درآمد نامشخص سایت ها و app ها

سلام دوستان
یه سوالی که ذهنمو درگیر کرده اینه که درآمد بعضی از سایت ها واقعا چه جوری هست؟
برای مثلا ویرگول
نه تبلیغی داره نه پولی میگیره از کاربراش! خوب این چه جوری در آمد داره؟

من ویرگول رو نمی شناسم. اما تجربه یه سری شرکت ها رو دارم که پول می گیرن از یه جای خاصی که اطلاعات جم کنن

برخی بیزنس ها ارزش بیشتری به داشتن کاربر میدهند و برای بلند مدت برنامه میریزند رشد کاربر بسیار مهمه و اگر حتی سالیان دراز پول در نیارن براشون مهم نیست

لطف میکنین یه مثال بزنین ؟

اغلب ستارتاپ ها, و حتی شرکت های بزرگ برای مدت درازی اصلا پول نساختن مثل Amazon, Facebook

روش های درآمدی متفاوتی وجود داره از Pay per use گرفته تا مدل Freemium و Free و اینکه چگونه درآمد دارند به business plan و business model درخصوص آن کسب و کار مربوطه که ویرگول فعلا درحالت رایگان هست (ضاحرا) و اینکه درآینده قراره چه کاری کنن باید با خودشون مصاحبه کرد که آیا مدل درآمدی دیگری رو درحال توسعه هستند یا…و به هر حال ویرگول نسخه کپی ناقص سایت مدیوم هست وبا اوضاع وخیم اقتصادی به هیچ عنوان مدل Free یا حتی Freemium هم در بیشتر مواقع توصیه نمیشه و امیدوارم که این استارتاپ سربلند بمونه

رودمپ سایت ویرگول

منم اینطور فکر میکنم (یه جورایی شبیه سام عزیز) که استراتژیشون برای دراز مدت باشه …
مثلا ایمیل یا شماره افراد رو جمع اوری کنن و واسه تبلیغات به شرکت هایی که کار تبلیغات میکنن بفروشن . (که این نوع رو خیییییلی دیدم)
یا مثلا بعدا امکان ساخت وبسایت با دامین رایگان .virgool رو بدن و بر ازاش مبلغی بخوان (مثلا برای فضای بیش از یک گیگ ) :thinking:
البته اینا فقط حدسه …
البته ویرگول بر خلاف مدیوم مطالب تخصصی کمتری ارایه میدن کاربراش. و بیشتر به صورت دفتر خاطرات میبینمش ولی شجاعتشو تو این وضعیت تحسین میکنم. انشالله موفق باشه و بمونه

بنظرم فروش اطلاعات جز فکراشون برای مدل درآمدی نباشه چون کارشون کپی هست میشه تقریبا حدس هایی زد و به احتمال زیاد راه مدیوم رو برن وگرنه باید خلاقیت خاصی به کار ببرن که زیاد باورم نمیشه چون اگه قرار بر خلاقیت بود در همان ایده اولیه راه کپی رو پیش نمیگرفتند حالا سازنده ویرگول در ویکیپدیا، ویرگول رو نوعی توئیتر نشان داده که فقط توش از مطالب طولانی استفاده میشه :grinning:

به نظرم وجود چند سایت مشابه برای یک هدف نباید انقدر آزار دهنده باشه!
هم ویرگول هم مدیوم مزایای خاص خودشون رو دارن، اینکه هی میگید کپیه و کپیه، کار جالبی نیست.

موافقم.
و اینکه در بعضی مدل های درآمدی،‌بیشتر به کاربر نشون دادن یک پست خاص یا یک مطلب خاص، در ازای دریافت مبلغی از درخواست کننده هم، یه راهکاره! ویرگول همین الآن اینکار رو میتونه بکنه، بدون آسیب به مخاطب یا فروش اطلاعات.
حالا آیا ویرگول اینکار رو میکنه یا نه رو نمیدونم.

بله وجود سایت های مشابه خوبه ولی نه کپی

الان نزدیک به ۵ دقیقست زل زدم به عکس اما چیزی ازش دریافت نکردم :thinking: میشه لطفاً کمی بیشتر در مورد تصویر توضیح بدید، تشکر

مختصات بالا دو شاخص برای business بررسی میکنه
۱. رشد درمیزان کاربر جدید
۲. سود و درامد

با این حساب هر بیزینسی میتونه ۴ حالت داشته باشه
۱. درامد منفی و رشد کاربر منفی که در این صورت کمپانی ها ورشکست میشن یا فکر فروش هرچه سریع هستند
۲. درامد منفی و رشد کاربر مثبت که خیلی از startup ها به این حال هستند
۳. درامد مثبت ولی رشد منفی که نشان دهنده تغییر در نیاز به محصول و منسوخ شدن محصول میدهد
۴. درامد مثبت و رشد مثبت که دیگه خیلی خوبه