست و از نظر دولاپر دیگری شاید یک آپشن هم باشه :smirk:

همین که تو یه IDE شما میتونی کل پروژه تونو از نسخه دسکتاپ گرفته تا وب و حتی موبایل داشته باشی و کلی کد بین اونا به صورت مشترک استفاده کنی به نظرم مزیت مهمیه . من خیلی اوقات شده یه پروژه WPF ای رو داشتم Trace میکردم و وقتی به API میرسیدم ادامه Trace رو تو همون IDE رو نسخه وب انجام میدادم بدون هیچ مشکلی . فک کنم اینا تو پروژه های بزرگ خیلی به آدم کمک میکنه .

هدفشون کاملا واضحه . اینکه تو پروژه سراسر دات نتی لازم نباشه که یه گروه دولاپری کاملا جدید استخدام شه و همچنین خیلی از ماژول ها، براحتی بین پروژه های دسکتاپ و وب و موبایل به اشتراک گذاشته شه.

چقدر خوشم اومد از این زبون .جالبه . یه زبون استاتیک تایپ فانکشنال . کاش بشه تو ریکت نیتیوم ازش استفاده کرد.تا جایی که فهمیدم دیگه از خطای زمان اجرا خبری نیست یعنی متنفرم از ارورایی شبیه این : “undefined is not a …”

در زبان های داینامیک و کمپایل نشده باید تست خیلی بیشتری نوشت